Domů     Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
Česká věda v popředí: Od starověkého Egypta po budoucnost vesmíru
21.10.2024

Češi se umějí blýsknout i ve světě! Tohle je výběr jen několika českých nej z oblasti vědy. Věděli jste například, že…

Archeologie

Čeští egyptologové našli velkolepou hrobku, starou 4400 let

Čeští egyptologové slaví výjimečný úspěch. Podařilo se jim znovuobjevit dávno ztracenou hrobku jedné z nejvýznamnějších osobností nekrálovského původu z doby stavitelů pyramid – velmože Ptahšepsese.

Hrobku poprvé objevil před 160 lety francouzský archeolog Auguste Mariette, pak se na ni ale zapomnělo. Čeští egyptologové nyní dokázali hrobku lokalizovat s pomocí detailních satelitních snímků v egyptské Sakkáře.

Ptahšepses byl velmi pozoruhodnou osobností Staré říše. Žil v průběhu 25. a 24. století před Kristem a je známý svou úspěšnou kariérou dvořana a manžela královské dcery Chamaat. Je také dosud prvním známým uctívačem staroegyptského boha podsvětí Usira

Astronomie

Český dalekohled v Chile

Asi 600 kilometrů severně od Santiaga de Chile se v nadmořské výšce 2400 metrů nachází slavná observatoř La Silla. Tvoří ji celá řada teleskopů a dalších zařízení, které využívá především Evropská vesmírná agentura.

Nově pak mají jeden teleskop ve své správě i Češi. Po dlouhých letech práce se podařilo zmodernizovat dalekohled E152 – ten byl celých 17 let mimo provoz a práce to tedy nebyla jednoduchá. Bylo nutné vyměnit řídící systémy, počítače, čidla nebo motory.

Nyní už je dalekohled v provozu a lze ho ovládat z observatoře v Ondřejově, kam také bude posílat pořízené snímky. Náplní mise je hlavně objevování nových planet a systémů podobných Sluneční soustavě.

Ekologie

Pomohou s plasty v oceánech sinice?

S neustále zvětšujícími se plovoucími ostrovy plastů by mohly bojovat sinice. S nápadem přišli vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, kteří v současnosti zkoumají, jak nejlépe by šly sinice využít.

Obřích plastových ostrovů v oceánech je pět, v té největší, které se říká Velká tichomořská odpadková skvrna, je přes 80 tisíc tun plovoucího plastu. Jak by si s touto ekologickou pohromou mohly poradit sinice?

Cílem vědců je přenést geny určitého typu bakterií, které dokážou rozkládat plasty, do sinic. Sinice by pak využily tuto vlastnost a plasty ve vodě by v podstatě požíraly. Druhou možností je využití sinic v přirozené podobě v čističkách odpadních vod.

Ty by tu sloužily jako bioreaktor, přes který by protékala voda – sinice jsou totiž schopny vytvářet silné slizové vrstvy, které by mohly vychytávat mikroplasty.

Pátou nejvyšší horu Česka najdeme v Jeseníkách. Na jejím vrcholu najdou návštěvníci vyhlídkovou plošinu v nadmořské výšce 1 564 metrů.
Pátou nejvyšší horu Česka najdeme v Jeseníkách. Na jejím vrcholu najdou návštěvníci vyhlídkovou plošinu v nadmořské výšce 1 564 metrů.

Zoologie

Zlínská zoo slaví velký úspěch

Zoologická zahrada ve Zlíně zaznamenala výjimečný chovatelský úspěch. Jako první v Evropě tu dokázali přirozeně odchovat jihoamerického pěvce kotingu tříbarvou. Kotingy patří mezi zřídka chované ptačí druhy a u nás je chovají jen ve Zlíně.

Zoo ve Zlíně se může pochlubit hned dvěma mláďaty kotingy tříbarvé, jejímž přirozeným prostředím je tropický prales. Tento zpěvný pták je charakteristický svou holou hlavou, připomínající tvarem supa, pokrytou matně modrou kůží.

Zvuk hlasu koting jde přirovnat ke zvuku připomínající motorovou pilu nebo bučení krávy a mimo období rozmnožování žijí samotářsky. Kromě kotingy dělají chovatelům ve zlínské zoo radost také početné odchovy vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.

Většina z nich zůstane ve zlínské zoo. Vlhovce červenohřbeté a zelené Zoo Zlín odchovává jako jediná v Evropě.

Kinematografie

České němé filmy se představily v Paříži

Pařížské publikum mělo na podzim jedinečnou příležitost zhlédnout české snímky rané filmové tvorby.

Národní filmový archiv pečlivě vybral ze své sbírky filmové kopie i digitalizované snímky, které vznikly mezi roky 1898 a 1932. Výběr byl zaměřen zejména na klasické či málo známé české filmy němé éry, například první filmy natočené Janem Kříženeckým, který zakoupil kinematograf od bratří Lumiérů a byl průkopníkem kinematografie v českých zemích.

V programu nechyběly ani hrané celovečerní filmy, například snímky Cikáni Karla Antona nebo Ukřižovaná Borise Orlického. Zastoupen byl i klasik českého filmu Martin Frič jako režisér snímku Varhaník u sv. Víta z roku 1929 a mnozí další velikáni počátků české kinematografie.

Architektura

Brno láká na historické podzemní vodojemy

Brno na podzim zpřístupnilo veřejnosti dva cihlové vodojemy z přelomu 19. a 20. století, umístěné na Žlutém kopci. Rozsáhlá podzemní stavba zahrnuje celkem tři vodojemy, třetí je však ještě ve fázi rekonstrukce.

Mysteriózní a monumentální výstavba vodojemů z pálených cihel začala na podzim roku 1869 podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry.

Podzemní labyrinty a síně, vysoké až patnáct metrů, jsou významnou technickou památkou a unikátním industriálním prostorem. V roce 2023 bude rekonstrukce ukončena.

Návštěvníkům se otevře nejen třetí vodojem, ale i celá nadzemní část, kde vznikne park s výhledem na hrad Špilberk.

5 českých nej, která byste měli vidět

Nejvyšší hory v České republice

1. Sněžka (1603 m)

Nejvyšší vrchol České republiky najdeme v Krkonoších, stejně jako tři další nejvyšší hory. Sněžka leží na hranicích s Polskem.

2. Luční hora (1555 m)

Druhá nejvyšší hora Česka je zároveň nejvyšším vrcholem, ležícím uvnitř hranic Česka.

3. Studniční hora (1554 m)

Hned vedle Luční hory najdeme horu Studniční. Oba vrcholy jsou ale v podstatě nevýraznými hřebeny (na rozdíl od dominantní Sněžky).

4. Vysoké Kolo (1509 m)

Hora známá také jako Velký Šišák je nejvyšší horou západních Krkonoš. Její vrchol s nadmořskou výškou 1509 m leží již na území Polska, na českém území leží nejvyšší místo ve výšce 1508 m.

5. Praděd (1491 m)

Pátou nejvyšší horu Česka najdeme v Jeseníkách. Na jejím vrcholu najdou návštěvníci vyhlídkovou plošinu v nadmořské výšce 1 564 metrů.

Zajímavost

Znáte nejdražší obraz Česka?

Historie dražeb výtvarného umění a starožitností v celých českých zemích sahá 110 let do minulosti. Aukce uměleckých děl se poprvé konala v roce 1912 v Rudolfinu.

Tuzemský aukční rekord aktuálně drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, prodaný za 123,6 milionu korun.

Zdroje informací: af.mendelu.cz, zoozlin.eu, novinky.cz, iluminace.cz, arl.nfa.cz, ucb.af.mendelu.cz, nase-voda.cz, astro.cz, vedavyzkum.cz,
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock
Související články
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz