Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína.
Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni Kateřinu z Komárova a na Pičíně († 1534), manželku karlštejnského purkrabího.
Zabila minimálně 14 svých poddaných, proto ji 15. března 1534 čeká trest nejvyšší.
Po dvou dnech jde za ní
Jenže o pouhé dva dny později odchází na věčnost i Vojtěch. Podle legendy proto, že ho Kateřina proklela. Co se stalo příčinou smrti mocného muže?
Historik Jiří Kotyk vychází ze zprávy datované rokem 1534, kterou našel v archivu českobratrské církve:
„Umřel B. Michal Wegs, Němec, z Nisy rodem v Lanškrouně, mnich byl prvé a kněz římský, potom knězem u bratří, byl člověk tvrdý, počal zase proti bratřím povstávati a s kněžími se přízniti.
Potom pan Vojtěch z Pernštejna nakrmil ho vlkem, i s knězem oba umřeli.“ Výraz vlk se tehdy používá pro tuberkulózu kůže.
Žlutohnědé skvrny
Trpěl Vojtěch touto nemocí? Odpovídala by tomu skutečnost, že Vojtěchovo tělo nevystavovali, jak bylo tehdy zvykem. Tuberkulóza kůže se totiž projevuje žlutohnědými skvrnami a šupinami a tělo vypadá značně nevábně.
„Jedna z legend tvrdí, že ho otrávili nepřátelé,“ říká pro změnu historik Petr Vorel. Mstít se mohli Kateřinini příbuzní. Odpověď na to, jak to bylo ve skutečnosti by mohla dát jedině moderní věda, tedy výzkum Pernštejnových ostatků.
K tomu se ale zatím neschyluje. Bylo by to také značně problematické, protože v jeho hrobce panuje téměř 100% vlhkost.