Domů     Největší ženy v historii: Hrdinky své doby
Největší ženy v historii: Hrdinky své doby
5.11.2024

Jana z Arku vedla francouzská vojska v boji proti Angličanům během stoleté války.

Mladá, údajně krásná Jana z Arku (1412-1431), nadaná schopností učarovat davům i mocným, neohrožená bojovnice a skvělá velitelka, kterou vedla pevná víra v Boha a vlastní přesvědčení o správnosti svých činů.

Nakonec ji však zničilo to stejné, co ji vyneslo vzhůru.

Narozena do války

Brzy po Johančině narození postoupila dlouholetá válka mezi Francií a Anglií do třetí fáze.

Anglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. podepsali roku 1420 smlouvu, na jejímž základě měla francouzská koruna po smrti Karla VI. připadnout anglickému králi. Mezi francouzským lidem se rozhořel obrovský odpor. Mladinká Jana tak vyrůstala v době obecné nespokojenosti.

Iluminace zobrazující Johanku z Arku v selském oděvu s halapartnou a mečem v ruce
Iluminace zobrazující Johanku z Arku v selském oděvu s halapartnou a mečem v ruce

Bohem vyvolená

Anglická vojska drancovala Francii, pustošila její rodný kraj a silně věřící dívka se denně modlila za záchranu Francie. Od 13 let prý začala mít vidiny a slýchat hlasy svatého Michaela, svaté Kateřiny a svaté Markéty.

Ti ji sdělili, že je Bohem vyvolená a měla by na sebe obléci mužský šat a jet osvobodit Orléans a později celou zemi. Dívka tomu uvěřila a veřejně vystoupila se svým přesvědčením, aby vyslyšela Boží hlas. A lidé jí uvěřili.

Silná a neohrožená válečnice

Už v březnu 1429, v pouhých 17 letech, přesvědčila krále o svých viděních a dostala od něj skromné vojsko. Na korouhev si na znamení své panenské čistoty nechala vyšít květ lilie. Neohroženě vyjela vstříc obsazenému Orléans, které opravdu dobyla.

Tím ale její svatá bitva teprve začala. Hnána úspěchem a podporou krále dobývala další města, přičítala si mnohá vítězství a byla rozhodnuta pokračovat až do úplného vyhnání anglických vojsk ze země.

Zajetí Johanky z Arku Burgunďany při obléhání Compiègne 14. května 1430.
Zajetí Johanky z Arku Burgunďany při obléhání Compiègne 14. května 1430.

Zrazena vlastním lidem

Král se začal Johančiny slávy a schopnosti působit na ostatní bát. Svěřoval jí proto stále menší, ale o to nebezpečnější úkoly. Nakonec byla v květnu 1430 při jedné z obnovených výprav zrazena a zajata Burgunďany, spojenci Anglie.

Angličané od nich zajatou dívku koupili a postavili ji před soud. V něm byla Johanka odsouzena jako čarodějnice, kacířka a ďáblova služebnice. O rok později byla veřejně upálena.

Avšak mladá mučednice svou krátkou, ale intenzivní aktivitou v letité válce pomohla lidu Francie k vítězství.

Když král Karel VII., následník Karla VI., získal nadvládu nad skoro celou Francií, požádal o obnovení církevního procesu a Johanka byla posmrtně prohlášena za oběť justičního omylu.

Jana z Arku, přezdívaná Panna Orleánská, byla roku 1920 prohlášena za svatou. Stala se také spolu patronkou Francie.

Florence Nightingale
Florence Nightingale

Florence Nightingalová reformovala zdravotní péči v 19. a 20. století

Florence (1820-1910) měla to štěstí, že se narodila do zámožné, vzdělané a vlivné rodiny. Díky tomu získala pod vedením svého otce vynikající vzdělání, což nebývalo u dívek 19. století časté.

Ovládala pět jazyků, měla nadání pro matematiku a statistiku, ale věnovala se také studiu hudby, umění, historie a literatury. Obzvláště knihy ji uhranuly a po celý život ji zajímaly hlavně ty o zdravotnictví a nemocničních a hygienických zařízeních.

V nemocnici jako doma

Od svých 18 let cestovala s rodiči a sestrou po Evropě. Na cestách se seznámila s myšlenkami feminismu a zatoužila stát se ošetřovatelkou a pomáhat těm, kteří to potřebují.

Ač si rodiče přáli, aby se dobře vdala a starala se o rodinu, během cest jí nikterak nebránili v návštěvách nemocnic. Z každé takové návštěvy si vedla pečlivé zápisy o zdejší organizaci, práci lékařů, hygieně, ale i stavebním uspořádání jednotlivých oddělení.

Po deseti letech se rodiče konečně smířili s její touhou pracovat jako ošetřovatelka a svolili jí odjet za studiem.

Všestranná žena

Po několika letech studia se vrátila do Anglie, kde získala místo manažerky v Institutu péče o nemocné dámy. Byla nejen ošetřovatelkou, ale postupně se stala také schopnou organizátorkou a vedoucí nemocnice.

Mimo jiné se snažila o vytvoření oddělení, rozdělených podle diagnóz pacientů. Během krymské války navrhla vytvořit ženskou zdravotní polní službu. Pod jejím vedením byly ve vojenských nemocnicích vyčištěny všechny prostory, vybudovány prádelny a toalety.

Pracovala ve dne i v noci a zavedla mnoho hygienických pravidel, která měla prokazatelně vliv na zdraví vojáků.

Florence Nightingaleová a její personál ošetřují pacienta ve vojenské nemocnici ve Scutari.
Florence Nightingaleová a její personál ošetřují pacienta ve vojenské nemocnici ve Scutari.

Uznávaná reformátorka

Protože si byla vědoma, že žena velmi obtížně prosadí jakoukoliv reformu, přesvědčila královnu Viktorii, aby byla vytvořena komise pro reformy vojenského zdravotnictví.

Založila první necírkevní školu pro ošetřovatelky, založenou na moderních vědeckých principech, a později otevřela také vysokou školu medicíny pro dívky.

Celý život neúnavně podporovala vzdělávání sester a byla přesvědčená, že pomáhat může pouze vzdělaná, inteligentní a samostatná žena. Správná péče o nemocné podle Florence v bodech : zdravé a čisté prostředí, čerstvý vzduch, funkční odpady, dostatek světla.

Během svého života napsala přes 200 knih, zpráv a článků, které pomohly zlepšit zdravotní péči v Anglii, ale také třeba Indii, Africe nebo v Americe v průběhu občanské války.

Zdroje informací: ct24.ceskatelevize.cz, cs.wikipedia.org, catholica.cz
Titulní foto: Ostrea / Creative Commons / volné dílo, 2. FOTO: Montmorency1 / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: Guise / Creative Commons / volné dílo, 4. FOTO: Muriel Gottrop / Creative Commons / volné dílo, 5. FOTO: Fæ / Creative Commons / CC BY 4.0
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz