Domů     Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
1.11.2024

Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor?

Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně v těle matky. Vývoj prakticky nedokážeme ovlivnit a vše je vloženo do zázračných rukou přírody.

Fascinující cesta za novou bytostí začíná ještě dřív, než dojde k rozhodujícímu milostnému aktu. Lékaři první týden těhotenství začínají počítat od prvního dne poslední menstruace před otěhotněním, tedy 14–21 dní před oplodněním.

Ve druhém týdnu teprve dochází k ovulaci a uvolnění zralého vajíčka, které je během své cesty vejcovodem do dělohy oplodněno nejrychlejší spermií. Ta má pouhých 24 hodin na proniknutí stěnou vajíčka.

Pokud je spermie úspěšná, během následujících 36 hodin se rozjede proces dělení buněk.

Vývojová stádia plodu
Vývojová stádia plodu

Úplný začátek

Z jedné buňky se stanou dvě, ze dvou čtyři, ze čtyř osm, z osmi šestnáct a jejich počet se neustále zvyšuje geometrickou řadou (tj. vznikne dvojnásobek předchozího počtu). Do týdne vznikne váčkovité stadium, které se uhnízdí ve sliznici dělohy.

V tu chvíli už měří zárodek 0,5 mm a je viditelný pouhým okem! Přestože není v tuto chvíli možné pomocí testů zjistit, jestli je žena opravdu těhotná, tělo přece jen vyšle první signál a vynechá menstruaci.

Některé maminky navíc tvrdí, že mívají různě výrazné křeče a cítí hnízdění vajíčka.

Gratuluji, maminko

Ve 4. týdnu těhotenství (v druhém týdnu po oplodnění vajíčka) se začínají tvořit tři zárodečné vrstvy, ze kterých postupně vzniknou všechny tkáně a orgány miminka.

Zárodečné tkáně prorůstají sliznicí dělohy a vzniká placenta, se kterou se embryo o velikosti 1 mm propojuje placentálním oběhem. Hladina těhotenských hormonů prudce stoupá a v některých případech se už může těhotenství projevit také na testech z lékárny.

Protože je však každé těhotenství jiné a stejně tak bude jedinečné každé jednotlivé miminko, dělají si tělo i hormony, co chtějí.

Není proto výjimkou, že nevyjde žádný test, anebo se naopak ukáže „dálnice“ (dvě čárky na pozitivním testu) už první den po vynechání menstruace.

Srdce jako zvon

Vývoj embrya se neustále zrychluje. Kdyby bylo možné nahlédnout nastávající matce do břicha a prohlédnout skrz dělohu i placentu, mohli bychom vidět onen překotný vývoj pouhým okem!

Pět týdnů staré, 2 mm velké a jeden gram těžké embryo vypadá jako jadérko pomeranče, ovšem s ocáskem. Tvoří se mu pupeční šňůra a neurální trubice, ze které se v později vyvine mozek a mícha.

Také se již vytvořilo primitivní srdce, přibližně o velikosti zrnka máku, které bije. Na hlavičce se prohlubují čtyři jamky, ze kterých budou uši a oči. V 6. týdnu vznikají základy pro žaludek, uši, nos, ústa a také je možné rozeznat horní a dolní čelist.

Po obvodu embrya pomalu vykukují čtyři pupence, ze kterých vyrostou horní a dolní končetiny. V tuto chvíli bije srdíčko tak silně, že je možné ho slyšet pomocí ultrazvuku.

Na miminko se těší i sourozenci.
Na miminko se těší i sourozenci.

Bez ocásku

V 7. týdnu už embryo dosahuje velikosti borůvky – měří kolem 1 cm, ale stále váží méně než jeden gram. Také se začíná pokoušet o první pohyby, které jsou trhavé a které vzhledem k jeho velikosti ještě nemůže matka cítit.

Každou minutu vzniká v malém mozečku neuvěřitelných 100 nových buněk. Krásně se rýsuje obličej, na kterém je možné rozeznat nozdry, oči, ústa a uši. Končetiny se pomalu rozdělují na tři části, ale stále vypadají víc jako ploutve než jako ruce a nohy.

Přesto začínají být zřetelné prsty, které jsou prozatím spojeny blánou. Protože má už vyvinuté ledviny, začíná embryo vytvářet moč. Nadále rychle roste a každý den se zvětší o 1 mm, aby na konci 8. týdne měřilo kolem 1,6 cm.

Konec prvního trimestru

Pohlaví budoucího miminka rozhodla na samém začátku vítězná spermie, která v sobě nesla rozhodující chromozom (mužský Y, nebo ženský X). Přesto se děťátko zatím vyvíjelo univerzálně, a to i když vývoj pohlavních orgánů byl už dávno zahájen.

Teprve v 9. týdnu se však zárodek pohlaví začne měnit na mužské nebo ženské. V 10. týdnu se formují kosti a chrupavky a také kolena a kotníky. Pod dásněmi vznikají základy zubů. Během 11. týdne se ztrácejí blány, které spojovaly prsty.

Na jejich koncích naopak vznikají nehtová lůžka. Plod dosahuje velikosti kolem 4 cm a váží přibližně 7 g, hlava plodu představuje polovinu jeho celkové délky. Celkově se má miminko čile k světu. Přetáčí se, zatíná pěstičky, cumlá si palce a také zívá.

Konec prvního trimestru

Na konci 12. týdne má děťátko všechny orgány na svém místě, zažívací systém se začíná rozcvičovat, aby po porodu mohl naskočit do ostrého provozu. První trimestr (třetina těhotenství) končí ve 12. týdnu těhotenství.

V děloze si v tu dobu hoví plod o velikosti do 7 cm a 23 gramů. První trimestr je nejnáročnější a nejrychlejší fáze prenatálního vývoje. Také to je nejrizikovější část a dítě je nejcitlivější k nežádoucím faktorům.

Obecně se má za to, že pokud plod vydrží přes první trimestr, vyhnul se většině rizik, které ho mohou ohrozit.

Spojení matky a dítěte je geniální
Spojení matky a dítěte je geniální

Fyzické změny matky

Přechod do druhého trimestru znamená pro nastávající matku značnou úlevu. Po psychickém vypětí, nevolnostech a bolestech v prsou, které provázely první trimestr, přichází období fyzické i psychické pohody.

Přesto stabilně se zvětšující děloha tlačí na močový měchýř a nutí budoucí maminku k častějšímu odbíhání na toaletu. Stejně tak utlačuje ostatní orgány výše do hrudi.

Není se co divit, rostoucí dítě potřebuje stále více místa a do konce těhotenství se tak děloha zvětší až pětsetkrát! Navíc se během těhotenství ženě zvýší objem krve až o 40 %!

Často se proto stává, že jí začnou samovolně krvácet dásně nebo se spustí krev z nosu. Se zvyšující se tělesnou hmotností může dojít také k nenávratnému rozšíření chodidla a snadno se změní velikost nohy o jedno až dvě čísla.

Současně s tím se více prohýbá páteř a mění se těžiště těla, takže bolesti zad a kyčlí nejsou výjimkou.

Druhý a třetí trimestr

Po ukončení prvního trimestru zbývá do porodu přibližně 28 týdnů. Protože je většina tělíčka a orgánů plodu předpřipravena, následující týdny se plod dále vyvíjí, aby byl plně připraven na pobyt mimo matčinu dělohu.

Takže zatím co dítě polyká plodovou vodu, občas si u toho zaškytá, a trénuje zažívací ústrojí a funkci močového měchýře, začíná také vnímat zvuky, leká se, rozpoznává matčin hlas, rozlišuje světlo a tmu a vesele si plave v děloze, aspoň co mu jeho rozměry dovolí.

Přibližně od půlky těhotenství, tj. 20. týdne, lze pociťovat první kopání, jak se dítěti se zmenšuje manipulační prostor. V tuto dobu je dítě velké přibližně 25 cm a váží kolem 300 gramů.

Každý další týden bude zvyšovat váhu přibližně o 100 gramů, a postupně přestane mít průsvitnou kůži, jak se mu pod ní bude hromadit tuk, svaly a pigment. Poslední týdny pobytu v děloze se prakticky celé nesou ve znamení tréninku na pobyt venku.

Euforie po porodu
Euforie po porodu

A je hotovo!

Po dlouhých devíti měsících je konečně hotovo. Ze spojení dvou mikroskopických buněk vznikla během 40 týdnů nová bytost, která se od prvotního okamžiku zvětšila sto miliardkrát!

Z něčeho, co bylo menší než zrnko písku, vyrostlo dítě, jehož velikost je kolem 50 cm a váží kolem 3500 gramů.

Během několika málo hodin, kdy se rozevřou porodní cesty, aby jimi mohlo dítě projít, vykoukne za svět, poprvé vdechne do plic vzduch a vkročí do ostrého provozu, na který se připravovalo spousty týdnů před tím.

Z bezpečného prostředí mateřské dělohy na něj ze všech stran útočí nové vjemy, hluk, ostré světlo, chladný vzduch, ale také viry a bakterie, takže se mu pomalu začíná rozbíhat schopnost imunity.

Naplno začnou fungovat také přirozené novorozenecké reflexy, díky kterým dokáže vyšplhat po matčině břiše až k hrudi, kde se zvládne samo přisát k prsu. Matka nadále zůstane nejbezpečnějším místem a styčným bodem nového života s realitou.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, nzip.cz, prenatal.cz
Titulní foto: Shutterstock, 2. FOTO: Shutterstock, 3. FOTO: Freepik, 4. a 5. FOTO: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Věda a technika
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Věda a technika
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Věda a technika
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
reklama
svět zločinu
Případ mrtvého faráře Sobka ovládl strach
Případ oběšeného faráře Sobka stále provází velký strach. Strach obyvatel Petrovic z oné noci i strach jen na tehdejší události vzpomínat, natož pak o nich vůbec hovořit. Přesto všechno se ale začala v roce 1993 podezřelá smrt děkana Sobka vyšetřovat, což přineslo celou řadu velmi znepokojivých zjištění. Jeho tělo bylo zohaveno Děkan Sobek zemřel 25. […]
Henri Charriére aneb Motýlek: Příběh muže, který uprchl ze slavného vězení
Filmové drama Motýlek, které mělo premiéru v roce 1973, nám připomnělo příběh muže, který jako jediný dokázal uprchnout z věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně, kde si odpykávali trest nejhorší zločinci. A i když se úspěšný snímek možná v něčem lišil od skutečnosti, autor knižní předlohy prý na natáčení osobně dohlížel. Zřejmě si chtěl […]
Slavné útěky: Jiří Kajínek
Stále tvrdí, že je nevinný, několikrát se pokusil o útěk a ten poslední z něj udělal mediální hvězdu. Jiří Kajínek je pro naši justici recidivista a odsouzený vrah, který byl za dvojnásobnou nájemnou vraždu potrestán doživotním odnětím svobody. Mnoho lidí ale věří, že i když to rozhodně nikdy nebyl žádný andílek, tak činy, kvůli kterým […]
Frank Freshwaters: Muž, který utekl z „věznice Shawshank“
K dalším vězňům, jejichž příběh sloužil jako předloha k filmovému zpracování, patří Frank Freshwaters. Tomu se totiž v roce 1959 podařilo uprchnout z věznice v Ohiu a spravedlnosti unikal celých 56 let. Jeho příběh později inspiroval tvůrce dechberoucího snímku Vykoupení z věznice Shawshank, který měl premiéru v roce 1994. Jenže zatímco si filmový Andy v […]
reklama
lifestyle
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz