Vánoce označujeme za nejkrásnější svátky roku. Většina křesťanů je tak vnímá. Ovšem v dějinách překvapivě nastaly momenty, kdy byly tyto svátky dokonce zakázány! Nevěříte? Tak se s námi vydejte do Anglie v polovině 17. století.
Vlna náboženských reforem v 17. století úplně změní podobu Vánoc v Anglii.
Když Oliver Cromwell (1599‒1658) s puritány v roce 1647 ovládne Anglii a krále Karla I. Stuarta (1600‒1649) uvězní v Hampton Court (v roce 1649 ho popraví), slavit Vánoce dosud obvyklým opulentním způsobem je rázem nežádoucí.
Obvyklé oslavy trvající celých dnů (od 25. prosince až do 5. ledna) jsou teď naprosto nepřijatelné. Obchody musí zůstat po celou dobu otevřené. Zakazuje se i okázale vystavovat vánoční výzdobu, třeba cesmíny nebo břečťan.
Hodování a popíjení alkoholu ve velkém je omezeno. Lidé v Anglii, Skotsku a Irsku ale nová pravidla s gustem porušují. Například v Norwichi dostane starosta do rukou petici vyzývající k oslavě tradičních Vánoc. Zachová se šalamounsky.
Takovou akci samozřejmě nemůže veřejně povolit, ale ignoruje ilegální oslavy, které probíhají po celém městě.
Neposlušný starosta
Na spoustě míst dochází k nepokojům. Lidé se bouří proti tomu, že nesmí oslavovat svoje oblíbené svátky a jejich výtržnosti musí krotit ozbrojenci. Nejdramatičtěji se situace vyvíjí právě v Norwichi.
Zdejšího starostu poté v dubnu 1648 povolají Londýna, kde má vysvětlit, proč o Vánocích roku 1647 nezakázal vánoční večírky. Dav lidí ale uzavře městské brány, aby ho nemohli odvést.
Opět dojde k nasazení ozbrojených sil a při následných nepokojích exploduje městský muniční sklad. Při výbuchu umírá minimálně 40 lidí.
Ke zrušení zákazu Vánoc dojde až v roce 1660, kdy dojde ke znovunastolení krále a na trůn usedne Karel II. Stuart (1630‒1685).
Pokuta za oslavy
Někteří angličtí přistěhovalci, kteří přišli do Ameriky v roce 1620, jsou ve své puritánské víře ještě o něco ortodoxnější než Cromwell. Proto v Americe Vánoce také neslaví.
Třeba v Bostonu je od roku 1659 do roku 1681 oslava Vánoc v Bostonu zakázána, a to přímo pod hrozbou pokuty. Každý, kdo otevřeně slaví tento svátek, dostane pokutu pět šilinků. Taková pravidla ale naštěstí neplatí všude.
Kapitán John Smith naproti uvádí, že v osadě Jamestown si naopak oslavu Vánoc všichni užili a k žádným potížím nedošlo. Po americké válce za nezávislost upadnou všechny anglické zvyky v nemilost, a to včetně Vánoc. Vánoce jsou proto v USA prohlášeny za federální svátek až 26. června 1870.