Konec roku je tady. Proto neuškodí trochu bilancování. Který článek byl na webu EpochaPlus.cz v roce 2015 nejčtenější?
Výhercem se stává článek „Překvapivé zjištění: Počítačoví hráči mají výkonnější mozky než běžní lidé“. Pro náš web ho napsal Marek Kožušník. Přinášíme plné znění tohoto úspěšného článku:
Máme je spojené s agresivitou a nadměrným trávením času u počítače. Teprve v poslední době se ale objevují seriózní psychologické studie, které bez předsudků vyvracejí zažité mýty o počítačových hrách.
Profesionálové versus amatéři
Vědci z čínské technologické univerzity při svém výzkumu rozdělili hráče různých schopností i s různou znalostí her do skupin. Měli k dispozici 27 špičkových hráčů, kteří se tímto koníčkem profesionálně živí, a 30 amatérů.
Skenovali pak části mozku, kde se zpracovávají nervové vzruchy. Výsledek byl poměrně jednoznačný: Čím lepší hráč počítačových her, tím kvalitnější schopnosti.
Jak se mění mozek
U dobrých hráčů totiž existuje výrazně lepší propojení mezi mozkovými hemisférami. Mají mnohem více vazeb než běžní hráči a extrémně více spojení než lidé, kteří se hrám nevěnují vůbec.
Nejvíce těchto propojení se nachází v levé hemisféře, která je spojena s logikou, počítáním a objektivním myšlením. Podle vědců z toho vyplývá, že hraní her na vrcholové úrovni je spíše záležitostí přemýšlení a inteligence než jen vrozených rychlých reflexů.
Více šedé kůry mozkové
Dalším poznatkem čínských vědců je skutečnost, že hráči mají více šedé hmoty mozkové, především v levé části insulárního kortexu. Znamená to, že dokážou rychleji a kvalitněji zpracovávat vnější podněty.
Zatím není úplně jasné, zda hraní her přitahuje lidi s kvalitními mozky, anebo jestli mají hry opravdu tak výrazný vliv na rozvoj některých oblastí mozku. Čínští vědci se přiklánějí k druhé možnosti, průkazné studie na toto téma ale zatím chybí.
Strategické hry, nebo simulace?
Vědci z londýnské Queen Mary University zase zjistili, že ti, kteří hrají počítačové hry, jsou více přizpůsobiví. Studovali skupinu 72 dobrovolníků, kteří předtím nikdy počítačové hry nehráli.
Po několik týdnů museli hrát různé druhy her a pak podstoupili psychologické testy.
Ukázalo se, že zdaleka nejlepší schopnost provádění několika úloh najednou prokázali ti, kteří hráli strategické hry (konkrétně Starcraft), mnohem hůře na tom byli hráči nenáročných simulací (The Sims).