Domů     Co se stalo v Dallasu roku 1963? Kdo skutečně stál za atentátem na prezidenta Kennedyho?
Co se stalo v Dallasu roku 1963? Kdo skutečně stál za atentátem na prezidenta Kennedyho?
11.2.2025
pixabay

Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho byl spáchán v pátek 22. listopadu 1963 v texaském městě Dallasu ve 12.30 místního času. Za vraha byl označen Lee Harvey Oswald. Ovšem jen pouhá čtvrtina Američanů věří, že vraždu provedl skutečně on.

Koho podezírají ti ostatní? Stál za atentátem Kennedyho nástupce Lyndon Johnson? Najala si Oswalda mafie? Chtěl jeho smrt sovětský vládce Nikita Chruščov, nebo snad kubánský vůdce Fidel Castro?

Chvíli před půl jednou odpoledne, poté co projel přes lidmi zaplněné náměstí Dealey Plaza, minul otevřený vůz s prezidentem budovu Texaského knižního velkoskladu a chystal se vjet do ulice Elm Street. Najednou se ozvalo několik výstřelů.

První střela nikoho nezasáhla a muži ve voze se jen vyděšeně rozhlíželi kolem sebe. Další kulka už však trefila prezidenta Kennedyho do vrchní části zad, prošla krkem a vyšla ven jícnem. Chytil se za krk a sesunul se ke straně.

Kostým jako symbol atentátu

Manželka Jacqueline ho v šoku objímala se slovy: „Ach ne, můj Bože, zastřelili mi manžela… Miluji tě, Jacku.“ Guvernéra Johna Connallyho, sedívího na předním sedadle před prezidentem, zřejmě zranila stejná kulka.

Další střela zasáhla pravou část Kennedyho hlavy, ze které vytrhla kus tkáně o velikosti lidské pěsti.

Jacqueline v šoku vylezla na zadní kapotu auta, zpátky do vozu ji musela strhnout ochranka. Když následně rozevřela dlaň v bílé rukavičce, vykřikla:

„V ruce mám jeho mozek.“ Růžový kostým Chanel, potřísněný manželovou krví, jež se později stal symbolem atentátu, si svlékla až druhý den ráno.

Zavraždil prezidenta jediný muž?

Ihned po incidentu vyrazila prezidentská limuzína k místní nemocnici, kde však již lékaři prezidentovi nedokázali pomoci. Zranění hlavy bylo neslučitelné se životem. Vážně zraněný guvernér atentát přežil.

John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), 35. prezident Spojených států amerických, byl prvním katolíkem a zároveň druhým nejmladším mužem, po Theodoru Rooseveltovi, v historii tohoto úřadu, který zastával v letech 1961 až 1963.
John Fitzgerald Kennedy (1917–1963), 35. prezident Spojených států amerických, byl prvním katolíkem a zároveň druhým nejmladším mužem, po Theodoru Rooseveltovi, v historii tohoto úřadu, který zastával v letech 1961 až 1963.

Kennedyho tělo bylo následně naloženo do prezidentského letounu Air Force One, na jehož palubě ve 14:38 složil prezidentskou přísahu Lyndon B. Johnson (1908–1973), tehdejší viceprezident USA. Z vraždy Kennedyho byl obviněn bývalý příslušník Námořní pěchoty Spojených států Lee Harvey Oswald (1939–1963).

Tajemný Lee Harvey Oswald

I když byl Oswald Američan, od mládí inklinoval k sovětskému socialismu. K námořní pěchotě nastoupil už v 17 letech a prošel i výcvikem odstřelovače. V roce 1959 se však svoji službu u námořnictva rozhodl ukončit, údajně aby mohl pečovat o nemocnou matku.

Ve skutečnosti však emigroval do Sovětského svazu, kde si později našel manželku Marinu. Pobyt v Rusku mu však přinesl rozčarování, a proto se v roce 1962 rozhodl vrátit do USA i s manželkou a malou dcerou.

Střídal zaměstnání, až zakotvil v Texaském knižním velkoskladu, tedy kousek od místa, kde došlo k atentátu na prezidenta Kennedyho.

Na film už se nedokoukal

Budovu velkoskladu kontroloval po atentátu policista Marion Baker. Lee Harveyho zastihl v jídelně nad sýrovým sendvičem a Coca-Colou. Když prověřil, že jde o zaměstnance, nechal ho odejít. Oswald odjel autobusem domů.

Odtud se vydal do ulic města, kde ho oslovil strážník Tippit, kterého měl Lee Harvey údajně zastřelit. Ukrýt se chtěl následně v kině „Texas“, kde na sebe ovšem upozornil podivným chováním. Na místo byla proto povolána policie, která ho zatkla.

Po celou dobu vyšetřování Oswald svoji vinu popíral. Dva dny po zadržení byl při převozu do věznice zastřelen Jacobem Leonem Rubinsteinem (1911–1967), majitelem dallaského nočního klubu.

Proč Oswald střílel?

Vyšetřování se věnovala tzv. Warrenova komise, kterou ustanovil prezident Johnson týden po atentátu. Po mnoha měsících vyšetřování dospěla na základě zprávy od FBI k závěru, že Oswald jednal sám.

Nebyl zapojen do žádného spiknutí a všechny tři rány vyšly z jeho zbraně Carcano M91/38, kterou si pořídil už v březnu roku 1963 pod svým alias Alek Hidell a ukryl ji v budově velkoskladu.

Tyto závěry zpochybnil až 16 let po atentátu Zvláštní výbor pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů, když uvedl, že komise podcenila možnost spiknutí a roli obviněného v něm. Smrtící výstřel ale i tento výbor přiřkl Oswaldovi. Na čí objednávku?

Za vším hledej viceprezidenta

Podle jedné z mnoha konspiračních teorií si smrt Johna Fitzgeralda Kennedyho přál jeho nástupce v prezidentském úřadu, Lyndon Johnson.

Bratry Kennedyovy neměl údajně příliš v lásce a obával se, že pokud by byl JFK znovu zvolen, v příštím volebním období už by se Johnsona zbavil. Možná za tím stála i jeho touha stát se prezidentem, případně snaha zakrýt vlastní skandály.

Jako Texasan si totiž udržoval úzké vazby na tamní podnikatele i šéfy tajných služeb. Jeho milenka, Madeleine Brownová, dokonce tvrdila, že jí Johnson den před atentátem řekl: „Po zítřku už mě tihle Kennedyové nebudou štvát. To není hrozba, to je slib.“

Smrt JFK chtěli Kubánci!

Podle jiné teorie byl za atentát odpovědný kubánský vůdce Fidel Castro (1926–2016). Dokonce měl jeho muže, asi dva měsíce před atentátem, osobně kontaktovat Lee Harvey Oswald s nabídkou, že pro ně JFK zavraždí.

Důvod nenávidět amerického prezidenta ovšem měli i odpůrci Castrova režimu. Vojensky totiž nepodpořil jejich vylodění v Zátoce sviní v roce 1961, které proto skončilo fiaskem. Po vypuknutí tzv.

karibské krize roku 1962, v důsledku umístění sovětských raket na Kubě v reakci na instalování amerických raket v Turecku, je navíc rozčílilo, že Kennedy slíbil Rusům „nechat Kubu Kubou“.

V pozadí atentátu stála CIA

Své důvody k odstranění prezidenta měla mít i samotná CIA. Mezi JFK a tehdejším ředitelem Ústřední zpravodajské služby Allenem Dullesem (1893–1969) panovalo otevřené nepřátelství, které se ještě prohloubilo po neúspěchu v Zátoce sviní.

JFK považoval CIA za neovladatelný stát ve státě a chystal se ji reorganizovat. Prohlásil:

„Nejraději bych CIA rozbil na tisíc kousků a rozfoukal ji po větru.“ Podle některých konspirátorů je tak možné, že ho v tom CIA raději předběhla, aby ji nepřipravil o její četné výsady.

Chvíli před půl jednou odpoledne, poté co projel přes lidmi zaplněné náměstí Dealey Plaza, minul otevřený vůz s prezidentem budovu Texaského knižního velkoskladu a chystal se vjet do ulice Elm Street.
Chvíli před půl jednou odpoledne, poté co projel přes lidmi zaplněné náměstí Dealey Plaza, minul otevřený vůz s prezidentem budovu Texaského knižního velkoskladu a chystal se vjet do ulice Elm Street.

Zbavili se ho ropní magnáti, nebo zbrojaři?

Mnoho zastánců má i teorie, že za atentátem na JFK stáli američtí ropní magnáti, již se měli systematicky dopouštět krácení daní. Kennedy totiž nechal připravit návrh zákona, který tomu měl zabránit.

Nebo se ho snad chtěly zbavit zbrojařské firmy, jimž se nelíbil Kennedyho plán na postupné stažení amerických vojenských poradců z Jižního Vietnamu? Tím by totiž přišly o obrovské zisky z dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. Johnson po svém jmenování prezidentem USA tento Kennedyho plán zrušil.

Pomsta z rukou mafie či Kremlu

Své důvody k odstranění dokonce obou bratrů Kennedyových měla i mafie. Oba totiž působili v Senátním výboru pro vyšetřování nezákonných praktik v amerických odborových svazech.

Především Robert se pak zasloužil o stíhání hned několika významných mafiánských bossů. Jednoho z nich, Carlose Marcella (1910–1993), nechal dokonce opakovaně vyhostit ze země. Ten proto na jeho adresu poznamenal:

„Robert je ocasem psa (Johna) a jediným způsobem, jak zamezit jeho vrtění, je useknout psovi hlavu.“

Vraždu nepohodlného amerického prezidenta si ovšem mohl objednat i sovětský vůdce Nikita Chruščov (1894–1971). Oswald, který ostatně v Rusku nějakou dobu pobýval, se prý měl před atentátem sejít v Mexico City s agentem KGB Valerijem Kostikovem.

Kdo další si přál prezidentovu smrt?

Existuje velká spousta dalších, ještě šílenějších teorií o tom, kdo za smrtí JFK stál. Podle jedné ho měla v otevřeném autě, přímo před zraky davů, nepozorovaně střelit jeho vlastní manželka.

Dle jiné ho nechal zabít hráč baseballu Joe Di Maggio (1914–1999), aby se mu pomstil za smrt bývalé manželky Marilyn Monroe (1926–1962), z níž prezidenta vinil. Dalším údajným vrahem JFK je Aristoteles Onassis (1906–1975).

Ne kvůli prezidentově ženě Jacqueline, kterou si později vzal, ale kvůli obchodním sporům.

Zdá se, že milovaný americký prezident byl ve skutečnosti trnem v oku mnohem více lidem, než se zprvu zdálo.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.history.com, www.bbc.com, www.britannica.com, www.howstuffworks.com
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Podzimní zkáza Pompejí
Při vykopávkách v Pompejích byly objeveny mj. nápis dřevěným uhlem „Skvěle jsem se najedl“, obsahující datum 17. října 79, dále mince, která nemohla být vyražena před zářím téhož roku, a rovněž i sortiment místních obchodů. Pozůstatky ovoce a zeleniny odpovídaly spíše říjnové než srpnové nabídce, neboť letní ovoce bylo k dostání už jen sušené. Ke koupi byly nabízeny […]
Historie
Mýty a skutečnost: V Koněprusích řádili penězokazci, koho ale představuje bílá paní na Konopišti?
Zaměříme se na pověsti O permonících v Koněpruských jeskyních a O duchovi konopišťského pána. Co je na nich pravdy? Pojďme se na to společně podívat. Zlatý kůň je nevyšším vrchem u Koněpruských jeskyní. Když tu jednou seděl pasáček ovcí Martin a dohlížel na svoje stádo ovcí, ucítil kouř. Linul se místa na kopci kousek pod vrcholem. Když […]
Historie
Nová chronologie: Vyvíjelo se křesťanství bez Krista?
Mohlo být všechno jinak, než se dětí učí v dějepise? Ruští akademici jsou o tom přesvědčeni. Nad jejich názory však jiní odborníci nesouhlasně kroutí hlavou. Anatolij T. Fomenko a Gleb V. Nosovskij jsou spoluautory řady knih, v nichž detailně rozpracovali svou teorii, týkající se chybného pojetí v současnosti platné chronologie. Dějiny totiž pokládají za kratší […]
Historie
Za co vyfasuje slavný pěvec Grossi domácí vězení?
Píše se 29. května 1697 a slavný barokní zpěvák Giovanni Francesco Grossi (1653–1697) usedá do kočáru. Za sebou nechává romantické uličky italské Bologne, města vyhlášeného svou vzdělaností. Míří 60kilometrovou štrekou vstříc neméně malebné Ferraře. V proslavené Duomo di San Giorgio, tedy Katedrále svatého Jiří, si ale nikdy nezazpívá. Ba co hůř, do Ferrary ani nedorazí. […]
reklama
historie
Co se stalo v Dallasu roku 1963? Kdo skutečně stál za atentátem na prezidenta Kennedyho?
Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho byl spáchán v pátek 22. listopadu 1963 v texaském městě Dallasu ve 12.30 místního času. Za vraha byl označen Lee Harvey Oswald. Ovšem jen pouhá čtvrtina Američanů věří, že vraždu provedl skutečně on. Koho podezírají ti ostatní? Stál za atentátem Kennedyho nástupce Lyndon Johnson? Najala si Oswalda mafie? Chtěl jeho […]
Století revolucí. Doba, kdy se měnily osudy lidí i národů
Doba od konce 18. do konce 19. století bývá označována za století revolucí. Na počátku tohoto období byly velké národy podřízeny kolonialistům, jejich země byly ovládány cizími mocnostmi a feudály. Během století revolucí se řada těchto dosavadních pořádků zhroutila a na jeho konci stály nové nezávislé státy. Revoluce však byly vykoupeny krveprolitím, na bojištích umírali […]
Intriky mezi spojenci. První křížová výprava skončí podvodem na císaře
Jedním ze symbolů středověku jsou kromě hradů a rytířů také křížové výpravy. Když nájezdníci ze Seldžucké říše proniknou až na nejsvatější křesťanská místa, ke Kristovu hrobu v Jeruzalémě, vzedme se v Evropě vlna odporu a skálopevného odhodlání vyrvat Jeruzalém z rukou pohanů. O intriky ovšem není nouze ani mezi spojenci nouze. Křižáci na konci první výpravy do […]
Patrick Graham: V centru pozornosti Satana
Patrick Graham strávil část života ve Francii, část v USA. Původní profesí je pilot, nyní pracuje jako zpravodajský konzultant pro nadnárodní korporace. Zároveň se věnuje psaní, jeho specialitou jsou dějiny náboženství. Již jeho první kniha Evangelium podle Stana z roku 2007 bylo oceněna cenou knihkupců a dočkalo se překladů do desítek jazyků. Námětem pro knih […]
reklama
lifestyle
Barbara Paytonová: Obět vlastního pekla
Byla atraktivní ctižádostivá a Hollywood jí padal k nohám, dokud nakonec nepadla ona. Každá pohádka totiž nemusí šťastný konec. Zejména pokud se vydají špatným směrem. Nevyrůstá v chodbě, přesto nelze říci, že by měla šťastné dětství. Oba rodiče se potýkají s alkoholem, u otce navíc vyvolává násilnické sklony a Barbara se občas nedobrovolně stává svědkem jeho fyzického zneužívání […]
Podmanivý zpěv i trudný život kastrátů
Barokní chrámový sbor se rozezní nádhernou písní. Kdybyste zavřeli oči, budete mít jasný pocit, že ve sboru rozhodně nechybí ženy. Vedle. V době baroka tu žádné být nesmějí. V Itálii kvůli tomu každoročně podstoupí mnoho chlapců kastraci, aby s pubertou nepřišli o svou barvu tónu a hlasový rozsah. Smutnou realitou je, že uplatnění z nich […]
Regulace sexu v Benátkách: Prostitutky musí zmizet z okolí kostelů
V benátské městské radě přijdou čas od času na přetřes problémy spojené s prostitucí a zabývat se jimi musí i samotný dóže. Řádění lehkých v Benátkách díky tomu reguluje celá řada nařízení, která mají jediný účel: Zajistit klid a pořádek. Leckdy to není jednoduché. Radní občas vyrazí do ulic za majiteli bordelů, hostinců i veřejných lázní. „Vaše dívky […]
5 her, kteří dospěláci sebrali dětem
Jak dlouho by vám trvalo složit Rubikovu kostku? Američan Tommy Cherry na to s kostkou 3×3×3  potřeboval 12.78 sekund. Ale skládal poslepu… Šla vám hra na schovávanou? Nebo se s dětmi rádi proháníte s „nerfkami“ v ruce? Může z vás být světový šampion! Speedcubing: Ani ne 4 sekundy… Když roku 1974 vymyslí maďarský vynálezce a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz