Domů     Jak Johannes Gutenberg změnil svět. Co způsobil jeho knihtisk?
Jak Johannes Gutenberg změnil svět. Co způsobil jeho knihtisk?
22.2.2025

Jeho jméno známe každý už od školy, kde se obvykle v pár větách dozvíme, že vynalezl knihtisk. Pojďme se ale podívat na příběh Johannese Gutenberga, který bezesporu změnil vývoj celé společnosti.

Není známo, kdy Johannes Gutenberg přišel na svět a vlastně ani jak přesně vypadal, protože se nedochoval žádný jeho portrét s věrnou podobou.

Co však víme, je, že vyrůstal ve městě Mohuči v Porýní, kde se narodil okolo roku 1400. Jeho otec, Friele Gensfleisch, zde patřil k bohatým měšťanům, a tak mohl synovi poskytnout patřičné vzdělání, což se mu později při vynalézání zcela nové možnosti šíření knih velice hodilo.

Zřejmě pohodový rodinný život narušily v roce 1411 nepokoje. V Mohuči totiž došlo ke vzbouření cechů, při němž nižší společenské vrstvy vystoupily proti těm vyšším. Bohatí měšťané byli dokonce přinuceni odejít z města, a to včetně rodiny malého Johannese.

Tady historikům jeho stopa na mnoho let zmizela. Zatím se neví, kde žil nebo čemu se věnoval jeho otec.

V 18. a 19. století se tradovalo, že slavný tiskař pocházel z Kutné Hory, z čehož vzniklo jeho příjmení, které původně mělo základ v Kuttenberg.
V 18. a 19. století se tradovalo, že slavný tiskař pocházel z Kutné Hory, z čehož vzniklo jeho příjmení, které původně mělo základ v Kuttenberg.

Obchodní duch

Až v roce 1434 se znovu objevuje, a to ve Štrasburku. Johannes se stal dospělým mužem a působil jako obchodník, a to vcelku úspěšný. Respektive alespoň zpočátku, protože klacky pod nohy mu hodila morová epidemie, která město zasáhla po poměrně dlouhé době.

Kromě mnoha jiných při ní zemřel i jeden z Gutenbergových obchodních společníků, načež se jeho bratři rozhodli získat co nejvíce peněz, a tak hnali Gutenberga až před soud.

Oháněli se argumentem, že jejich bratr do podnikání investoval majetek, který dostal v dědictví po otci, a tak na něj mají nyní nárok oni.

Přelíčení bylo zahaleno tajemstvím, protože obžalovaný za nic na světě nechtěl prozradit, čeho se jeho podnikání týká. Dnes už víme, že vyvíjel první systém pro tisk.

Dokazuje to i skutečnost, že někteří jeho spolupracovníci, kteří také neměli nic vyzradit, občas při výslechu cosi naznačili, třeba jen pouhým slovem. Například jeden z nich hovořil o lisu, ale nechtěl říct, k čemu slouží.

Gutenberg spor vyhrál, potom 12. března 1444 zaplatil spotřební daň z vína… a zmizel. Opět o něm na několik let ztrácíme povědomí.

Návrat a první úspěch

Podle nalezených dokumentů si o pět let později v Mohuči půjčil peníze, takže někdy předtím se vrátil do svého rodného města, které byla jeho rodina donucena kdysi dávno opustit.

Sehnat sponzora pro vytvoření něčeho úplně nového nemohl mít vůbec snadné, ale nakonec takovou oporu našel v Johannu Fustovi. Ten mu sice půjčil nemalé peníze, ale také měl spoustu dluhů.

Prvními knihami, které se podařilo vytisknout, byly nejspíš tzv. donáty, učebnice latinské gramatiky. A protože studentů v té době přibývalo, protože byly zakládány nové univerzity, po učebnicích vznikala poptávka.

Z nich se dochovaly jen fragmenty, naopak kompletní dílo, které mohou současní historici zkoumat, je obdoba kalendáře. Jedná se o oboustranně potištěných šest stran s textem v němčině.

Použité je v tomto případě mohučské písmo, označované i jako typ DK (typ pro donáty a kalendáře).

Jak tisk probíhal?

Vědci neustále pracují na zjišťování co největšího množství detailů ohledně toho, jak vlastně Gutenbergův vynález fungoval a vypadal. Díky tomu už víme, že jednotlivé litery byly odlité ze směsi olova, antimonu a cínu.

Po jejich vyndání z formy se musely ještě dočišťovat, nicméně i tak šlo o značně efektivní výrobu, protože slitina rychle tuhla. Vyrábějící dělník tak byl schopen vyrobit asi deset liter za hodinu.

Gutenberg jich ovšem potřeboval hodně, protože písmena se na každé stránce několikrát opakovala, a tak museli mít sazeči rozsáhlou sadu, z níž skládali text.

Samotný tisk probíhal díky lisu, který ale nebylo snadné obsluhovat. Celý tento systém Gutenberg vylepšoval spoustu let.

Zkoušel různá řešení, aby byl výsledek co nejlepší, a nakonec se mu to podařilo – dosáhl textu čistě vytištěného na papír, něčeho dosud nevídaného.

Výhodné setkání

V říjnu 1454 Gutenberg vyrazil do Frankfurtu nad Mohanem, kde byl jeden z největších trhů říše. Jeho tisku si tady všiml Enea Silvio Piccolomini, budoucí papež Pius II. Překvapeně si prohlédl části tištěné Bible.

Nebyla svázaná do knihy, ale šlo spíše o sešity, které měly náklad asi 150 kusů, což bylo v té době obrovské číslo.

Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku, který změnil vývoj celé společnosti.
Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku, který změnil vývoj celé společnosti.

Kompletní výtisk Gutenbergovy bible dnes patří mezi nejdražší knihy na světě. Má přes 1200 stran s perfektními okraji i zarovnáním a dokonalými písmeny, které jsou v porovnání s předešlými texty vylepšené.

Práce na 150 výtiscích trvaly asi rok a půl. V provozu byly minimálně dva lisy a v dílně pracovalo až patnáct dělníků. Zhruba šest mužů přitom působilo jako sazeči, z nichž každý měl sadu o sedmi tisících liter.

Rychle se šíří

Úspěch byl ovšem vykoupen dalším soudním sporem. Fust zažaloval Gutenberga, nejspíš kvůli rozdělení zisku, kdy tiskař nebyl ochoten část proplatit. Zdá se, že k tomu došlo z toho důvodu, že výdaje na výrobu byly vyšší, než očekával.

Společníci se nakonec rozdělili, čímž vznikla druhá tiskařská dílna. Gutenberg v té své mimo jiné vytvářel písemná potvrzení církevních odpustků, kterými si lidé vykupovali své hříchy.

Postupně dílen zaměřených na tisk přibývalo, přičemž všechny vycházely z poznatků jediného prvního tiskaře. Díky tomu se mohlo snadno šířit vzdělání i různá literární díla. Tisk rozhodně změnil podobu vývoje celé společnosti.

Přesto Johannes Gutenberg zemřel, aniž by získal větší uznání, jaké si jistě zasloužil. Pronajal si místo v hospicu a dne 3. února 1468 zemřel ve své rodné Mohuči.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Wikipedia, autor neznámý, volné dílo.
Související články
Věda a technika
Joachim Barrande: Francouzský vědec s výraznou českou stopou
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v mnoha případech i světově jedinečná vzhledem ke svému geologickému podloží. Po geomorfologické stránce je území dnešního pátého pražského obvodu velice pestré, protože se zde stýkají dva veliké české geografické i morfologické celky. Od severovýchodu do této oblasti zasahuje geografická jednotka […]
Věda a technika
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu […]
Věda a technika
Kontroverzní tvrzení: Klima se nemění! A když už, tak za to nemůže člověk!
To, že od konce 19. století vzrůstá globální teplota, potvrzují tvrdá data. Jen v našich končinách zimní teploty vzrostly o dva stupně, letní pak o tři. Přesto se na některých serverech stále šíří teze, že klimatické změny jsou z prstu vycucaným podvodem, který má jakési tajemné skupině lidí dát do ruky nástroj pro světovládu. Podle […]
Věda a technika
Očkování aneb jen jedna malá včelička
Každá etapa lidské historie měla významné myslitele a objevitele, ovšem 19. a 20. století jako by jimi byly přeplněné. Minimálně se nám to tak dnes zdá, protože ohromné množství věcí bylo vynalezeno, objeveno nebo zásadně vylepšeno právě v tomto období. Zvyšující se úroveň znalostí a technologický pokrok umožňovaly vzniknout nepřebernému množství věcí, které zásadně ovlivnily vývoj […]
reklama
zajímavosti
Proč vyplazujeme jazyk?
Vypláznout na někoho jazyk není zrovna slušné. Ovšem vždycky to neznamená výsměch či pohrdání! Je třeba sledovat kulturní kontext, psychiku daného člověka i momentální situaci. Možných vysvětlení je mnohem víc… Procházíte se po tibetské vesnici a kolemjdoucí na vás vyplázne jazyk. Všechno je v pořádku, vyplázněte ho na něj taky! Hlavně na venkově, kde se […]
Bylinná kočičí terapie: Přidat se však mohou i jejich majitelé
Šanta kočičí se již dlouhá staletí používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo. Jelikož obsahuje halucinogenní látky, i když jen v poměrně malém množství, její sušené listy kdysi lidé kouřili, aby tak alespoň na nějaký čas zapomněli na strasti běžného života…   Odvaha i plodnost Žvýkání kořene se zase doporučovalo osobám plachým, aby jim […]
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Mihotavé plamínky: Od kdy si svítíme svíčkami?
Svíčky dnes patří ke svátečním nebo romantickým okamžikům, jako je třeba svátek zamilovaných. Ale v minulosti jsou důležitým předmětem, který zahání tmu. Výrobcům komplikuje práci materiál i formy, a dokonce také zákazy. Spotřebitelé si často nemohou dovolit svíčky koupit, ale pomohou jim velryby. Před vynálezem svíček lidé osvětlovali své domovy a cesty ohněm, pochodněmi a […]
reklama
lifestyle
Televize aneb jak se dostal pohyblivý obraz do domácností
Je to k nevíře, ale televize není o mnoho mladší než rádio. Jistou dobu probíhaly výzkumy obou zařízení paralelně a princip televizního vysílání v mnohém vychází právě z rádia. Přesto se na jejím vývoji podílelo mnoho vynálezců a od prvního konceptu až po první funkční zařízení uběhlo skoro 80 let. Tři úkoly pro vynálezce Za první krok, směřující […]
Hells Angels: Andělé, co přináší smrt
Woodstock, který se odehraje v létě roku 1969, nese podtitul „tři dny míru a hudby“. Přestože na místo dorazí víc než půl milionu návštěvníků, během festivalu dojde jídlo i voda, silnice jsou ucpané, stát vyhlásí místo konání jako oblast humanitární katastrofy – celá akce proběhne v míru, klidu a na pohodu. Jenže to je kouzlo okamžiku. V ten […]
Antikoncepční pilulka aneb o sexu bez následků
Snaha zabránit početí je stará snad jako lidstvo samo. Ženy nechtěly být jen otroky svých těl a rodit jako na běžícím páse. I muži se k otázkám otcovství nestavěli jenom kladně. Nejstarší záznamy o pokusech zabránit početí tak najdeme ve starověkém Egyptě, Indii i Číně. Bývaly ovšem doby, kdy bylo bránění početí považováno za hřích. Jak […]
Barbara Paytonová: Oběť vlastního pekla
Byla atraktivní ctižádostivá a Hollywood jí padal k nohám, dokud nakonec nepadla ona. Každá pohádka totiž nemusí šťastný konec. Zejména pokud se vydají špatným směrem. Nevyrůstá v chodbě, přesto nelze říci, že by měla šťastné dětství. Oba rodiče se potýkají s alkoholem, u otce navíc vyvolává násilnické sklony a Barbara se občas nedobrovolně stává svědkem jeho fyzického zneužívání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz