Domů     Masarykovy námluvy s Charlottou Garrigue
Masarykovy námluvy s Charlottou Garrigue
11.11.2024

Narodí se ve stejném roce. Ona je z Brooklynu, on z malé moravské vesničky. Ona je z bohaté rodiny, on si musí už v mládí přivydělávat doučováním. Ona studuje klavír, on filosofii a teologii. Ale oba se do sebe vzájemně zakoukají.

Otcem Charlotte Garrigue (1850–1923) je bohatý americký obchodník, který pochází ze starobylé rodiny. Charlie, jak jí doma říkají, se zajímá zejména o hru na klavír.

Chci se hraním živit,“ svěří se otci a ten ji díky konexím zajistí místo v klavírní škole v Lipsku. Jenže se ukáže, že studuje s dívkami, které dřou už od mala.

Intenzivním učením se snaží jejich náskok dohnat, ale místo toho si přivodí jenom zranění ruky a s profesionální kariérou se musí rozloučit. Ale s rodinou, u které bydlí, zůstane v kontaktu i po návratu do Ameriky.

Prezidentův portét, který známe tak dobře ze všech učebnic dějepisu. Ale jaký je ne jako prezident, ale jako člověk?
Prezidentův portét, který známe tak dobře ze všech učebnic dějepisu. Ale jaký je ne jako prezident, ale jako člověk?

Neznámý fešák

Musíš za námi někdy přijet,“ píše jí přítelkyně Hedvika Göringová. „Stýská se nám. A navíc u nás na bytě bydlí takový rakouský fešák. Chytrý, sečtělý a sympatický.

Musíš ho poznat!“ A tak se Charlie v roce 1877 znovu vypraví do Evropy. Tady potkává mladého Tomáše Masaryka (1850–1937). Spatří ji poprvé při jejím příjezdu, 13. června 1877 a hned při obědě se s ní blíže seznámí.

Nešla byste do divadla?“ nabídne a hned má domluvené rande i na druhý den. A ten třetí zorganizuje společný výlet. Jejich přátelství se během těch pár hodin prohloubí takovým způsobem, jako kdyby se znali celý život.

Je vzdělaná, zajímá se o všechno,“ zaznamenává Masaryk později své tehdejší pocity. „Nevšední jasnost myšlenek, prostota mravů, jemnost chování ve společnosti a praktičnost v každém oboru.

K tomu mocný zápal pro umění a vědu a mohutný cit pro dobro a krásno.“ Diskutují spolu o filosofii, historii, literatuře nebo feminismu. A tak nacházejí tolik společných témat, že se zdá, že všechen čas světa by měl patřit jenom jim.

A přesto dosud neuvažují, že by z toho mohlo být něco víc. Vždyť jenom přátelsky debatují. A tak musí zasáhnout náhoda.

Charlotta se do Masaryka zakouká dávno před tím, než se stane nejdůležitějším mužem novodobých českých dějin.
Charlotta se do Masaryka zakouká dávno před tím, než se stane nejdůležitějším mužem novodobých českých dějin.

Smrt nebo svatbu

Je červenec a všichni se vypraví odpoledne k řece, aby se ochladili. Při vystupování z lodi se ale jedna z tělnatějších dam převáží a žbluňkne do vody. Na břehu vypukne panika, jen Masaryk srdnatě skočí za ní.

Celá záchrana trvá asi dvě minuty, ale on sám se při tom div neutopí. Prochladlý se vynoří na břeh, sotva lapá po dechu a nakonec omdlí. Probere se až druhý den ráno. Charlotta tam ovšem už není, je na výletě za přítelkyní.

Nemysli si, že mi to nějak imponuje,“ zchladí ho potom ještě víc. „Dobrý skutek udělá každý slušný člověk!“ Ale on si uvědomí, pod tíhou celého zážitku, že nesmí váhat.

Konečně svoji

Protože Charlotte je mimo Lipsko a Masaryk nemá peníze, kodrcá se čtvrtou třídou, aby ji dostihl. Ale jasné odpovědi se mu nedostane. Charlotte váhá. „Musela bych opustit rodinu, svou zemi!“ Ale nakonec přece jen kývne.

Po dvou měsících známosti se zasnoubí. Přichází teď ta náročnější část: přesvědčit rodiče. Zatímco na Moravě dopadne všechno dobře, i když čekají černošku – protože kdo jiný by přece mohl žít v Americe? – ale v New Yorku je to těžší.

Tchán si přeje budoucího muže své dcery poznat osobně. Masaryk se nakonec vydává za oceán, aby za svou lásku bojoval. A jde do toho opravdu po hlavě:

Tož jsem pana Garrigua požádal o ruku nevěsty a o peníze na tři roky, než budu moc rodinu uživit,“ píše poté v deníku. Tchána málem raní mrtvíce, ale nakonec cílevědomému muži podlehne i on.

Novomanželé se v New Yorku vezmou, Masaryk přijímá z úcty i jméno nevěsty, a spolu se stěhují do Vídně, kde má slíbené místo na univerzitě.

Masaryk se vrací domů jako prezident s dcerou Olgou po svém boku.
Masaryk se vrací domů jako prezident s dcerou Olgou po svém boku.

Poslední nádech

Zatímco Masaryk se věnuje přednášení, literární tvorbě a filosofii, doma se na něj směje štěstí. Narodí se mu dcera Alice (1879–1966), která posléze zastane v jeho profesním životě důležitou roli.

Masaryk je příkladný otec i manžel, jen s tou prací pořád naráží. Po přestěhování do Prahy si díky hilsneriádě i sporům o rukopisy znepřátelí skoro všechny. Jenže pak přijde první světová válka a s ní největší zlom.

Masaryk emigruje a odchází bojovat za samostatné Československo. Do ciziny si bere jen dceru Olgu (1891–1978), která mu dělá asistentku, a doma nechává manželku i s dětmi.

Jako veřejný nepřítel je v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti a Charlotta se ocitá pod neustálým policejním dohledem a šikanou. Nakonec stresu podlehne a skončí v roce 1918 v sanatoriu.Když válka končí, přijíždí Masaryk už jako prezident.

Hned poté, co vystoupí z vlaku a nechá se slavně přivítat, vedou jeho první kroky do sanatoria za Charlottou. Ta se z nemoci už nikdy plně nezotaví a už od dvacátých let funkci první dámy přejímá dcera Alice. Charlotta umírá v roce 1923 na zámku v Lánech na srdeční mrtvici.

Zdroje informací: Wikipedie, Masarykova společnost, Český rozhlas
Foto: 1) neznámý autor,, Public domain, via Wikimedia Commons, 2) neznámý autor, Public domain, via Wikimedia Commons, 3) National Library of the Czech Republic, Public domain, via Wikimedia Commons 4) Josef Jindřich Šechtl, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Související články
Historie
Krvavý konec Romanovců: Poslední noc cara Mikuláše II.
V noci ze 16. na 17. července 1918 se v Jekatěrinburgu odehrála tragédie, která definitivně ukončila vládu Romanovců. Car Mikuláš II., jeho rodina a nejbližší služebnictvo byli brutálně popraveni bolševickou popravčí četou. Tento čin se stal krvavou tečkou za carskou érou v Rusku. Rusko je v plamenech. V závěrečné fázi první světové války v zemi probíhají krvavé revoluce, […]
Historie
Čeští národní buditelé: Co skrývali pod límcem a čím trpěli?
Jejich jména najdete v učebnicích literatury a dějepisu. Jejich život ale byl mnohem pestřejší než pár řádek, které tam o nich kdosi napsal. Pojďme se na ně podívat podrobněji. Jací ve skutečnosti byli? „Já, co jsem Palackého poznal, nový život jsem žíti počal,“ uvádí původem slovenský, ale česky píšící historik a jazykovědec Pavel Josef Šafařík (1795–1861) […]
Historie
Souostroví smutku, hrůz a utrpení. Gulagy byly horší než smrt
Osvětim, Mauthausen, Buchenwald, Treblinka. Tato jména, která jsou symboly utrpení, zná každý. Ale existují i jiné pojmy, které možná tak známé nejsou. Vorkuta, Kolyma, Solovecké ostrovy – i zde existovala inferna, která se od nacistických koncentračních táborů příliš nelišila. Glavnoje upravlenije lagerej, zkráceně tedy Gulag – název pro správní orgán, dohlížející na systém sovětských koncentračních […]
Historie
Vietnamská válka: Následky a eskalace
Situace ve Vietnamu připomíná po druhé světové válce soudek s prachem, který čeká na výbuch. Aby k němu nedošlo, je v roce 1954 rozhodnuto, že dojde k rozdělení země na Severní Vietnam a Jižní Vietnam. Do čela Jižního Vietnamu se staví politik Ngo Dinh Diem, který ale vládne autoritářským způsobem, provádí represe proti svým odpůrcům […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
reklama
svět zločinu
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Smrtící hodina Charlese Whitmana: Jak jeden muž proměnil klidný kampus v peklo
1. srpna 1966 se na texaské univerzitě odehrála jedna z nejhorších střeleckých masakrů v americké historii. Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, bezohledně střílel do nevinných lidí. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Řada dalších obětí doplní černý seznam Paul Sonntag (18) před nedávnem dokončil střední školu. Na podzim se chystá na Coloradskou státní […]
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz