Domů     Obyčejně neobyčejná mouka: Proč mlynáři obvykle dlouho nemleli?
Obyčejně neobyčejná mouka: Proč mlynáři obvykle dlouho nemleli?

Nad náhon a daleko přes pole se nese klapot mlýna. Co se dnes mele? Nic. Mlýn je puštěný naprázdno.

Je to tradiční poslední rozloučení s mlynářem, jedním z mnoha renesančních lidí, kteří museli ovládnout své řemeslo a být zároveň tak trochu tesařem, zedníkem, zámečníkem, chemikem, hydrologem i skvělým znalcem mechaniky…

Pravý mlynář musí mít pod čepicí. Mlýn má v malíku a s trochou nadsázky by ho měl být s to nejen sám provozovat, ale i postavit. Při věčném prosévání se tu za pár desetiletí práce pořádně nadýchá prachu z obilovin.

A občas k tomu přidejte i nějakou tu plíseň a podobné specialitky. Vždyť učně –tak zvané prášky – a tovaryše vidíte pobíhat po mlýně hlavně s koštětem. Má to i bezpečností aspekt: Mlýny jsou po staletí extrémně náchylné ke vzplanutí.

Může za to právě onen prach – v kombinaci s neustálým třením a faktem, že většina věcí je tu dřevěná…

Co dělá v mlýně kobylí hlava?

V českých zemích si středověcí mlynáři nežijí zle. Většina si mlýn sice kvůli vysokým nákladům na jeho stavbu jen pronajímá, patří ale k vážené společenské vrstvě.

Pokud se o Holandsku smýšlí jako o kraji větrných mlýnů, tak české země jsou ve středověku rájem těch vodních. V 15. století dokonce pražští mlynáři vynaleznou hasačert, tedy vysévací mechanismus s pytlem. Vtipných názvů tu najdete vícero.

Nechybí třeba žejbrovadla na čištění a oddělování šrotu, kterým se také říká kobylí hlava.

Mlynáři si nežijí špatně. Bezpečná práce to ale není. A zdravotní následky na sebe také obvykle nenechají čekat...
Mlynáři si nežijí špatně. Bezpečná práce to ale není. A zdravotní následky na sebe také obvykle nenechají čekat…

Krvavé tečky za mlynářským životem

Mlynařina sice může vynášet, ale zásadně se podepíše na těle. Za vlhkou zimu přijde revma, těžká manuální práce zničí záda i klouby. Velké procento mlynářů podlehne zaprášení plic, tedy respiračním problémům.

Hlavní každodenní nebezpečí číhá v tom, že jsou mlýnská soukolí stále v pohybu. Když je co mlít, jede se od září do konce roku ve dne i v noci, odpočinek nemusí přijít ani na Štědrý den. Pozornost upadá. Není nic snazšího, než přijít o prst!

A to je ještě šťastný konec. O amputace i bolestná úmrtí není v mlýně nouze…

Rozvařené knedlíky

První příčku co do četnosti mají samozřejmě moučné mlýny. Ale existují i další – třeba krupní, jinak také zvané holendry, nebo jahelné, ve kterých se svlékají zrna prosa a pohanky. Mlýnská tradice položená ve středověku se značně odráží i do dnešní doby.

Stačí se na chvíli zastavit v supermarketu. Jedna mouka vedle druhé. Co je na tom? Pokud jste trávili delší čas za hranicemi, mohl to být právě některý druh mouky, který se stal nedostatkovou komoditou. Třeba hrubá na knedlíky, aby z nich nebyly rozvařené noky.

Ztrestejte je konzumací!

„No fuj! Červi!“, ozve se znechuceně z kuchyně a pytlík s mokou cestuje rovnou do popelnice. Kdo si nejraději brousí pomyslné zuby na naše sypké zásoby? Moučný alias potravinový mol!

Abychom byli přesní, správně se jmenuje zavíječ moučný, jeho 12milimetrová larva je špinavě bílá a zaujme tmavou hlavou. Pokud jsou larvy 25 milimetrů dlouhé, žluté s hnědým kroužkováním, pak jde o potomstvo potemníka, zřejmě moučného.

Klidně dejte průchod svého hněvu nad degradací potravin a připravte si místo moučného jídla proteinovou bombu. Potemníkovy larvy jdou v potravinářském průmyslu na odbyt.

Dodejme ještě, že tito škůdci na rozdíl od plísní či žluklosti nejsou rizikem pro vaše zdraví.

Je mouka zdravá?

„Hele, vždyť to máš prošlý!“ Kamarádka přejede kritickým zrakem pytlík s moukou. Co s ním? Vyhodit? To by byla škoda! Mouka totiž není prošlá, vztahuje se na ni podle zákona označení datem minimální trvanlivosti.

Pokud není žluklá, vlhká, plesnivá či zatuchlá – což se může stát při špatném skladování – vesele z ní můžete péct i vařit dál. Ale, je to vůbec zdravé?

Například žitná mouka překypuje vlákninou a dopuje naše těla minerálními látkami a vitaminy B a E. To ječná mouka vám dodá spektrum „béčka“, které snižuje stresovou zátěž, rozhání zácpy a dopuje energií.

Na druhou stranu, lepku v ní moc nenajdete a výtečného chleba docílíte jen s maximálním nasazením.

Je lepek zlo?
Je lepek zlo?

Lepek je zlo! … Anebo ne?

A když jsme už u lepku alias glutenu, který najdeme ve většině rostlin čeledi lunicovité, tedy například pšenici, ječmenu či žitu… Vážně ho nemáme jíst, nebo ho máme alespoň dramaticky omezit? Na to je odpověď celkem jednoduchá:

„Ne, pokud nejste celiak.“ Zdravotní studie zpracovaná na Harvardské univerzitě v Massachusetts zpracovává data 200 000 zdravotních sester sledovaných 30 let! Část z nich se upíše bezlepkové dietě, část z nich zkrátka jí méně potravin s lepkem.

A další část si jídelníček nehlídá a miluje pečivo. Právě u skupiny nadšených konzumentek lepku se ukáže o 13 % nižší riziko diabetu 2. typu. Další z amerických studií je překvapivá i pro vědce:

Zjistí, že vyznavači bezlepkové diety mají v krvi o 70 % vyšší koncentrace rtuti a oproti průměru dvakrát více arsenu v moči! Jak je to možné? To vědci zatím netuší.

Zdroje informací: The history of flour – The FlourWorld Museum Wittenburg – Flour Sacks of the World, wikipedia.org, "The history of flour – The FlourWorld Museum Wittenburg – Flour Sacks of the World". flour-art-museum.de.
Foto: 1 Mudd1 / CC BY-SA 3.0 2 Zyance / CC BY-SA 2.5 3 Pasticceria Cucchi dal 1936 / CC BY-SA 4.0
Související články
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Jsou skutečně zbytečné?
Zuby jsou pro spoustu lidí noční můrou, která může za mnohé bezesné noci a kvůli které si prožili řadu perných chvil na zubařském křesle. Obzvláště nenáviděné často bývají ony proklaté osmičky, kterým se říká také zuby moudrosti. Moudráky jsou opravdu specifické zuby, které často bývají spíše ke vzteku. Jde o třetí stálé stoličky, které se lidem […]
Zajímavosti
Spadlo Newtonovi na hlavu skutečně jablko?
Opírá se o kmen stromu a zádumčivě louská Descartovu teorii setrvačnosti. Tu se jedno z neočesaných jablek neubrání podzimnímu větru – a spadne mu rovnou na hlavu. Kdo by ten příběh neznal? Právě se zrodila teorie gravitace!… Tak právě takto to nebylo. Píše se rok 1726. Světu vládne posedlost tulipány, Jonathan Swift (1667–1745) vydává Gulliverovy […]
Zajímavosti
Nejslavnější animované postavy: Tom a Jerry měli špatná jména!
Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mezi šmouly skoro samí kluci? Věděli jste, že Tom a Jerry se původně jmenovali úplně jinak? A všimli jste si někdy podpisu tvůrce na hlavě Homera Simpsona? Seznamte se s příběhy dalších hrdinů, kteří se zapsali animované filmové historie! Jako kočka s myší! postavy: TOM A JERRY vznik: […]
Zajímavosti
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
reklama
svět zločinu
Vražda jako pomsta katolíků
„Při své korunovaci jsem přísahal, že zde strpím jenom jedno náboženství, a to katolické,“ prohlašuje francouzský král Jindřich III. Jeho sexuální orientace je sporná, proto sotva zplodí dědice. Nástupcem Jindřicha III. (1551–1589) by se tedy měl stát jeho vzdálený bratranec, vůdce hugenotů Jindřich Navarrský (1553‒1610). To nemůže připustit – protestanta na trůně! Proto ho v roce […]
Zločin na plese: Švédský král umíral v agónii 13 dní
Ve Švédsku se král Gustav III. ocitá měli dvěma mlýnskými kameny, soupeří tu dvě politické frakce: „čapky“, stranící Rusku a Velké Británii, a „klobouky“ podporující Francii. Parlament zruší dědičnost koruny, spory se šlechtou brání reformám.   Proto Gustav III. (1746–1792) soustředí ve svých rukou absolutní moc. Šlechta mu ale nezapomene, že osekal její výsady a […]
Krvavý Korán: Husajn na zvrácený dárek přispěje 27 litry!
Pod jeho hustým knírem se rozprostře zářivý úsměv a okamžitě začne knihou opatrně listovat. Při předání svůj krok obhajuje, údajně jde o poděkování a gesto respektu vůči Alláhovi. Duchovní vůdci to ale vnímají jako urážku. Krev je totiž nečistá. Jak oslavit šedesáté narozeniny? Irácký diktátor Saddám Husajn (1937–2006) si dárek zařídí sám. Objedná si Korán, […]
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
reklama
lifestyle
Vousy, kníry nebo hladká tvář? Trendy plnovousy ukrývají hejna bakterií
Vousy byly ve starověkém Řecku znakem cti. Dokonce bylo zdvořilým zvykem dotýkat se vousů těch, se kterými mluvíte. Řekové své vousy pravidelně olejovali a tvořili na nich kadeře pomocí kleští. Vousy nosili i Římané. Podle úpravy se dalo poznat, ke které filozofické škole se nositel přiklání. Kolem roku 299 ovšem přichází do Říma první holič […]
Něco pro zahřátí a na dobrou pohodu: Lahodný bylinný olympský čaj
Výjimečná bylina Hojník syrský (Sideritis scardica, syriaca), též známá pod názvem řecký horský čaj a v Řecku je nazývána také jako Božský čaj z Olympu. Připravte si z něj výborný nápoj nejenom pro zpříjemnění zimních dnů. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Bohužel před nějakou dobou díky intenzivnímu sběru byliny na oblíbený čaj v Řecku a Bulharsku […]
Pomozte svým vlasům v nepříznivém zimním období
Nejen v létě, ale také v zimě mohou naše vlasy trpět. Jako první pomoc se doporučuje zastřihávání jejich konečků. Díky zastřižení ulevíme vlasovým kořínkům, což může i zpomalit proces vypadávání vlasů. Zároveň je však potřeba naše vlasy též důkladně vyživovat. S vnější péčí nám může pomoci zejména kvalitní vlasová kosmetika a určitě nám neuškodí vyhýbat […]
Khásiové: Pod pantoflem je pohoda
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz