Domů     Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
4.11.2024

Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři.

Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu.

Fouká studený vítr a teplota je kolem minus 20 °C. Čtyřicet metrů dlouhá loď Endurance se nachází uprostřed Weddellova moře uvězněná mezi ledovými krami, které se táhnou, kam až oko dohlédne. Od 18. ledna 1915, kdy uvízli, už lodi nevelí Shackleton, ale led.

V Evropě mezitím zuří válka. O osud lodi Endurance se nikdo nestará.

Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917
Fotografie Endurance v Antarktidě pořízená během britské transantarktické expedice v letech 1914-1917

V ledovém sevření

Pro 28 mužů na palubě začíná několikaměsíční boj o život. Endurance znamená v překladu „vytrvalost“ – vytrvat, nic jiného mužům na palubě nezbývá. Mužstvo horečnatě pracuje, aby loď vysvobodilo z ledového zajetí – rozbíjejí kry pilami a cepíny.

Pokusy o vysvobození jsou však marné. Shackleton posádce oznámí, že stráví zimu na palubě lodi. Čeká je dlouhá polární noc, tedy víc než čtyři měsíce temnoty. Endurance v sevření stále větších ledových ker pomalu pluje, ale nedá se ovládat. Jediným posláním mužů na palubě je zůstat naživu.

Dlouhá zima

Slunce zmizelo a začíná zima. 1. května 1915 se na uvězněnou loď Endurance snáší polární noc. V tuhle dobu měla být její posádka dávno v bezpečí základny na pobřeží.

S posledním denním světlem mizí i naděje, že se odtud dostanou, strach a pochybnosti naopak narůstají. Muže psychicky drží nad vodou hlavně Shackletonův zástupce Frank Wild, jehož optimismus jim bude pomáhat v dalších dlouhých měsících.

Nezbytné jsou teď především zásoby jídla – ještě na začátku května uskladnila posádka na lodi pět tun tuleního masa a tuku. Čekání na léto bude dlouhé.

Opusťte loď!

Mezi posádkou začínají panovat obavy: Co když led Endurance rozdrtí? Moře stále více zamrzá a je cítit silný tlak ledu do boků lodi. Teplota klesá na minus 27 °C a led stlačuje loď čím dál víc.

Nakonec už plavidlo nesmírný tlak nevydrží a jeho dřevěné trámy začnou jeden po druhém praskat. „Poslední dny Endurance jsou tady,“ píše si Shackelton do deníku a vydává rozkaz opustit loď. Na stabilní ledové kře staví muži provizorní tábor.

Všechnu výstroj přenesou na led a spustí záchranné čluny. Je 25. říjen 1915 a loď Endurance je rozdrcena. Posádka se ocitá na obří plující kře na půli cesty mezi jižním pólem a Ohňovou zemí, téměř 2000 kilometrů od civilizace.

Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi
Ernest Shackleton a Frank Worsley sledují ledové kry kolem lodi

Sloní ostrov

Již téměř celý rok je Shackletonova expedice v zamrzlém moři odkázána sama na sebe. Nikdo v Anglii netuší, že se ocitla v nesnázích. Když časem začne ledová kra pod táborem praskat, spustí muži tři záchranné čluny na vodu. Sedm dní pádlují proti větru.

17. dubna 1916 přistanou na Sloním ostrově. Všichni jsou vyčerpaní, několik dní nejedli a nepili. Místo, kam se dostali, je bezútěšné – malý pustý ostrov, plný skalisek, všude led. Tučňáci a tuleni si zvědavě prohlížejí nenadále vetřelce.

První noc stráví muži na kamení mezi roztrhanými stanovými plachtami. Mrznou a jejich deprese se prohlubuje. Moc času do další temné zimy nezbývá.

Cesta za záchranou

Shackleton organizuje záchrannou akci – chce doplout do Jižní Georgie, která je britským zámořským územím. Vybere k sobě pět mužů, se kterými chce po rozbouřeném moři v malém člunu překonat téměř 1400 kilometrů.

Týden chystají jeden ze záchranných člunů na cestu – vyvýší otevřenou palubu, záď zastřeší, trup zatíží kamením. Sbalí dva 45litrové sudy rozpuštěné vody z ledovce. 24. dubna, týden poté, co dorazili ke břehům Sloního ostrova, je člun připraven k vyplutí.

Shackleton pověří Wilda velením a slibuje, že do začátku zimy bude zpět s lodí. Všech dvacet dva mužů si potřese rukama se šesti námořníky, kteří míří na širé moře, a vzájemně si přejí hodně štěstí. Budou ho potřebovat.

Tábor na ledové kře
Tábor na ledové kře

Vězení na ostrově

22 mužů zůstává na skalnatém ledovém ostrůvku, který ani lovci velryb neznají – bez dostatku jídla, bez výstroje. Někteří muži jsou nemocní, všichni mají povrchové omrzliny.

Nemají, jak odplout – oba zbývající čluny museli rozebrat, aby byla Shackletonova loďka schopna plavby. Jejich beznaděj se prohlubuje. Většina chce jen ležet a zemřít. Wild se snaží všechny zaměstnat, aby přišli na jiné myšlenky.

Ze všeho nejprve potřebují přístřeší. Nasbírají kameny a postaví nízké obvodové zdi. Pak obrátí zbývající čluny dnem vzhůru a vytvoří střechu. Přes ně přehodí roztrhané stanové plachty. Přístřeší zadržuje alespoň trochu tepla. Naděje zase narůstá – olejový hořák bzučí, oblečení schne.

Marné čekání

Shackleton slíbil, že se vrátí asi za tři týdny. Jenže týdny ubíhají a na obzoru se žádná loď neobjevuje. Je čím dál větší tma a zvířat venku ubývá – tučňáci a tuleni se ze Sloního ostrova v dubnu a květnu postupně vytrácejí.

Všeobecné zoufalství se opět prohlubuje. Trosečníci nemůžou nic dělat, jen čekat a doufat, že Shackleton s ostatními cestou nezahynuli a vrátí se pro ně. Wild se ze všech sil snaží v ostatních udržovat naději. Shackleton věděl, že jedině on to dokáže.

Podmínky, ve kterých muži v příbytku přežívají, jsou strašlivé – krutý mráz, minimum spánku, všude špína.

Další zima

Většinu zimy muži prospí. S koleny na prsou se snaží udržet vlastní tělesnou teplotu. V polovině zimy jsou mráz a temnota téměř nesnesitelné. Omrzlin přibývá, konverzace ubývá. Víru v záchranu udržuje už jen Wild.

Týden za týdnem muži dál snášejí mráz, vlhké a studené počasí, jednotvárnou stravu. Počasí zůstává nadále špatné, vzduchem víří sníh, který sfoukává vítr z nedalekých svahů, ostrov je stále v sevření ledových ker.

Tučňáci a tuleni, kteří jsou od začátku zimy na pochodu, se ještě nevrátili. Dochází jídlo. Je polovina srpna. Dočkají se ještě záchrany?

Plavba za záchranou

Když Shackleton odplul z ostrova, posádka člunu věděla, že pokud se jim nepodaří doplout do Jižní Georgie, bude vše ztraceno. Proti větru by se nemohli vrátit a zásoby na delší cestu by neměli.

Kusy chaluh jsou první zvěstí, že se blíží země, další den se objevují ptáci. 10. května, 17 dní od vyplutí ze Sloního ostrova, se ocitají na břehu Jižní Georgie. Ještě však nejsou v cíli.

Potřebují se z jihu dostat na severní pobřeží, kde jsou rybářské stanice. Bez spánku a odpočinku pokračují 36 hodin pěšky napříč hornatou a ledovou zemí. Podrážky mají pobité hřebíky, které povytahovali z člunu. Konečně dojdou do Stromness, norské velrybářské stanice.

Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho
Lanoví lodi Endurance s ledovými krystaly na fotografii Franka Hurleyho

Shackleton se nevzdává

23. května 2016 je norská nákladní loď na cestě ke Slonímu ostrovu. Zastavuje ji však led. Ani dva další pokusy dostat se k ostrovu nejsou úspěšné. Shackleton je však pevně rozhodnutý své muže zachránit.

V chilském Punta Arenas se mu podaří pronajmout loď Yelcho, vlečnou loď v žalostném stavu. Ale plavit se dokáže. Tentokrát má Shackleton štěstí na počasí a 30. srpna připlouvá ke Slonímu ostrovu.

Všech 22 mužů, kteří tu museli strávit více než čtyři měsíce, je naživu. Dva hrdinové boje o život v ledovém moři, Shackleton a Wild, se vítají. Dne 3. září 1916 připlouvá loď se zachráněnými muži zpět do Punta Arenas. Muži se vracejí do civilizace po 22 měsících.

Druhá záchranná akce

Posádka lodi Endurance je zachráněna. Nikdo však zatím neví, co se stalo s druhou částí expedice. Ta se plavila na lodi Aurora z opačné strany Antarktidy a měla jít Shackletonovi přes kontinent naproti se zásobami.

Teprve v roce 1917 Shackleton zjišťuje, že členové druhé expedice se dostali do Antarktidy, jejich loď však nemohla zakotvit, zamrzla v ledu a vítr ji odehnal na moře. Muži zůstali uvězněni na pevnině. Shackleton se vydává na druhou záchrannou misi.

Když se 10. ledna 1917 výprava dostane do zálivu McMurdo v Antarktidě, dozvídá se Shackleton, že z deseti mužů přežilo jen sedm. Je čas vzít přeživší domů.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, zoom.iprima.cz, ct24.ceskatelevize.cz
Titulní foto: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 2. FOTO: Frank Hurley / Creative Commons / volné dílo, 3. FOTO: State Library of New South Wales / Ssu / Flickr, 4. FOTO: National Maritime Museum, Greenwich / Magnus Manske / Flickr, 5. FOTO: State Library of New South Wales / Blue Elf / Flickr
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz