Domů     Přelomové přístroje v medicíně: Jaké zázraky techniky zachraňují životy?
Přelomové přístroje v medicíně: Jaké zázraky techniky zachraňují životy?
14.12.2024

Medicína jde neustále kupředu a v jejím vývoji došlo k několika milníkům, které umožnily zpříjemnit léčbu či zachránit více životů. Jedná se například o zavedení anestezie nebo vynález antibiotik. Významnou roli ovšem sehrál i technologický pokrok. Které přístroje pomáhaly napříč historií zachraňovat lidské životy?

Stetoskop: Lékařovy lepší uši

Kdy: 1819

Důležitým pomocníkem v péči o nemocné se stal v 19. století stetoskop, jednoduchý lékařský nástroj využívaný k poslechu činnosti vnitřních orgánů pacienta. S jeho pomocí se vyšetřovalo srdce, jeho tlukot a výskyt šelestů, stejně jako plíce a dýchání.

Posléze byl využíván i k poslechu ozev plodu v porodnictví.

Jeho autorem je francouzský fyzik a lékař René Théophile Hyacinthe Laënnec (1781–1826), světlo světa spatřil nástroj roku 1819. Než byl vynalezen, poslouchali lékaři tlukot srdce svých pacientů přikládáním uší na hruď, což selhávalo především u obézních jedinců.

V dnešní době se využívá nástupce a vylepšená verze stetoskopu, fonendoskop. K tělu pacienta se přikládá rozšířený konec s pružnou membránou, která blokuje ruch okolí a umožňuje lékaři lépe slyšet zvuky orgánů v těle.

Víte, že

Laërnnec také jako první popsal jaterní cirhózu, chronické onemocněné jater, jehož příčinou je nadměrná konzumace alkoholu nebo chronická virová hepatitida typu B a C.

Podkožní jehla: Předchůdcem byl husí brk

Kdy: 1853

Jehla spojená s injekční stříkačkou je vynálezem, starým 170 let. Ve starověkém Řecku a Římě používali lékaři tenké duté nástroje, například husí brk, ke vstřikování tekutin do těla.

Moderní injekční jehlu vynalezli nezávisle na sobě Charles Gabriel Pravaz ve Francii a Alexander Wood v Anglii roku 1853. Používá se ke vstříknutí léčivých látek do těla, stejně jako k odběru kapalných vzorků z těla.

K aplikace omamných látek ji zneužívají narkomani. Až 23 % dospělé populace přitom trpí fóbii z jehel (trypanofobie), dětí se jich bojí ještě více. To vede k většímu používání jemných jehel a mikrojehel.

Dalším důležitým vynálezem byl pak jednorázový katetr, který slouží k opakované aplikaci látek a léků bez nutnosti znovu napichovat cévy. Vynalezl ho v roce 1944 David S. Sheridan.

Teploměr: Měřilo se i 20 minut

Kdy: 1867

Nemoc se zpravidla projeví zvýšením tělesné teploty, jejímž prostřednictvím organismus bojuje se škodlivými viry či bakteriemi, které vnikly do těla.

Lékařský teploměr, který dnes běžně vytahujeme, když na nás „něco leze“, spatřil světlo světa v roce 1867, jeho autorem je britský lékař sir Thomas Clifford Allbutt (1836–1925).

Jeho asi 15 cm dlouhý teploměr byl praktický a komerčně dostupný, předtím se teplota měřila pomocí velkých a pomalých teploměrů, takže měření trvalo i 20 minut.

Jeho praktickou vychytávkou bylo zúžení kapilární trubice, což udržovalo rtuť na dosažené hranici, dokud nebyla setřepána na spodní hranici kalibrace. Měření trvalo jen pět minut, zprvu byla stupnice ve Fahrenheitech, později ve stupních Celsia.

Od roku 2009 je prodej rtuťových teploměrů v EU zakázán, rtuť je nahrazována jinými kovy, na vzestupu jsou i digitální teploměry.

Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech.
Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech.

Zubní vrtačka: Postrach i pomocník

Kdy: 1875

Zubním kazem trpěli již pravěcí lidé. Důkazy o zubním lékařství pochází už z roku 7 000 př. n. l., v údolí řeky Indus léčili lidé zuby pomocí lukových vrtáků. Následně je nahradily mechanické ruční vrtačky.

Přelomovým vynálezem, který zbavoval lidi úporné bolesti zubů, byla pneumatická zubní vrtačka, poháněná pedálem ovládaným měchem, kterou si v roce 1875 nechal patentovat americký zubař George F. Green. Znamenala doslova revoluci v péči o zuby. Následovaly ji vrtačky elektrické, mikromotorové a turbínové.

Rentgen: Konec nepřesným odhadům

Kdy: 1895

Po staletí museli lékaři léčit zranění a zlomeniny, aniž by viděli, co se v těle stalo. To změnil až vynález rentgenu.

Rentgenové záření objevil prakticky náhodou německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) roku 1895, když ve své laboratoři ověřoval vlastnosti katodového záření. Tento nový druh záření pojmenoval paprsky X a zjistil, že pronikají i neprůhlednými látkami.

Zhotovil tak například první rentgen ruky. Za svůj objev získal v roce 1901 vůbec první Nobelovu cenu za fyziku. Využívání rentgenu při lékařském snímkování (skiagrafie) se velice rychle rozšířilo, následně i při zkoumání měkkých tkání.

Umělá ledvina: Trnitá cesta k úspěchu

Kdy: 1943

Podle odhadů lékařů trpí onemocněním ledvin každý desátý Čech. Zhruba u 9000 pacientů ledviny selžou úplně, což znamená, že nemohou plnit svoji základní funkci, spočívající v odvádění odpadních produktů z těla močí.

Tito lidé jsou pak odkázání na dialýzu neboli umělou ledvinu. Jejím otcem je holandský lékař Willem Johan Kolff (1911–2009).

Jeden z jeho prvních pacientů, který zemřel na chronické selhání ledvin, ho inspiroval k vytvoření prototypu umělé ledviny, sestávající z plechovek od pomerančového džusu, použitých autodílů a střívek na klobásy.

Světlo světla spatřil roku 1943. Kolff jím ošetřil 15 lidí, ale všichni zemřeli. Až u 67leté pacientky, nacistické kolaborantky, slavil úspěch.

Víte, že

Kolff se podílel i na vývoji umělého srdce spolu s Robertem Jarvikem. Roku 1940, v průběhu druhé světové války, zorganizoval také první krevní banku v Evropě.

Srdeční defibrilátor: Elektřina zachraňuje

Kdy: 1947

Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Fibrilace srdečních komor neboli zhoubná srdeční arytmie, jejíž příčinou je z 80 % ischemická choroba srdeční, vede bez zásahu ke smrti.

Už v 19. století vědci zjistili, že fibrilace je možné zastavit působením střídavého proudu na srdce.

První defibrilaci, která zachránila lidský život, provedl americký hrudní chirurg Claude S. Becker (1894–1971) v roce 1947. Při operaci 14letého chlapce, u něhož došlo k zástavě srdce, použil defibrilátor, který navrhl on sám a sestrojil ho jeho přítel James Rand. Následně se využívání defibrilátoru celosvětově rozšířilo.

Kardiostimulátor: Nepostradatelný zachránce

Kdy: 1958

Tento přístroj se dnes používá k léčbě poruch srdečního rytmu a je voperován pacientovi přímo do těla. Vedla k němu ovšem dlouhá cesta přes externí přístroje na podporu srdeční činnosti.

První kardiostimulátor, který bylo možné vložit do těla, vyvinul švédský inženýr Rune Elmqvist (1906–1996) na základě požadavku švédského kardiochirurga Akeho Senninga (1915–2000), který jej roku 1958 voperoval prvnímu pacientovi.

Dalším přístrojem, který zachraňuje pacienty se srdečními chorobami, je umělé srdce.

První myšlenky na něj se zrodily už v roce 1812, avšak první trvalé umělé srdce bylo poprvé voperováno člověku až v roce 1982, jeho autorem byl americký lékař Robert Jarvik (*1946).

CT skener a MRI: Pomáhá milionům lidí

Kdy: 1971 a 1978

Vynález rentgenu vzbudil v lékařích touhu po dalších, ještě dokonalejších a detailnějších zobrazovacích technikách.

Anglický elektroinženýr Godfrey Hounsfiled (1919–2004) vyvinul roku 1971 první komerční CT skener, který zobrazuje různé vrstvy ve více rentgenových snímcích. Za svůj vynález získal roku 1979 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Po vynálezu CT skeneru si americký matematik, lékař a vynálezce arménského původu Raymond V. Damadian (1936–2022) nechal patentovat techniku, využívající nukleární magnetickou rezonanci k rozlišení mezi normální a rakovinnou tkání.

To se později vyvinulo v MRI, které radikálně zlepšilo zdravotní péči milionům pacientů po celém světě.

Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.
Přístroj je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.

Plicní ventilace: Železné plíce už jsou minulostí

Kdy: 1928 respektive 1950

Jedná se o náhradu plicního dýchání. Zprvu se rozvíjely zejména přístroje založené na podtlaku. Takovým byly i železné plíce, jež pomáhaly s dýcháním zejména dětem po obrně, kterým hrozila zástava dechu v důsledku ochrnutí dýchacích svalů.

První sestrojili americký inženýr Philip Drinker (1894–1972) a lékař Louis Agassiz Shaw (1886–1940) v roce 1928, postupně docházelo k jejich zdokonalování. Jednalo se o horizontální válec, v němž byl člověk položen tak, že mu vyčnívala jen hlava.

Dnes jsou tyto přístroje považovány za zastaralé, využívají se především přístroje založené na přetlaku. První moderní ventilátor vynalezl v roce 1950 švédský lékař a inovátor Carl Gunnar Engström (1912–1987).

Roboti-chirurgové: Neznají únavu

Kdy: 1985

V současnosti se při operačních výkonech zapojují robotické systémy, které na rozdíl od lidských chirurgů nepodléhají únavě. Pracují přesně a umožňují provádět složité postupy s větší přesností a kontrolou.

Prvním robotem, který byl použit při operaci byl Arthrobot, došlo k tomu v kanadském Vancouveru v roce 1985. Využíván byl především, jak předesílá jeho jméno, při artroskopických zákrocích.

Jiný robot byl využíván při operacích prostaty, další při biopsii mozku pod vedením CT. V roce 2000 byl pro chirurgické zákroky schválen robotický přístroj daVinci.

Ten se skládá ze čtyřramenného operačního systému a ovládací konzoly, pomocí které řídí operatér robota přes počítač. Jeho cena se pohybuje kolem 45 milionů korun.

Zdroje informací: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.britannica.com, www.history.com, www.sciencedirect.com, www.nobelprize.org, www.who.int
Úvodní foto: pixabay, FOTO 2: Yahya. (2023). Dialysis machine. Wikimedia Commons, FOTO 3: pixabay
Související články
Věda a technika
Skrytá síla pelyňku: Pomáhá proti mšicím i na modřiny
Léčivá síla pelyňku je v přírodní medicíně známá. Ovšem tato bylinka se dá použít i jinak. Má spoustu užitečných vlastností. Věděli jste třeba, že působí proti hmyzu? Tvoří se vám často modřiny? Pomůže pelyněk, tedy éterický olej z něj vyrobený. Blahodárně působí na krevní sraženiny a modřiny, do kterých se vtírá. Ty se následně rychleji vstřebávají […]
Věda a technika
Co se stalo před 230 000 000 lety? A žijeme díky tomu i my?
Teplota na Zemi stoupá. Z topických oblastí po hejnech migrují zástupy zvířat. Na záda jim dopadají kyselé deště ničící porost. V oceánech nastává apokalypsa. Kyselá nadílka posílá do věčných lovišť pozdního triasu hojné organismy s vápenitými schránkami. Nastává čas dinosaurů. A také malý krůček k budoucím časům, kdy převezmou vládu na planetě savci… Vyprahlou krajinou […]
Věda a technika
Největší z evropských meteoritů: Vydáte se také „ulovit“ kousíček?
Ten večer je pro obyvatele několika slovenských a ukrajinských vesniček všechno, jen ne klidný. Oblohou probleskne ohnivá koule, která se rozpadá na stovky úlomků. Z nebe padají větší i menší kamínky. Někteří z obyvatel se modlí, ti podnikavější vyráží do lesů kameny spadlé z nebes hledat…   Píše se 9. červen roku 1866, když obyvatelé […]
Věda a technika
Měsíčník: Nenápadný zabiják medúz může naklást až 300 milionů jiker!
Poklidné odpoledne na pláži naruší řev a úprk plavců z moře. „Pozor, žralok,“ křičí jeden z běžců. Všichni jsou na nohou a mžourají na zlověstnou ploutev vznášející se v dáli nad hladinou. Kdyby jen tušili, že jde o neškodného měsíčníka. Vypadá, jako by zrovna absolvoval čelní setkání s automobilem. Za zdánlivě nemotornou tělesnou schránkou se však skrývá dechberoucí […]
reklama
záhady a tajemství
Děsivé středozimky: Není Perchta jako Perchta!
Některé nás obdarují, jiné sledují, zda dodržujeme, co se má. A jakmile ne… To jsou středozimky. Většina Čechů o nich neslyšela, a to přes to, že některé chodívají i u nás. Není se co divit, tento termín totiž zavede pro ženské postavy objevující se v době zimního slunovratu až Štědrého dne slovinský etnolog Niko Kuret […]
Ed a Lorraine Warrenovi: Dům v Amityville a jiné děsuplné pohádky
„Slýcháte v noci podivné zvuky? Viděli jste ducha? Pokud ano, pak neváhejte a volejte profesionály! Volejte Lovce duchů! Na čísle 555-2368 jsme vám k dispozici 24 hodin denně! Věříme vám každé slovo!“ Znáte americkou duchařskou komedii Krotitelé duchů z roku 1984? Její hrdinové kupodivu nejsou tak úplně vymyšlení. Podobní „krotitelé“ duchů opravdu existují a opravdu […]
Nejděsivější příšery doby adventní: Zlobivé děti krájejí na kusy!
Pokud si myslíte, že Advent znamená jen samé krásné věci, musíme vás vyvést z omylu. Představíme vám tvory, které potkáte právě v tomto období. Ale potkat je rozhodně nechcete…   Bílou planinou se žene chlupatý tvor. Vypadá jako kočka. Jen mnohem větší, se zlým pohledem a drápy a špičáky, které rády sápou lidské maso. Tahle […]
Věčný koloběh života: Zimní slunovrat
Na podzim, za vlády astrologického znamení Štíra, byla zpřetrhána nit života, která spojovala život rostlin se Sluncem. V období Střelce byla vegetace prakticky pohřbena pod zemí, i když o slunečním světle věděla… Od slunovratu dává Slunce životu, který s sebou pomyslně vzalo do podsvětí, opětovnou svobodu. Na důkaz vítězství nad temnotami vystoupí sluneční kotouč každý […]
reklama
lifestyle
Na vánočních stromečcích nacistů visely kouličky se svastikou
Nacisté by nejraději vymazali Vánoce z kalendáře. Svátky s křesťanským podtextem doslova nenávidí. Jenže zrušit je? To přece jenom nejde. To by Němci neskousli. Proto je nutné jít na věc jinak. Nacistické symboly tak začínají splývat s vánoční výzdobou. Moderní krásně ozdobený vánoční stromek je vlastně německým vynálezem. Začal se zdobit v německých zemích. Jeho kořeny sahají do […]
Dopřejte si regenerační bylinkové koupele! Jak na ně?
Za relaxačními účinky koupelí nemusíte jezdit do lázní ani jiných zařízení. Uklidňující lázeň si můžete připravit i doma ve vaší koupelně. Lázeň dokáže povznést náladu, zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit celkový zdravotní stav. Léčivé účinky horké lázně vnímáme tak nějak instinktivně. Koupání poskytuje příležitost, jak hodit za hlavu starosti rušného života a odpočinout si. Vytvořte […]
Mocné emoce: Jak s nimi pracovat?
Radost, zklamání, strach. To všechno jsou emoce, pocity, které nás provázejí každou vteřinou našeho života. Náš život ovlivňují daleko víc, než si vůbec dokážeme představit. Emoce jsou základní hybnou silou, která nám může život zachránit, ale i pořádně zkomplikovat. Představují přirozenou bleskovou reakci mozku na dění kolem nás. Plně ovládat je sice nemůžeme, ale můžeme […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtěli přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymysleli proceduru, která jim v tom měla pomoci. V průběhu času se však změní a ta dnešní se té starodávné moc nepodobá. Ale můžeme z ní čerpat inspiraci a vytvořit si potpourri podle dávných postupů. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz