Domů     Mosuové: Zemský ráj to napohled?
Mosuové: Zemský ráj to napohled?
29.12.2024

Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života.

Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě se postarat o chod státu či kmene.

Děti automaticky získávají jméno po otci, rodová linie se určuje „po meči“ stejně jako dědičné právo. Existuje však společnost, kde by tomu bylo naopak? Jako jediné nejspíš každému naskočí Amazonky. Jenže ty jsou pouhým mýtem z řecké mytologie.

Existují však i nějaké skutečné? Existují.

Tkalkyně Mosuo ve starém městě Lijiang
Tkalkyně Mosuo ve starém městě Lijiang

Za čínskou zdí

Zřejmě nejslavnějším současným matriarchátem jsou čínští Mosuové. Etnická skupina čítající kolem 55 000 příslušníků, která už přes 2000 let žije v oblasti u jezera Lugu v provinciích Jün-nan a Sečuán, nedaleko tibetské hranice.

Stejně jako u dalších matrilineárních společností jsou tu ženy hlavami rodin, rodová linie je sledována „po přeslici“, takže příjmení přechází z dcery na dceru, stejně jako majetek.

Ženy dělají všechna zásadní rozhodnutí a mají pod palcem finance, jim patří domy, pozemky i děti, které zůstávají výhradně v jejich péči. Role otce zůstává jen okrajová.

„Otec žije v domě své matky, ale nikdo mu samozřejmě nebrání své děti navštěvovat, nosit jim dárky a trávit s nimi čas,“ říká italský fotograf Luca Locatelli, který u Mosuů trávil dlouhý čas.

I když se však otec účastní některých významných událostí v životě dítěte a zůstává pro něj důležitou osobou, za svou rodinu děti považují tu, kde žijí, tedy dům své matky.

Záleží jen na citech

Hlavním prvkem života Mosuů, který fascinuje a láká turisty, je tisese tzv. stěhovavé manželství. Mosuové totiž neuzavírají klasická manželství. Poté, co dívka dosáhne 13 let, může si začít mezi muži vybírat milence.

Oba přitom mohou mít libovolný počet partnerů bez nutnosti navazovat dlouhodobý vztah. Některé Mosujky tak mohou mít za život třeba 100 partnerů, ale není to příliš běžné.

“Většina jich má dlouhodobé vztahy a partnery nemění nijak často,“ říká argentinský spisovatel Ricardo Coler (*1956), který se Mosuům podrobně věnuje.

Vztahy jsou na rozdíl většinových společností založeny pouze na citech, nikoliv na ekonomickém či sociálním základě.

Páry, kterým to klape, tak spolu mohou zůstat celý život, zatímco ty, kterým to neklape, se rozcházejí bez komplikací a hádek, aby si našli jiné partnery. „Většinou stačí, aby žena muže prostě poslala pryč,“ říká Locatelli. O tom, kolik partnerů kdo měl nebo má, se však veřejně nemluví.

Muži, tančí, rybaří a ke „svým“ ženám chodí jen na noc.
Muži, tančí, rybaří a ke „svým“ ženám chodí jen na noc.

Neznají slovo monogamie

S partnery navíc ženy nežijí v klasické domácnosti. Muži se věnují rybaření, chovu zvířat i dalším profesím, a své partnerky navštěvují pouze v noci, aby se pak ráno vrátili ke svým rodinám.

Do velkých čtvercových domů, kde žije několik generací žen a mužů, kteří jsou dětmi některé z nich. O klasické manželství nemají většinou ženy zájem, přesvědčeny, že když muž a žena žijí spolu, nevede to k ničemu dobrému.

„Jen se hádají, jsou nešťastní a potěšení i láska se vytratí,“ tvrdí mosujská dívka Šama v knize Kde vládnou ženy české cestovatelky Kateřiny Karáskové (*1978).

Takto Mosujové neznají žárlivost a ve svém jazyce nemají výraz pro monogamii, manžela, ale třeba ani pro znásilnění.

Navíc při takovém uspořádání, kdy do rodin nepřichází žádný manžel nebo manželka se svými nároky, nedochází v případě rozchodu k žádným třenicím o děti ani o majetek. Děti zkrátka patří matkám a majetek dědí nejstarší z dcer.

Nejen velení, ale také většina práce zůstává na ženách.
Nejen velení, ale také většina práce zůstává na ženách.

Tradice ničí soudruzi i turisté

Vše se mění v roce 1956, kdy do oblasti trhne armáda čínských komunistů. Soudruzi mosujské tradice označí za nehodné života správného soudruha a postaví je mimo zákon. Nutí Mosujské ženy uzavírat manželství a žít s jedním mužem v tradiční rodině.

Všechny děti musí mít v rodném listě uvedeno jméno otce, a všechny mimomanželské vztahy jsou zakázány. Až do chvíle, kdy soudruzi pochopí, že na mosujské tradici by se dal vytřískat majlant.

Koncem osmdesátých let odvolávají všechna nařízení a poměry se rychle vrací k „normálu“.

Jenže do nádherně poklidného a od okolního světa izolovaného kraje se začínají hrnout turisté, které lákají slogany jako „Navštivte království žen, místo volné lásky“. Každý rok je jich přes milion a brzy jich má být dvojnásobek.

Mosujové, kteří se stávají turistickou atrakcí, se rychle přizpůsobí. Objevují se hotely, které provozují místní ženy, zatímco muži se živí jako průvodci.

Vypráví zvědavcům hlavně o tom, jak to mají se ženami, a jak je to s tím sexem, který tu prý ženy nabízejí bezplatně.

Jenže s turisty, televizí a dalšími informacemi začíná mladá generace podléhat vnějším vlivům a staré tradice se začínají mísit s globálními novotami.

A tak některé dívky sní o vztahu s mužem, který bude „navždy“, mnohé mladé páry opouští tradiční model a zakládají klasické domácnosti. „Povede to jen k hádkám o majetek,“ bojí se starší Mosuové.

A co hůř, mosujský matriarchát se nakonec může stát jen skanzenem, zábavním parkem, kde ho Mosuové budou předstírat pro pobavení turistů.

Zdroje informací: wikipedia.org, Danshilacuo, Hengde/ He Mei. „Mosuo Family Structures.”, jaroslawpietrzak.com
Foto: 1) Gisling, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia 2) Goddess Sherry, CC BY 2.0, commons.wikimedia 3) Zoharby, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia 4) Goddess Sherry, CC BY 2.0, commons.wikimedia
Související články
Lifestyle
Khásiové: Pod pantoflem je pohoda
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Jeho úkolem je zabezpečit rodinu, popřípadě […]
Lifestyle
Nejslavnější animované postavy: Mickey Mouse jako násilník?
Ve filmech a seriálech nehrají jen lidští herci, ještě před nimi se svých rolí hrdě chopí i mnoho kreslených postav. A za své výkony se rozhodně nemusí stydět… Všichni je dobře známe, jejich obrázek už je však někdy zkreslený dlouhou dobou jejich slávy. Tušíte třeba, jak se první myšák Mickey choval k ženám? Nebo že […]
Lifestyle
Walt Disney: Muž, který změnil svět animace a zábavy
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. V šestnácti letech, […]
Lifestyle
J. K. Rowlingová: Od neznámé autorky k legendě literárního světa
Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků. Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku […]
reklama
věda a technika
Není parazit jako parazit… Známe i ty přátelské
Výzkum metod léčby zejména střevních zánětlivých chorob, například Crohnovy choroby, v poslední době výrazně pokročil kupředu. V dřívějších dobách lékaři hledali příčiny zánětlivých střevních nemocí, jako je kupříkladu právě již zmiňovaná Crohnova choroba, ve stresu nebo v nezdravé stravě. Přehnaná reakce imunitního systému V dnešní době se však zdá, že na vině je přehnaná reakce […]
Perly podzemní dopravy: Stockholm: Galerie v podzemí
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Sam Altman: Muž, který vypustil džina z lahve
Novináři se předhánějí v katastrofických scénářích. Objevují předpovědi, které slibují milionům lidí, že umělá inteligence ohrozí jejich práci. Mění se práce učitelů, copywriterů i žurnalistů samotných. A to vše, s trochou nadsázky, kvůli jednomu muži. Narozeninová party je v plném proudu. Dort s osmi svíčkami vzbudí velký potlesk a malý Samuel Harris Altman (*1985) ze St. Louis v Missouri […]
Australské Uluru: Zapovězený monolit, který září do okolí
Téměř uprostřed australského kontinentu se s každým ránem probouzí město Alice Springs. Žije zde necelých 30 000 obyvatel, nepatří tedy mezi žádné megalopole. Avšak na poměry střední Austrálie je to až zázračné velkoměsto. Všude kolem se totiž táhnou stovky kilometrů neutěšené pouště, kde přežijí jen ty nejodolnější organismy. Vždyť teplota se zde umí vyšplhat až […]
reklama
historie
Atentát na portugalského krále: Vyděšená manželka bránila svého chotě kyticí
Premiér João Franco krátce po atentátu na portugalského krále Karla I. drze prohlásí, že „přijal všechna opatření pro dodržení pořádku a královu bezpečnost.“ Pravda je ale úplně jiná a sám král už dříve tuší, že jeho dny jsou sečteny. Stabilizace země se portugalskému králi Karlovi I. (1863–1908) nedaří. Státní dluh roste, stoupá inflace. Veřejnost pobouří, […]
Anežka z Kuenringu: Krátkovlasá milenka porodila čtyři děti
Příběh Anežky, zvané Palcéřík (1236–?) také začal svatbou, ovšem nevěstou byla Markéta Babenberská (1204/1205–1266) a ženich se jmenoval Přemysl Otakar II. (1233–1278), král železný a zlatý, jak se mu u nás trefně říkalo. Sňatek to byl slavný, ovšem na druhou stranu i velmi podivný. Když se ti dva 11. února 1252 brali, odevzdala Markéta do […]
Útěky na svobodu: Důmyslné způsoby, jak prchat ze socialistického Československa
Před pětasedmdesáti lety zakázala československá vláda lidem vycestovat ze země. Mnozí ale v nesvobodném státě žít nechtěli, a nacházeli proto velmi důmyslné způsoby, jak se dostat za hranice. Pohraničníkům, hlídkujícím na silnici u vsi Lísková, se nad ránem 25. července 1953 naskytl pozoruhodný pohled. Blížilo se k nim obrněné vozidlo neznámého typu, natřené na zeleno. Velitel hlídky dal obrněnci […]
Svátek světel: Chanuka nejsou židovské Vánoce!
Dárky, rodinná setkání, dobré jídlo a svíčky. To vše patří k židovskému svátku zvanému chanuka, který se časově může překrývat s Vánocemi. Jde o památku na dávný zázrak, který se stal před více než dvěma tisíci lety v Jeruzalémě poté, co židovský národ porazil své utlačovatele. V centru dění je olej. Když se řekne chanuka, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz