Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji.
Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.
Největší zimní spáč
Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. Největším zimním spáčem je zřejmě sysel, který se do své nory ukládá již na sklonku léta a probouzí se, až když je jaro v plném proudu, v dubnu nebo dokonce až v květnu. Před usnutím se však důkladně vykrmí.
To se týká zejména mláďat, která potřebují nabrat patřičnou tělesnou hmotnost k přečkání dlouhých zimních měsíců.
Další drobní živočichové
Tímto druhem zimního spánku spí také ježci, i když zdaleka nikoli po tak dlouhou dobu jako syslové. Vhodný úkryt na zimu si ježci vyhlížejí již v září nebo v říjnu. Pak se začnou pořádně krmit.
Jejich tělesná hmotnost může během jednoho měsíce vzrůst až na dva kilogramy. Podle snižující se teploty pak poznají, kdy už je čas usnout. Do pravého zimního spánku upadají kromě ježků a syslů dále například také svišti nebo plchové.
Krátký zimní spánek netopýrů
Zimním spánkem spí rovněž i netopýři. Zatímco syslové zahajují zimní spánek mnohem dříve než jiná zvířata, u netopýrů je tomu naopak. Ti jsou totiž tak malí, že si velké tukové zásoby vytvořit nemohou.
Z tohoto důvodu usínají mnohem později, většinou až s příchodem prvních mrazíků.
Nepravý zimní spánek
Do hlubokého zimního spánku naopak neupadají kupříkladu veverky. Ty mají takzvaný nepravý zimní spánek. Prospí pouze nejmrazivější dny. Protože jejich metabolismus tak není zpomalený jako u pravých zimních spáčů, potřebují potravu i v zimě.
Jelikož však v zimě příliš potravy k nalezení není, vytvářejí si zásoby na zimu již během roku. Jejich spižírnu tvoří ořechy a semena jako vynikající zdroj energie, dále houby a nejrůznější plody.
Podobně jako veverky tráví zimu například také bobři nebo ondatry. Oba tito vodní tvorové zásoby na zimu sbírají v průběhu léta a podzimu.
Zásoba žížal pro krtka
Krtci se v zimě prohrabávají hlouběji pod zem, kde nemrzne a lépe se tam hledá i potrava. Pro všechny případy však také oni mívají vytvořenou zásobu žížal. Krtek prospí asi osm hodin denně a po zbytek dne pobíhá v podzemí.