Domů     Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
20.2.2025

Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo!

Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…

Nedaleko šumí řeka Tibera, do Florencie je to 100 kilometrů směrem na jih a správci zdejšího hradu Caprese Lodovicovi Di Leonardu Buonarrotimu Simonimu a jeho ženě Francesce di Neri di Miniato del Sera se ve stejnojmenném městě právě narodil synek.

Již druhý. Hoch dostane jméno Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (1475–1564) a časem mu přibudou ještě tři bratříčci. Jde o starou patricijkou rodinu, která se může pochlubit dokonce vlastním erbem. Čím se ovšem chlubit nemůže, jsou finance.

Patricijové nemalují!

Malý Michelangelo si maminky neužije. Coby novorozeně putuje do péče chůvy ve městě Settignano. Ta je mekkou kameníků. „Už od chůvy jsem pil mléko smíchané s mramorovým prachem,“ nechá se později slyšet Michelangelo.

Ostatně, jeho opatrovnice pochází z kamenické rodiny a její manžel je kameník. Životnímu směru talentovaného hocha se nelze divit. Namísto klasických studií sedí v kostelech a maluje.

„Nádherné, měl by ses tomu věnovat,“ radí mu celoživotní přítel a později taktéž úspěšný malíř Francesco Granacci (1469–1543). Jenže patricijové nemalují. Když má Michelangelo nabídku stát se žákem malíře Domenica Ghirlandaio (1449–1494), otec je tvrdě proti.

Ze syna musí být obchodník! Nakonec však s tříletým studiem svolí. Jenže… za pouhý rok už Michelangelo strčí svého učitele do kapsy.

Geniální dílo dosahuje kýženého efektu i díky disproporcím.
Geniální dílo dosahuje kýženého efektu i díky disproporcím.

Krucifix vymění za mrtvoly

Michelangelo se fascinovaně promenáduje nespočtem kaplí florentské baziliky Ducha Svatého. Právě kývl na zvláštní zakázku. Vyrobí pro svatostánek dřevěný krucifix.

Nedělá to primárně kvůli penězům, bazilika ho nechá přičichnout k zakázanému ovoci – smí studovat anatomii přímo na mrtvolách v přilehlé nemocnici! Jeho sláva stoupá a pokladna cinká penězi, takže nakonec s láskou dotuje otce i bratry.

Ne vše se ale vždy podaří. „Ne! Ne! Ne!“ provolává geniální sochař a malíř a urazí kus sochy palicí. Michelangelo je perfekcionista. Když není dílo přesně podle jeho představ, neváhá ho zlikvidovat nebo alespoň poničit.

Do třetice všeho sochařského

Okukuje jeden sněhobílý blok kamene za druhým, a když není spokojen, vytěží si materiál na další sochu sám! Kararský mramor je proslulý, však se v Carreře těží už od dob Římské republiky.

O to víc s podivem bude vyznívat začátek práce jeho nejslavnějším sochařském počinu: Obdivuhodné, bez podstavce 410 centimetrů vysoké postavě biblického Davida. Materiál na sochu má totiž k dokonalosti daleko.

Jako první se do něj pustí Donatellův (1386–1466) žák, sochař Agostino di Duccio (1418–1481). Začíná pěkně od nohou, už se začíná rýsovat mezera mezi nohama… Jenže s mistrovou smrtí o zakázku neznámo proč přijde.

Druhým adeptem bude sochař Antonio Gamberelli (1427–1479). Jenže ani on u kvádru nevydrží. Ten pak dalších 26 let musí čelit živlům ledabyle zanechán na dvoře nádherné Florentské katedrály!

Michelangelo neholduje jídlu ani pití, jí jen, protože musí. Hodně pracuje, dokonce ještě šest dní před smrtí, a často spí tak, jak je – v oblečení a botách.
Michelangelo neholduje jídlu ani pití, jí jen, protože musí. Hodně pracuje, dokonce ještě šest dní před smrtí, a často spí tak, jak je – v oblečení a botách.

Moc velký, moc těžký…

13. září 1501 se do rozdělaného díla konečně pouští Michelangelo. 25. ledna 1504 je téměř hotovo. Socha se má zařadit mezi další kousky na střechu katedrály. „Nemožné,“ shodnou se ale zástupci florentských úřadů.

Skulptura váží přibližně 6 tun a navíc měří 5,17 metru. 30členný výbor, ve kterém nechybí zvučná jména jako Leonardo da Vinci (1452–1519) či Sandro Botticelli (asi 1445–1510), má rozhodnout o jejím dalším umístění.

