Domů     Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
7.4.2025

Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách.

Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti.

Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními systémy víry a hodnot, které reflektují úctu k zesnulým, propojení s přírodou a snahu o nalezení smyslu a krásy i v posledních chvílích života.

V Jižní Koreji se snoubí moderní inovace s tradiční pietou, zatímco v drsných podmínkách Tibetu přetrvává staletá tradice nebeského pohřbu, úzce spjatá s buddhistickým učením. Obě tyto praktiky představují unikátní odpovědi na univerzální lidskou otázku: co se stane po smrti a jak nejlépe uctít památku těch, kteří nás opustili?

Korálky z popela zesnulých

Zatímco v mnoha zemích se popel zesnulých uchovává v urnách, v Jižní Koreji se v posledních letech objevil jiný způsob, jak mrtvé uctít. Z popela svých zesnulých tu totiž lidé nechávají vytvořit korálky, připomínající drahokamy.

Tento trend, ač relativně nový, si získává na popularitě a odráží jak touhu po trvalé vzpomínce na blízké, tak i inovativní přístup k posmrtné péči. Proces jejich výroby je velice precizní a vyžaduje specializované technologie a dovednosti.

Popel se nejprve důkladně očistí a zbaví veškerých nečistot. Následně se za extrémně vysoké teploty, často přesahující 1600 stupňů Celsia, roztaví a pod tlakem vytvaruje do malých korálků.

Během tohoto procesu dochází k chemickým reakcím, které popelu dodávají charakteristickou barvu. Korálky, které vzniknou, mají obvykle modrozelenou barvu, ale mohou se vyskytovat i v jiných odstínech v závislosti na složení popela a přesných podmínkách tavení.

Jižní Korea v posledních letech zavedla inovativní způsob uchovávání památky zesnulých – přeměnu popela na korálky připomínající drahokamy.
Jižní Korea v posledních letech zavedla inovativní způsob uchovávání památky zesnulých – přeměnu popela na korálky připomínající drahokamy.

Každý korálek je unikátní a nese v sobě doslova esenci života zesnulého. Tyto korálky se pak často stávají součástí pietních předmětů, jako jsou náhrdelníky, náramky nebo jsou vystaveny v malých ozdobných schránkách.

Pro pozůstalé představují hmatatelnou a vizuálně atraktivní připomínku milované osoby, kterou mohou mít neustále u sebe.

Tento způsob uctění památky zesnulých také reaguje na nedostatek místa na tradičních hřbitovech v hustě osídlené Jižní Koreji a nabízí alternativní, prostorově úsporné řešení.

Proměna popela v korálky, připomínající drahokamy, symbolizuje přetrvání vzpomínek a transformaci fyzické existence do trvalé krásy. Tento moderní přístup k pohřbívání tak elegantně spojuje úctu k tradici s potřebami a estetickým cítěním současné společnosti.

V Tibetu mrtvé snědí supi

V tibetské kultuře je jedním z tradičních způsobů pohřbu nebeský pohřeb neboli džhator. Tato unikátní a pro západní kulturu často šokující praktika je hluboce zakořeněna v buddhistickém učení a tibetských tradicích.

Podstatou je nabídnutí těla zesnulého jako potravy ptákům, především supům. Pro Tibeťany nejsou supi vnímáni jako mrchožrouti v negativním smyslu, ale naopak jako posvátní tvorové, kteří pomáhají duši zesnulého na její cestě k reinkarnaci.

Věří se, že tělo je pouze prázdnou schránkou, kterou je třeba po smrti uvolnit. Akt nabídnutí těla supům je považován za poslední projev štědrosti a odříkání ze strany zesnulého a jeho rodiny. Tělo je po smrti rituálně omyto a zabaleno do bílého plátna.

Poté je převezeno na speciální posvátné místo, často vysoko v horách, zvané „pohřební nebe“. Tento proces obvykle doprovází lama (buddhistický kněz), který provádí modlitby a rituály.

Na místě pohřbu se tělo rozřeže na menší kousky a kosti se rozdrtí, aby je supi mohli snadněji zkonzumovat.

Přítomnost velkého množství supů, kteří rychle a beze zbytku tělo zkonzumují, je pro Tibeťany považována za dobré znamení, signalizující, že duše zesnulého úspěšně opustila pozemskou říši.

Nebeský pohřeb v Tibetu je tradiční rituál, při kterém je tělo zesnulého nabídnuto jako potrava posvátným supům, což symbolizuje duchovní osvobození.
Nebeský pohřeb v Tibetu je tradiční rituál, při kterém je tělo zesnulého nabídnuto jako potrava posvátným supům, což symbolizuje duchovní osvobození.

Džhator není pouze praktickým způsobem, jak se zbavit těla v drsných vysokohorských podmínkách, kde je nedostatek paliva pro kremaci a tvrdá zmrzlá půda ztěžuje hloubení hrobů.

Má hluboký duchovní význam, symbolizuje pomíjivost materiálního světa a důležitost duchovního osvobození. Tento tradiční pohřební rituál tak odráží tibetskou filozofii soucitu, odříkání a úzkého propojení člověka s přírodou a duchovním světem.

Tyto rituály ukazují, jak různé kultury nacházejí smysl i praktická řešení v nejtěžších životních okamžicích. Zatímco Korejci proměňují smrt v trvalou krásu, Tibeťané v poslední akt darování.

Obě tyto praktiky, na první pohled tak odlišné, však sdílejí hlubokou úctu k cyklu života a smrti a snahu o nalezení způsobů, jak se s odchodem blízkých vyrovnat s důstojností a smyslem.

Korejská tradice korálků z popela zdůrazňuje trvalou přítomnost vzpomínek a možnost uchovat si blízkost s zesnulými skrze krásný a hmatatelný předmět.

Tibetský nebeský pohřeb naopak klade důraz na odevzdání se přírodnímu cyklu a duchovní osvobození, přičemž tělo se stává posledním darem pro živé bytosti.

Tyto fascinující pohřební praktiky nám připomínají rozmanitost lidských kultur a jejich jedinečné způsoby, jak nahlížet na smrt a posmrtný život, a jak v těchto často bolestných okamžicích nalézat krásu, smysl a praktická řešení.

Zdroje informací: www.koreaherald.com, www.tibet.net, www.atlasobscura.com, částečně AI
Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz