„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo?
Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co mu jde. Přesto se řada nadšených kryptologů okamžitě pustila do akce.
Čekala je náročná cesta plná hádanek, úkolů, šifer, klíčů a pomůcek, museli dokonce vyrazit od počítače do terénu. Vše skončilo roku 2014. A výsledek? Nevíme téměř nic!
Jak se prolamovala internetová záhada?
Když se obrázek cikády otevřel v textovém editoru, obsahoval skrytý text vedoucí k odkazu, který bylo třeba dešifrovat. Ten pak vedl k dalšímu obrázku.
Další nápovědy vedly na subreddit (komunita, ve které uživatelé sdílí příspěvky s určitým daným tématem), kde se nacházely souřadnice ke knize.
Dešifrování ukázalo, že jde o knihu Mabinogion (nejstarší velšské prózy), v níž bylo s použitím souřadnic možné najít telefonní číslo. Po vytočení se přehrála zpráva: „Velmi dobře, vedeš si skvěle.
S originálním JPG obrázkem jsou spojena tři čísla, 3301 je jedním z nich. Aby ses dostal na další indicii, musíš přijít na další dvě čísla, vynásobit je a přidat .com na konec výsledku. Hodně štěstí. Ahoj.“
Další dvě čísla byla šířka a výška původního obrázku – správný postup vedl na web s odpočtem 84 hodin. Po skončení odpočtu se ukázaly souřadnice. Souřadnice vedly na 14 různých míst v pěti zemích světa.
V konkrétních místech byly plakáty s QR kódem, který odkazoval na další obrázek se skrytou zprávou. Ta vedla ke knize, která luštiteli ukázala cestu na deep web. Co se tam dozvěděli ti první, nevíme. Ti ostatní však měli smůlu, cesta pro ně skončila.
Co ti nejúspěšnější, dostali se dál?
Deep web je většině uživatelů nezobrazovaný obsah internetu. Cíl nám nicméně zůstává neznámý, protože správného výsledku se zřejmě dobralo jen pár opravdu vysoce inteligentních luštitelů. Těm ostatním se zobrazil text:
„Chceme ty nejlepší, ne ty, kdo následují“. Co se však stalo s těmi úspěšnými? Nikdo neví. Záhada však měla pokračování. Další kolo odstartovalo o rok později, opět 4. ledna. A celý scénář se opakoval.
Čekáme na přeložení Liber Primus
Svět se dočkal v roce 2014 i třetího kola. To však zatím neskončilo, i přesto, že se Cicada o dva roky později ozvala s výzvou do akce. Indicie totiž dovedly luštitele ke knize Liber Primus, která je psaná pomocí run – prastarých germánských znaků.
Autorem je zřejmě někdo z Cicady. Abeceda run byla sice odhalena již v předchozím kole hádanek, knihu ale dosud nikdo celou nepřeložil. Pokud ano, nevíme o tom. Dosud přeložená část obsahovala filozofické otázky a hádanky či rébusy. Tady celý příběh prozatím končí.
Kdo je autorem Cicady 3301 a co hledá?
Je to celosvětová záhada, na kterou vám odpověď rozhodně nedáme. Něco však přece víme. Po prvním kole Cicada sdělila, že jejím cílem je vývoj a výzkum, kterým obhajuje bezpečnost a soukromí.
To spustilo řadu domněnek o tom, že si takto tajné služby – CIA či FBI – hledají posily. Ale co když je to jen vtip? Nebo hra? Někteří konspirátoři a záhadologové se dokonce domnívají, že by to mohla být hra z alternativní reality. Na odpověď si ale zřejmě budeme muset ještě nějaký čas počkat.
Na motivy tohoto projektu byl vytvořen i film. Jmenuje se Dark Web: Cicada 3301 a měl premiéru v roce 2021.