Ve hře je devět možných míst, nakonec vyhraje lokace vedle vchodu do Palazzo Vecchio, česky Starého paláce vystavěného na přelomu 13. a 14. století.

Neuvěřitelný pytel zlaťáků

Banda dětí se nemůže na tu podívanou vynadívat. Ale jen chvíli, brzy zavání nudou. David se právě stěhuje ke Starému paláci! A to velmi opatrně. Akci má na starost 40 mužů a přesun z ateliéru trvá dlouhé čtyři dny!

Ještě toho léta bude Davidův prak a část pařezu pozlacena a biblický hrdina dostane navíc zlacenou bederní girlandu. A také ochranku. Ze strachu před vandaly odsuzujícími explicitní nahotu je socha v noci hlídaná.

Za své vrcholné dílo Michelangelo inkasuje údajně neskutečných 900 zlatých dukátů. To je prý víc, než si za celý život vydělá Leonardo da Vinci!

Zázrak z mramoru

„Je to Michelangelův zázrak, vrátil k životu někoho, kdo je dávno mrtvý,“ rozplývá se nad sochou jeho současník, uznávaný malíř, architekt a historik Giorgio Vasari (1511–1574).

„Jeho dílo předčilo všechny starověké i moderní sochy, co kdy existovaly,“ nešetří chválou. Michelangelo jde za hranici vlastního stylu i tradice. Renesance vnáší do umění zpátky závan antiky, ovšem on bude první, kdo Davida zpodobní coby postavu samu o sobě.

Zatímco všichni ztvárňují budoucího krále Izraele coby vítěze nad Goliášem, obvykle i s obrovou hlavou, on si vybere tu chvíli plnou napětí předtím, než k souboji dojde. Pokud se ale na sochu pozorně podíváte, zjistíte, že je podivně disproporční.

Zejména hlava je velká a stejně tak pravá ruka. Proč? Historikové umění mají za to, že jde o sochařovo geniální přizpůsobení pohledu zdola, socha měla přece stát vysoko nad hlavami kolemjdoucích.

Nepřátelé mají velké údy!

Co je naopak relativně malé, jsou genitálie. Optikou dnešní doby by se chtělo říct, že je to s podivem: Archetypální hrdina, je-li ztvárněn nahý, by se přeci měl mít čím pochlubit.

Jenže stačí si prohlédnout antické sochy a zjistíme, že jde o diktát starořeckého ideálu mužského těla. Ještě nedávno se mělo za to, že jde zkrátka o ideál krásy. Pravda je ale o kus vedle.

Správný antický muž je schopen vrcholného sebeovládání, což je v sochařství demonstrováno právě takto. A naopak, velké údy najdeme u hédonistických bytostí, jako jsou satyrové, ale i u nepřátel.

„Malý penis zkrátka značí ctnost v podobě zachování chladné logiky,“ vysvětluje historička umění Ellen Oredssonová z britského Národního archivu.

EPOCHAplus.cz lituje Davida:

Roku 1873 socha mizí z náměstí a majestátně pózuje v galerii Accademia ve Florencii. Že jste si jí ale na původním místě vyfotili? Jistě, jde ale jen o repliku dodanou roku 1910. Důvodem stěhování je zejména strach z vandalů. David jich potká celou řadu.

Prvně je napaden jen několik dní poté, co si hoví u Starého paláce. A to hned dvakrát. Po relativním klidu to kolem něj začne vřít zase roku 1527. Kvůli demonstrantům bude mít dokonce rozlámanou ruku na tři kusy!

Bezpečně se nemůže bohužel cítit ani v posledních desetiletích. Roku 1991 je brutálně napaden kladivem!

Zdroje informací: CONDIVI, Ascanio; SEDGEWICK, Alice. The Life of Michelangelo. 2. vyd. University Park, Pennsylvania: Pennsylvania State University Press, 1999, GUASTI, Alessandro; LOMBARDI, Massimiliano. Michelangelo : život, osobnost a dílo. Překlad Irena Šifaldová. Praha: Rebo International CZ, 2018, wikipedia.org
Foto: 1-2 Pixabay 3 CC volné dílo
Související články
Historie
Pryč s Turky: Řecký boj za nezávislost
Povstání řeckých poddaných v Osmanské říši proti turecké nadvládě je známé jako řecká osvobozenecká válka, na jejímž konci vznikl samostatný řecký stát. Válečný konflikt začal v březnu 1821, kdy vůdce řeckého povstání Alexandros Ypsilanti navázal spojení s rumunskými rolníky a srbskými vzbouřenci a vtrhl na území osmanské říše. Sami Řekové však zahájili povstání až po […]
Historie
Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
To, že ženy mohou volit, dnes považujeme za samozřejmost. Vždy tomu tak ale nebylo. A doba, kdy volit nemohly, neskočila zase tak dávno. Vždyť třeba Portugalsko umožnilo ženám volit teprve v roce 1974. Pojďme se podívat na cestu žen k jejich volebnímu právu. Byla dlouhá a trnitá, ale na jejím konci se ženy po celém […]
Historie
Pád Konstantinopole otevřel Turkům bránu do Evropy
Konstantinopol byla kdysi nádhernou a slavnou metropolí. Znalosti a moudrost si zde podávaly ruku s pravoslavnou vírou a bohatstvím. To vše ale skončilo, když se osmanský sultán Mehmed II. spolu se svým vojskem utábořil před jejími hradbami. Konstantinopol, česky také Cařihrad, dnes Istanbul, byla kdysi hlavním městem Východořímské říše. Po jejím rozpadu se stala hlavním […]
Historie
Španělská chřipka zabila víc lidí než první světová válka
Španělská chřipka na přelomu desátých a dvacátých let minulého století let řádila de facto všude, a tak před ní nebylo úkrytu. Lékaři neměli ohlašovací povinnost, proto nejsou známy přesnější počty případů, ovšem jejich obrovský počet rozhodně nemohl nikomu uniknout. Rakousko a české země přitom patřily mezi nejvíce zasažené. Pozornost veřejnosti se po větší část roku […]
reklama
věda a technika
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu […]
Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
To, že od konce 19. století vzrůstá globální teplota, potvrzují tvrdá data. Jen v našich končinách zimní teploty vzrostly o dva stupně, letní pak o tři. Přesto se na některých serverech stále šíří teze, že klimatické změny jsou z prstu vycucaným podvodem, který má jakési tajemné skupině lidí dát do ruky nástroj pro světovládu. Podle […]
Očkování aneb jen jedna malá včelička
Každá etapa lidské historie měla významné myslitele a objevitele, ovšem 19. a 20. století jako by jimi byly přeplněné. Minimálně se nám to tak dnes zdá, protože ohromné množství věcí bylo vynalezeno, objeveno nebo zásadně vylepšeno právě v tomto období. Zvyšující se úroveň znalostí a technologický pokrok umožňovaly vzniknout nepřebernému množství věcí, které zásadně ovlivnily vývoj […]
Dynamit aneb jak udělat díru do světa
„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády,“ prohlásil Alfred Nobel po vynálezu dynamitu. Bohužel se nemohl více mýlit. Ze školy do továrny Alfred Nobel […]
reklama
historie
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Nabatejci: Zdatní obchodníci
Nabatejská civilizace vzešla ze společenství nomádů, kteří žili na Arabském poloostrově. Podařilo se jim ovládnout obchodní cesty, kudy se z Orientu přepravovalo do oblasti Středozemního moře exotické zboží, jako bylo kadidlo, myrha, koření či aromatické byliny. Postupem času kontrolovali Nabatejci obchodní trasy sahající od Indického oceánu až po Rudé a Středozemní moře. Zastavili rozkvět Petry Římané? Hlavním […]
Tajemná Essaouira: „Přístav Sahary“
Námořní tradice této části atlantského pobřeží Maroka údajně pocházejí již od Féničanů, konkrétně pak od starověkého objevitele Hanna Mořeplavce. Na něho navazují Římané, aby zde obchodovali s místním berberským obyvatelstvem. V prvním století našeho letopočtu zde numidský král Juba zřizuje výrobnu purpuru získaného z plžů – ostranek. Do antické Evropy putuje africký purpur. Později zde zakotví lodě Francouzů, […]
Bohdašín a Kostelecké Končiny 1942: Po stopách hrdinství a odvahy
V roce 1942 byl v Praze úspěšně proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacistická odveta byla brutální a hrozila smrtí všem, kteří by se postavili na odpor okupační moci. I v těchto temných časech však byly napsány příběhy, jejichž hrdiny byli stateční a odvážní lidé. Ústřední postavou dramatických událostí, které se v roce 1942 odehrály v obci Bohdašín […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz