Málokdo by řekl, že Kopr vonný, tato výrazně aromatická bylina rostoucí na většině našich zahrad, pochází původně z jižního Ruska, západní Asie a východní části Středomoří.
Přestože kopr známe spíše jako rostlinu využívanou v kuchyni, ať po přidávání do nálevů pro zavařování okurek, tak přes koření po různé omáčky, zejména koprovku. O léčebných vlastnostech však nemá většina lidí ani ponětí.
Kombinace silic pomáhá prokrvení
Nejčastěji se pro léčebné účinky sbírá na podzim semeno, jenž obsahuje převážně 2 až 4 % silice, v nichž se nachází karvon limonen a phelandrin. Ojediněle se sbírá během května až července nať, jenž je chudší na léčivé látky.
Obsah silice se pohybuje u natě jen v rozmezí od 0,5 do 1,5 %. Kromě silic kopr obsahuje i bílkoviny, aminy, organické kyseliny a flavonoidy. Nechybí ani vitamín C, karoten, železo a další minerální látky.
Díky této kombinaci silic a ostatních látek tak kopr dobře působí na snížení krevního tlaku a zároveň i na lepší prokrvení srdečního svalu. Proto je prospěšný při léčení nemocí srdce, jako je ischemická srdeční choroba či po infarktu myokardu. Dobře se dá využít i pro prevenci.
Těhotné ženy by měly dávat pozor
Droga má i uklidňující účinky a dá se využít proti duševní nerovnováze a neklidu. Stejně tak kopr ocení i lidé trpící mořskou nemocí, jenž jí výrazně dokáže předcházet.
Podobně pozitivně bojuje proti zvracení z psychických důvodů, cestovní horečky či ze začátku těhotenství. Těhotné ženy by se měly ale raději poradit o jeho užívání se svým lékařem.
I přestože nejsou u něj známy žádné negativní účinky, je možné objevení individuální nesnášenlivosti na silice kopru.