Domů     Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
24.1.2025

Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.).

Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost.

A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence, a to přes to, že prastarý „zaručený“ recept zabije desítky lidí – včetně společenských elit své doby. Žádné z děl Cou Jena se nedochová, ale cituje ho řada dalších, o chlup novějších.

Víme tak, že sloučí dvě teorie: Tu o opačných, ale vzájemně se doplňujících silách jin a jang, a teorii pěti prvků, kterými se dá vysvětlit celá řada jevů – od těch kosmologických, až po vztahy našich orgánů. A které že prvky to ve staročínském pojetí jsou? Dřevo, oheň, země, kov a voda.

210 př. n. l.: To je ale strašný smrad!

Nos deroucí puch se táhne na hony. Krajem projíždí první čínský císař Čchin Š‘ Chuang (259–210 př. n. l.)! Před i za jeho vozem jede náklad starých ryb. Ve vsi podivný průvod zastaví a služebníci objednají svému pánu jídlu.

Oběd si sní o samotě, ve stínu svého kočáru. Proč to všechno? Císař je už pár dní po smrti a zápach rozkládající se tkáně je třeba maskovat. O jeho skonu se má lid dovědět až po příjezdu do hlavního města. Jaká je příčina smrti 49letého panovníka?

Jistě se to neví, ale pravděpodobně se stane prvním z císařů, jehož život pozvolna vyhasne v marné touze po hledání elixíru mládí, kteří mu dvorní alchymisté v nejlepší víře v rumělku ochotně připravují.

 1. st. př. n. l.: Tyran a alchymistka

Z honosného čínského domu vybíhá nahá žena. Přes záda se jí táhnou rudé stopy po biči, v očích má šílenství. Zoufale padá do hluboké blátivé kaluže. Dlouhé vlasy barvy krkavčích perutí se vznášejí na hladině. Tam také naposled vydechne.

Její jméno je Fang, a je jednou z nejslavnějších alchymistek. Ano, zatímco v Evropě o pár století později termín „alchymistky“ až na pár výjimek nepotřebujeme, v Číně jich bude celá řada. Vesměs z dobře situovaných rodin učenců.

Fang prý objeví metodu přeměny rtuti na stříbro. Její choť, Čcheng Wej, chce její tajemství také poznat. Jenže alchymie je i vědou ducha, a to čistého. A Fang nevyzradí. Manžel ji bičuje a tyranizuje, až nebohá Fang zešílí…

Za střelný prach můžeme poděkovat alchymistům.
Za střelný prach můžeme poděkovat alchymistům.

7. – 9. století: Velké badabum

Co se vznikne ze směsi jemně mletého dusičnanu draselného, dřevěného uhlí a síry? Střelný prach! Objeven je v Číně v období 7. až 9. století, právě zdejšími alchymisty.

Ostatně, dusičnan draselný tu umí připravit již v prvním století před Kristem, zatímco Evropa si na něj musí počkat ještě pěkných pár staletí.

Dnes ho používáme jako dusíkaté hnojivo, součást pyrotechniky a dokonce jako konzervant skrývající se pod označením E252.

907: Experti na umírání

Otěže moci drží v rukou mezi roky 618 až 907 dynastie Tchang. Kromě řady inovací pro rozkvět země po ní zůstane i poněkud pošramocená pověst těch, kteří věřili alchymistům ze všech nejvíc.

Za všechny stačí jmenovat císaře Tchaj-cunga (598–649), který jako mnoho dalších uvěří, že elixír nesmrtelnosti může fungovat. A nebude sám. Čtvrtý císař mandžuské dynastie Čching, 56letý Jung-čeng (1678–1735) se probírá soudními dokumenty.

Náhlá nevolnost mu ani nedovolí položit listiny zpět. Na místě umírá. Proč? Předávkování elixírem nesmrtelnosti…

1510: Skoro jako myší bobky

Skupina poutníků do Santiaga de Compostela se zastaví u jednoho z domů. Malý chlapec jim doplní zásobu vody a na přilepšenou přidá kus čerstvě dopečeného chleba.

Dítko pronikavé inteligence se jmenuje Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim (1493–1541), pochází ze zchudlého švýcarského šlechtického rodu.

Aulus Cornelius Celsus (25 př. n. l. – 50 n. l.) je uznávaný lékařský spisovatel a Paracelsus, jak si bude Philippus říkat, bez ostychu dává najevo, že by ho strčil do kapsy.

Když mu zemře matka, přestěhují se s otcem do rakouských Korutan. Otec je lékař a docent hornické školy. A synek od milujícího otce pochytí vědění jak z medicíny, tak hornictví.

Vystřídá několik univerzit a ve Vídni již v 17 letech může zamávat prvním diplomem. Jenže nebude jako ostatní lékaři. Ba naopak, mnozí z nich mají s to chutí si před ním uplivnout…

Paracelsus, vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim
Paracelsus, vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim

„Kdybych se byl sám neobrátil ke zkušenosti, staří lékaři by mne byli ponechali ve slepotě,“ shrne Paracelsus svá studia založená stále na staletí starých poznatcích a toulá se po venkově. Naslouchá léčitelům i babským radám a pomáhá, kde je potřeba.

Celé dny tráví v kovárnách, ale je i skvělým rybářem a lovcem. Zapisuje si tradovaná zaříkání a po večerech listuje ve spisech o démonologii. Stane se lékařem i alchymistou v jednom. „Mnozí si myslí, že alchymie slouží jen pro výrobu zlata a stříbra.

Pro mě to není cílem, její ctnost a síla spočívá v lékařství,“ vysvětluje. Jeho sláva stoupá úměrně s počty vyléčených. Roku 1516 pojmenuje zinek a začne vyrábět funkční zinkovou mast. Poprvé také použije slůvko alkohol v dnešním slova smyslu.

Věnuje se i paliativní péči. Nevyléčitelně nemocným dává prášky, které připomínají myší trus. Obsahují ale opium, které umí umírajícím ulevit…

Zdroje informací: wikipedia.org, Vladimír Karpenko: Alchymie – Dcera omylu, Práce 1988, Society for the History of Alchemy and Chemistry
Foto: 1 Pixabay 2 Lord Mountbatten / CC BY-SA 3.0 3 CC volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Naznačuje podle konspirátorů něco americká pečeť?
Podle konspirátorů je Nový světový řád úzce spojen již se samotným vznikem USA, neboť i to bylo prý dílem svobodných zednářů či iluminátů. A potvrzovat to má i nápis na rubu státní pečeti USA. Jenže je to skutečně pravda? Novus ordo seclorum, tedy nový řád věků, je jedno ze dvou hesel použitých na rubu státní […]
Záhady a tajemství
Kdo ovlivňuje světové dění?
Je řešení globálních problémů opravdu v rukách úzké skupiny lidí? Scházejí se každý rok – ti nejvyšší z nejvyšších – a řeší aktuální světové dění. Říká se jim skupina Bilderberg a už několik desítek budí obavy. Co na schůzích řeší, že se veřejnost nesmí dozvědět, o čem jednají? Opravdu tahají za nitky světového dění? Podle konspirátorů […]
Záhady a tajemství
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Záhady a tajemství
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
reklama
věda a technika
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu, […]
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
reklama
svět zločinu
Vražda 33leté manažerky Sarah Everardové: Pachatelem je policista!
Po London Road v anglickém Doveru spokojeně kráčí mladí rodiče, každý za jednu ruku přidržuje dovádějícího dvouletého synka. Kolem pomalu projíždí auto. Je teplý červen roku 2015 a za staženým okýnkem exhibuje nahý muž. Erekce je vidět na desítky metrů daleko. „Úchyl,“ prohodí mladá maminka otřeseně a její muž koná: Do telefonu rychle poznamená registračku […]
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech ale vysílají údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. Na ten den nikdy nezapomene, protože objeví mrtvolu mladé ženy. Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se […]
Joseph Massino: První kmotr který porušil zákon mlčení
Mafie se rodí jako zločinecká organizace s vlastními pravidly a rituály. Jejich základem je naprostá poslušnost a jedním z nejdůležitějších zákonů je proto omerta – zákon mlčení. V původním významu dělá omerta ze zločinu osobní věc, kterou lidé řeší mezi sebou, bez policie. Později spíš nástrojem jak udržet mafii ve stínu. Každé porušení zákona, zakazujícího […]
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz