Domů     Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
4.11.2024

Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři.

Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu.

Fouká studený vítr a teplota je kolem minus 20 °C. Čtyřicet metrů dlouhá loď Endurance se nachází uprostřed Weddellova moře uvězněná mezi ledovými krami, které se táhnou, kam až oko dohlédne. Od 18. ledna 1915, kdy uvízli, už lodi nevelí Shackleton, ale led.

V Evropě mezitím zuří válka. O osud lodi Endurance se nikdo nestará.

Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917
Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917

V ledovém sevření

Pro 28 mužů na palubě začíná několikaměsíční boj o život. Endurance znamená v překladu „vytrvalost“ – vytrvat, nic jiného mužům na palubě nezbývá. Mužstvo horečnatě pracuje, aby loď vysvobodilo z ledového zajetí – rozbíjejí kry pilami a cepíny.

Pokusy o vysvobození jsou však marné. Shackleton posádce oznámí, že stráví zimu na palubě lodi. Čeká je dlouhá polární noc, tedy víc než čtyři měsíce temnoty. Endurance v sevření stále větších ledových ker pomalu pluje, ale nedá se ovládat. Jediným posláním mužů na palubě je zůstat naživu.

Dlouhá zima

Slunce zmizelo a začíná zima. 1. května 1915 se na uvězněnou loď Endurance snáší polární noc. V tuhle dobu měla být její posádka dávno v bezpečí základny na pobřeží.

S posledním denním světlem mizí i naděje, že se odtud dostanou, strach a pochybnosti naopak narůstají. Muže psychicky drží nad vodou hlavně Shackletonův zástupce Frank Wild, jehož optimismus jim bude pomáhat v dalších dlouhých měsících.

Nezbytné jsou teď především zásoby jídla – ještě na začátku května uskladnila posádka na lodi pět tun tuleního masa a tuku. Čekání na léto bude dlouhé.

Opusťte loď!

Mezi posádkou začínají panovat obavy: Co když led Endurance rozdrtí? Moře stále více zamrzá a je cítit silný tlak ledu do boků lodi. Teplota klesá na minus 27 °C a led stlačuje loď čím dál víc.

Nakonec už plavidlo nesmírný tlak nevydrží a jeho dřevěné trámy začnou jeden po druhém praskat. „Poslední dny Endurance jsou tady,“ píše si Shackelton do deníku a vydává rozkaz opustit loď. Na stabilní ledové kře staví muži provizorní tábor.

Všechnu výstroj přenesou na led a spustí záchranné čluny. Je 25. říjen 1915 a loď Endurance je rozdrcena. Posádka se ocitá na obří plující kře na půli cesty mezi jižním pólem a Ohňovou zemí, téměř 2000 kilometrů od civilizace.

Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi
Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi

Sloní ostrov

Již téměř celý rok je Shackletonova expedice v zamrzlém moři odkázána sama na sebe. Nikdo v Anglii netuší, že se ocitla v nesnázích. Když časem začne ledová kra pod táborem praskat, spustí muži tři záchranné čluny na vodu. Sedm dní pádlují proti větru.

17. dubna 1916 přistanou na Sloním ostrově. Všichni jsou vyčerpaní, několik dní nejedli a nepili. Místo, kam se dostali, je bezútěšné – malý pustý ostrov, plný skalisek, všude led. Tučňáci a tuleni si zvědavě prohlížejí nenadále vetřelce.

První noc stráví muži na kamení mezi roztrhanými stanovými plachtami. Mrznou a jejich deprese se prohlubuje. Moc času do další temné zimy nezbývá.

Cesta za záchranou

Shackleton organizuje záchrannou akci – chce doplout do Jižní Georgie, která je britským zámořským územím. Vybere k sobě pět mužů, se kterými chce po rozbouřeném moři v malém člunu překonat téměř 1400 kilometrů.

Týden chystají jeden ze záchranných člunů na cestu – vyvýší otevřenou palubu, záď zastřeší, trup zatíží kamením. Sbalí dva 45litrové sudy rozpuštěné vody z ledovce. 24. dubna, týden poté, co dorazili ke břehům Sloního ostrova, je člun připraven k vyplutí.

Shackleton pověří Wilda velením a slibuje, že do začátku zimy bude zpět s lodí. Všech dvacet dva mužů si potřese rukama se šesti námořníky, kteří míří na širé moře, a vzájemně si přejí hodně štěstí. Budou ho potřebovat.

Tábor na ledové kře
Tábor na ledové kře

Vězení na ostrově

22 mužů zůstává na skalnatém ledovém ostrůvku, který ani lovci velryb neznají – bez dostatku jídla, bez výstroje. Někteří muži jsou nemocní, všichni mají povrchové omrzliny.

Nemají, jak odplout – oba zbývající čluny museli rozebrat, aby byla Shackletonova loďka schopna plavby. Jejich beznaděj se prohlubuje. Většina chce jen ležet a zemřít. Wild se snaží všechny zaměstnat, aby přišli na jiné myšlenky.

Ze všeho nejprve potřebují přístřeší. Nasbírají kameny a postaví nízké obvodové zdi. Pak obrátí zbývající čluny dnem vzhůru a vytvoří střechu. Přes ně přehodí roztrhané stanové plachty. Přístřeší zadržuje alespoň trochu tepla. Naděje zase narůstá – olejový hořák bzučí, oblečení schne.

Marné čekání

Shackleton slíbil, že se vrátí asi za tři týdny. Jenže týdny ubíhají a na obzoru se žádná loď neobjevuje. Je čím dál větší tma a zvířat venku ubývá – tučňáci a tuleni se ze Sloního ostrova v dubnu a květnu postupně vytrácejí.

Všeobecné zoufalství se opět prohlubuje. Trosečníci nemůžou nic dělat, jen čekat a doufat, že Shackleton s ostatními cestou nezahynuli a vrátí se pro ně. Wild se ze všech sil snaží v ostatních udržovat naději. Shackleton věděl, že jedině on to dokáže.

Podmínky, ve kterých muži v příbytku přežívají, jsou strašlivé – krutý mráz, minimum spánku, všude špína.

Další zima

Většinu zimy muži prospí. S koleny na prsou se snaží udržet vlastní tělesnou teplotu. V polovině zimy jsou mráz a temnota téměř nesnesitelné. Omrzlin přibývá, konverzace ubývá. Víru v záchranu udržuje už jen Wild.

Týden za týdnem muži dál snášejí mráz, vlhké a studené počasí, jednotvárnou stravu. Počasí zůstává nadále špatné, vzduchem víří sníh, který sfoukává vítr z nedalekých svahů, ostrov je stále v sevření ledových ker.

Tučňáci a tuleni, kteří jsou od začátku zimy na pochodu, se ještě nevrátili. Dochází jídlo. Je polovina srpna. Dočkají se ještě záchrany?

Plavba za záchranou

Když Shackleton odplul z ostrova, posádka člunu věděla, že pokud se jim nepodaří doplout do Jižní Georgie, bude vše ztraceno. Proti větru by se nemohli vrátit a zásoby na delší cestu by neměli.

Kusy chaluh jsou první zvěstí, že se blíží země, další den se objevují ptáci. 10. května, 17 dní od vyplutí ze Sloního ostrova, se ocitají na břehu Jižní Georgie. Ještě však nejsou v cíli.

Potřebují se z jihu dostat na severní pobřeží, kde jsou rybářské stanice. Bez spánku a odpočinku pokračují 36 hodin pěšky napříč hornatou a ledovou zemí. Podrážky mají pobité hřebíky, které povytahovali z člunu. Konečně dojdou do Stromness, norské velrybářské stanice.

Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho
Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho

Shackleton se nevzdává

23. května 2016 je norská nákladní loď na cestě ke Slonímu ostrovu. Zastavuje ji však led. Ani dva další pokusy dostat se k ostrovu nejsou úspěšné. Shackleton je však pevně rozhodnutý své muže zachránit.

V chilském Punta Arenas se mu podaří pronajmout loď Yelcho, vlečnou loď v žalostném stavu. Ale plavit se dokáže. Tentokrát má Shackleton štěstí na počasí a 30. srpna připlouvá ke Slonímu ostrovu.

Všech 22 mužů, kteří tu museli strávit více než čtyři měsíce, je naživu. Dva hrdinové boje o život v ledovém moři, Shackleton a Wild, se vítají. Dne 3. září 1916 připlouvá loď se zachráněnými muži zpět do Punta Arenas. Muži se vracejí do civilizace po 22 měsících.

Druhá záchranná akce

Posádka lodi Endurance je zachráněna. Nikdo však zatím neví, co se stalo s druhou částí expedice. Ta se plavila na lodi Aurora z opačné strany Antarktidy a měla jít Shackletonovi přes kontinent naproti se zásobami.

Teprve v roce 1917 Shackleton zjišťuje, že členové druhé expedice se dostali do Antarktidy, jejich loď však nemohla zakotvit, zamrzla v ledu a vítr ji odehnal na moře. Muži zůstali uvězněni na pevnině. Shackleton se vydává na druhou záchrannou misi.

Když se 10. ledna 1917 výprava dostane do zálivu McMurdo v Antarktidě, dozvídá se Shackleton, že z deseti mužů přežilo jen sedm. Je čas vzít přeživší domů.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, zoom.iprima.cz, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 2. FOTO: Frank Hurley / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: State Library of New South Wales / Ssu / Flickr, 4. FOTO: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 5. FOTO: State Library of New South Wales / Blue Elf / Flickr
Související články
Věda a technika
Perly podzemní dopravy: Dubaj, pohled do budoucnosti
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Nový výzkum: Žili dinosauři společně s předchůdci lidí?
Dříve se mělo za to, že předchůdci lidí a dinosauři se v žádném případě nemohli potkat. Tato teze postupně dostávala trhliny, jelikož další poznatky nasvědčovaly tomu, že společně s dinosaury existovali někteří savci. Nová studie vědců jedné britské univerzity a jejich kolegů přináší další neuvěřitelné důkazy. Na pobřeží dnešního Mexika dopadá před 66 miliony let obří asteroid […]
Věda a technika
Tradiční čínská medicína: Když všechno souvisí se vším
Co je vlastně tradiční čínská medicína? Hned dva široké okruhy v jednom, které se překrývají. Ten první se rodí dlouhá staletí a nelze mu upřít celostní přístup, který se může během léčby měnit, jak je zrovna třeba. A ten druhý, v lecčems podobný? Ten z něj vychází, ovšem jeho kořeny lze nalézt celkem snadno: V […]
Věda a technika
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
Po dlouhou dobu byla funkce slepého střeva – výběžku a okrajové části tlustého střeva – jednou z největších záhad lidského těla. Většina lidí si ho ostatně spojuje pouze s bolestivým zánětem a všeobecně se předpokládá, že nemá žádný význam. Je tomu ale opravdu tak? Vypadá jako červ, s tlustým střevem je propojeno v podstatě zbytečně a evoluce ho […]
reklama
lifestyle
Walt Disney: Muž, který změnil svět animace a zábavy
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. V šestnácti letech, […]
J. K. Rowlingová: Od neznámé autorky k legendě literárního světa
Dnes je Joanne K. Rowlingová známá jako autorka legendární série knih o Harry Potterovi, vydávané mezi roky 1997 až 2007, které se prodalo více než 600 milionů kopií a která byla přeložena do 84 jazyků. Než se však proslavila, prošla si doslova peklem. Nápad na knihu dostala roku 1990, když trávila hodně času ve vlaku […]
Adventní zvyky: Magie lásky i dárky pro děti
Když se zapálí první svíčka na adventním věnci, do Vánoc není daleko. Atmosféra tohoto období je neopakovatelná a pojí se s řadou zvyků a tradic. Užívali si je hlavně naši předkové, ale na mnoha místech se dodržují dodnes. Které jsou ty nejznámější? 1. Kouzla a čáry Datum: 30. listopadu Svátek: Ondřej Pokud v některý rok […]
10 tipů na knižní lahůdky: Od historie přes fantastiku až po hluboká zamyšlení
Co dělat v sychravém počasí zimních měsíců? Zalézt si do tepla s knížkou! Ať vás již zajímá druhá světová válka, chcete se ponořit do vědecko-fantastických světů nebo relaxovat nad současnou prózou i poezií, mohou přijít vhod naše tipy…   Václav Vokolek: Hory Tóry Autor knihy Hory Tóry pokládá své texty psané řadu let za „básnické […]
reklama
zajímavosti
„Zázračné“ vlastnosti pelyňku: Opravdu tlumí bolest a omlazuje?
Pelyněk je bylinkou, která může pomoci při celé řadě zdravotních problémů. Samozřejmě jenom tehdy, pokud ho budete užívat s mírou. Tohle pravidlo ale platí v případě všech léků, ty přírodní nevyjímaje. Pelyněk pravý se řadí k velmi rozšířeným rostlinám jak v Evropě, tak i v Asii a Africe, ale úspěšně pronikl i do Jižní Ameriky a na […]
Lásky prvorepublikových politiků: Vdaná ruská kněžna a vzorná hospodyňka
Našim politikům se už v minulosti nevyhnuly milostné pletky. Své by o tom mohl vyprávět premiér Karel Kramář. Na ženu svého života čeká deset let. A není to ledajaká dáma… Už není žádný zamilovaný student, ale zralý třicátník. Budoucí první ministerský předseda nově zrozeného Československa Karel Kramář (1860–1937) potkává roku 1890 na Krymu na dovolené […]
Nový rok ve starém Egyptě: Hlavně, aby nedošlo pivo…
Zhruba uprostřed července našeho kalendáře se na egyptském nebi rozzáří Psí hvězda Sirius. Nejjasnější bod je ve skutečnosti dvojhvězda označená jednoduše jako A a B. Pro starověký Egypt jde o jasné znamení: Blíží se povodně! Hladina Nilu stoupá již od června, a to až o 8 cm za den. Zní to děsivě? Jen pro nás. […]
Zívání: Význam stále nejasný
Určitě to dobře znáte – jedete právě ve vlaku, v tramvaji nebo v autobuse, když vtom někdo před vámi zívne. Už v tu chvíli je vám jasné, co bude následovat. Můžete se bránit, jak chcete, ale prostě to nejde jinak – zívnete také. Ostatně některým (například autorovi tohoto článku při jeho psaní) stačí na zívání pouze myslet, aby […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz