Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji?
Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na náš imunitní systém, pomáhá oběhovému systému, dýchání, působí proti alergiím a depresím, úzkostem či vývojovým poruchám u dětí.
A nebavíme se tu o „ezo“ objímání stromů, ale o vědecky potvrzených závěrech, které dnes bere vážně velká část světa!
Místo psychoanalytického křesla poležení na mechu a místo otázek na tělo zpěv ptáků a zurčení potůčku. I takhle by se dala popsat terapie, v níž hlavní roli hraje les. A nejde o moderní výmysl nebo ezoterickou záležitost.
Les má terapeutický potenciál, lidstvo jej využívá odpradávna. Jen v dnešních dnech se více a více vzdaluje přírodě a dějům v ní.

Podle Světové banky v současnosti žije asi 56 % světové populace v městských oblastech. V roce 2050 by to mělo být dokonce až 70 % lidí!
Náš organismus se ovšem po tisíce generací vyvíjel v souladu s přírodními cykly a vše má uložené ve své DNA. Člověk prostřednictvím smyslů i mimosmyslově komunikuje s ostatními formami života včetně rostlin. Lidský imunitní systém na ně reaguje a posiluje se. Když má ovšem možnost.
Dopřejte si lesní koupel, doporučují v Japonsku
Mezi prvními se léčivými účinky lesa začali zabývat v Japonsku. Vedly k tomu mimo jiné rostoucí počty lidí žijících ve velkých městech a jejich úzkosti a deprese. Japonský přístup se nazývá „šinrin-joku“ a nejčastěji bývá překládán jako lesní koupel.
Přesnější by ovšem možná bylo „ponoření se do atmosféry lesa“. Cílem je klidný a vědomý pohyb přírodou se všemi smysly otevřenými.
V Japonsku už v roce 1982 zařadili šinrin-joku do Národního programu zdraví a vybudovali na 60 terapeutických cest a center po celé zemi. Také odtud pochází velká dávka studií potvrzujících, že vědomé chození do lesa má velký význam a smysl.
Například snižuje produkci stresových hormonů, krevní tlak, odbourává úzkost, zlepšuje spánek a zvyšuje imunitu.

To, čím se les chrání, startuje imunitu u lidí
Les je prosycen fytoncidy – esenciálními oleji a dalšími látkami, které stromy vylučují proto, aby se samy chránily před choroboplodnými zárodky a hmyzem. Jejich vdechování zlepšuje i naše zdraví a preventivně působí i proti rakovině.
Jak odborníci zjistili, víkend v lese nastartoval imunitní systém sledovaných lidí a jeho zvýšená aktivita vydržela ještě měsíc!
Lesní terapie není jen trendem, ale vědecky podloženou metodou, jak zlepšit své zdraví. Ať už jde o japonskou šinrin-joku nebo finskou Lesní mysl, jedno je jisté – příroda nám nabízí lék, který nestojí nic a přitom má obrovskou moc.