Domů     Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
Tragický příběh téměř neznámého vědce Ericha Hudce
19.10.2024
Creative Commons Attribution 3.0

Zámek v Kunštátu sice nepatří mezi nejproslulejší u nás, odehrál se tu ale jeden velmi děsivý a záhadný příběh. Jednalo se o jeden z prvních velkých zločinů nastupujícího režimu a rozhodně bychom na něj neměli zapomenout.

Dne 8. června 1948 zde byla za dosud nevyjasněných okolností zavražděna rodina špičkového vědce Ericha Hudce. Že jste o něm dosud neslyšeli? Snad je to způsobeno tím, že si představitelé komunistického režimu přáli, aby se na tohoto geniálního muže zapomnělo.

Jenže proč? Vždyť Hudec byl jedním z otců televizního vysílání a přenosů informací na dálku vůbec. Jeho tajné patenty užívalo dokonce i americké námořnictvo.

Protože ale jeho rodina zemřela za tragických, a hlavně velmi podezřelých okolností, o Hudcovi se v tehdejším Československu téměř nemluvilo. My se to nyní pokusíme alespoň z části napravit.

Získali mocné nepřátele

Syn českých rodičů se narodil 19. června 1901 v Berlíně, a právě zde také později při berlínské olympiádě uskutečnil vůbec první televizní přenos v historii.

Za války musel pracovat pro nacisty a při náletech na Berlín bylo jeho výzkumné pracoviště přesunuto do jedné obce u Prahy.

Tehdy se Erich, který nikdy nezapomněl na svůj český původ, projevil jako velký vlastenec a zachránil radiostanici, která byla jednou z klíčových stanic v protektorátu.

Po válce se musel Erich přesunout i s celou svou rodinou do zámku v Kunštátu, kde pro něj byly zřízeny výzkumné laboratoře. Na počátku celé tragédie pak byla zřejmě půjčka na pokračování jeho výzkumů. Manželé Hudcovi kvůli ní totiž získali mocné nepřátele. Zvláště Rudolf Barák, pozdější ministr vnitra, měl s Hudcem velký problém.

Rudolf Barák neuměl odpouštět

Sice tehdy ještě neměl takové kompetence, aby mohl zastavit Erichovy výzkumy, ale moc dobře si pamatoval, že byl přehlasován, když se o půjčce jednalo. A jak o něm bylo známo, Rudolf Barák nechtěl a ani neuměl odpouštět.

Byl snad on pravým strůjcem tragédie, ke které v zámku došlo? Jistě to nevíme, leccos však tomu nasvědčuje.

Navíc si nikdo dodnes nedovede představit, že by Erichova milující manželka Hildegarda byla schopná zavraždit jejich syna a pak spáchat sebevraždu skokem ze zámeckého okna.

Ač se nám to dnes může zdát přinejmenším podivné, právě tak zněly závěry tehdejšího vyšetřování.

Zoufalý zápas o život

K tragédii došlo poté, co se Erich Hudec nevrátil ze služební cesty do zahraničí a z exilu připravoval i útěk manželky a syna. Fotografie pořízené na místě činu naznačují trochu jiný než oficiální příběh.

Příběh o ženě, která ze všech sil bojovala o život a která zcela jistě nechtěla zemřít. Už na první pohled je totiž zřejmé, že Hildegarda v dlani pevně svírala šlahoun břečťanu, jako by se ho chtěla při pádu zachytit.

Jako by doufala, že právě tento poslední zoufalý pokus jí může zachránit život. Na dalších snímcích pak můžeme vidět, že do té doby souvislý porost břečťanu na zámecké zdi pod oknem, z kterého měla Hudcova manželka vypadnout, je stržen.

Je tak zcela evidentní, že zde došlo k zápasu o život, který vzorná manželka a milující matka prohrála.

Měla z čeho zaplatit

Že je na celém příběhu leccos podivného, dokázala nedávno i briliantová souprava, kterou kdysi Hildegarda ukazovala svému příbuznému. Tehdy mu prý říkala, že pokud by došlo na útěk a skrývání, tak má z čeho zaplatit.

Jaký to byl šok, když tento příbuzný, dávno po těchto událostech, navštívil výstavu, která měla národu ukázat, co vše Rudolf Barák nakradl během své činnosti. Na vlastní oči tam totiž spatřil soupravu, kterou mu kdysi Hildegarda ukazovala.

Stál Rudolf Barák za strašlivou vraždou Hudcovy manželky a syna? To dodnes nevíme. Jedno je ale více než jisté – skutečné pachatele zcela jistě znal a pravděpodobně je i kryl.

Proč rodina Ericha Hudce pobývala po válce na Kunštátském zámku? Erich byl totiž po konci války zadržen, avšak jakmile došlo k prověření jeho dosavadní činnosti, byl propuštěn na svobodu. Do roku 1946 pak spolu se svou rodinou obýval Brázdovu vilu v Říčanech, kde měl mít ke svým výzkumům vytvořeny vhodné podmínky. To se ale nelíbilo některým redaktorům Rudého práva, a tak vyšel článek o „arogantním říšském Němci, který obývá přepychovou vilu“. Aby byl tento skandál ututlán, bylo Hudcovi uděleno domovské právo v Boskovicích, kde měla kořeny jeho rodina.
Proč rodina Ericha Hudce pobývala po válce na Kunštátském zámku? Erich byl totiž po konci války zadržen, avšak jakmile došlo k prověření jeho dosavadní činnosti, byl propuštěn na svobodu. Do roku 1946 pak spolu se svou rodinou obýval Brázdovu vilu v Říčanech, kde měl mít ke svým výzkumům vytvořeny vhodné podmínky. To se ale nelíbilo některým redaktorům Rudého práva, a tak vyšel článek o „arogantním říšském Němci, který obývá přepychovou vilu“. Aby byl tento skandál ututlán, bylo Hudcovi uděleno domovské právo v Boskovicích, kde měla kořeny jeho rodina.

Na jejím těle se nenašly stopy krve

Tehdejší státní moc to ale viděla jinak. Závěr vyšetřování vyzněl tak, že Hildegarda nejprve zavraždila svého malého syna a pak sama vyskočila z okna. My už ale víme, že tak to být v žádném případě nemohlo.

Vždyť zranění Hildegardy ani náhodou neodpovídala pádu z okna. Stejně tak nemohla zavraždit svého syna sekyrou. Na jejím těle a šatech se totiž nenašly žádné stopy krve, což znamená, že nemohla provést onen zběsilý útok na svého chlapce.

Vše spíš nasvědčovalo tomu, že se i se synem chystala utéci do ciziny za manželem. V místnostech, které rodina obývala, se totiž našel kufr sbalený na cestu. Je tak více než zřejmé, že zde došlo ke dvěma strašlivým vraždám. Ale byly opravdu jen dvě?

Neštítili se zabít malé dítě

Pachatelé na místě činu totiž zanechali stopy, které naznačují, že došlo ještě k jedné násilné smrti. Našel se zde totiž plánek trasy ze Skalice nad Svitavou do Kunštátu.

Namalovaný plánek evidentně použil najatý převaděč, který měl pomoci Hildegardě a jejímu synovi, na své cestě k zámku. Můžeme se tak jen domnívat, že byl odhalen a těsně před tím ještě schoval plán, podle kterého se k zámku dostal.

Tělo onoho převaděče se ale nikdy nenašlo. Zřejmě ho ale potkal stejný osud a jako Hildegardu a jejího syna Oldřicha. Je strašné, že se brutální vrazi neštítili zabít malé dítě. Vždyť z dochovaných snímků je jasné, že se Oldřich pokoušel svým katům uniknout.

Jeho osud je stále obestřen tajemstvím

Měl začerněné nohy, jako by se chtěl na poslední chvíli ukrýt ve strojovně výtahu, která se v zámku nachází. Mrtvý chlapec byl ale nalezen ve své posteli a jen stěží můžeme předpokládat, že by ho jeho starostlivá maminka uložila ke spánku se špinavýma nohama.

A je už vůbec nemyslitelné, že by jej sama zavraždila. V případu rodiny Ericha Hudce tak stále figuruje celá řada záhad a tajemstvím je obestřen i osud špičkového vědce. Od roku 1948 o něm dlouho nebylo nic známo, jako by se úplně vypařil z povrchu zemského.

Až před nějakým časem ohlásili badatelé úspěch. V americkém archivu v Kansasu se podařilo objevit obrovský soubor několika set stran materiálu, týkajících se vstupních procesů a víz Ericha Hudce ve Spojených státech.

Před zákonem je stále vražedkyní

Můžeme se tak domnívat, že se Erich Hudec po vyvraždění své rodiny schoval v Americe. Tam urychleně registroval své patenty, které byly až do té doby utajeny a poté zcela jasně sloužily v obranném průmyslu a uplatnilo je i americké námořnictvo.

Další Hudcův osud je ale opět opředen velkým tajemstvím a legendy se šíří i o jeho záhadné smrti v roce 1972. Vždyť ani koroner si tehdy nebyl jistý skutečným datem jeho smrti.

Pomsta komunistického režimu se tak nejspíš nezastavila ani smrtí Hildegardy Hudcové a malého Oldřicha. Najatí vrazi si možná Hudce našli i v Americe a tam jej bez milosti zabili. Ani tím to ale zdaleka neskončilo.

Společný hrob matky se synem na kunštátském hřbitově byl totiž zrušen ještě před uplynutím zákonné lhůty. Badatelé se nyní snaží alespoň o očištění jména Hudcových. Vždyť před zákonem je Hildegarda stále vražedkyní.

Zdroje informací: novinky.cz, medium.seznam.cz, blesk.cz, cs.wikipedia.org
Úvodní foto: Creative Commons Attribution 3.. Foto 2: commons.wikimedia.org, autor neznámý, volné dílo.
Související články
Věda a technika
Mícha v servisu: Dají se obnovit nervové buňky?
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá. Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů ruky, […]
Věda a technika
Polární liška přežije i nejhlubší mrazy
Liška polární je drobná, bílá a chundelatá šelmička. Nenechme se však zmást její velikostí a roztomilostí. Je to úspěšný predátor, který nepohrdne ani mršinou. Navíc můžeme s klidem říct, že je jedním z největších otužilců na světě, protože s přehledem zvládá nejkrutější mrazy. Ladnými pohyby svého těla vytváří dojem, že jde o kočkovitou šelmu. Pravdou ale je, že […]
Věda a technika
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou!
V chrámu Wat Traimit v thajském Bangkoku je pořádně rušno. Obří socha Buddhy visí na jeřábu a už směřuje na připravený podstavec, jenže se to nevydaří podle plánů. Lano se přetrhne a Buddha padá k zemi! Tragédie? Spíš naopak. Při pádu socha pukne a pod horní vrstvou štuku se cosi zaleskne zlatě… Dlouho ji všichni mají […]
Věda a technika
Která planeta je nejkulatější?
I když se říká, že Země je kulatá, ve skutečnosti to pravda není. Je malinko placatá – obvod kolem rovníku je větší než obvod okolo pólů. Platí to stejně pro všechny planety? A jaké další zajímavosti jste o nich možná netušili? Pokud se točí něco velkého, části na vnějším okraji se musí pohybovat rychleji než […]
reklama
záhady a tajemství
Disk z Faistu: 3600 let stará záhada
Záhadné znaky a symboly, uspořádané do spirály, popisují z obou stran hliněný kotouč o průměru patnácti centimetrů. Našel jej v roce 1908 archeolog Luigi Pernier v troskách paláce Faistos na největším řeckém ostrově Kréta. Prohlédnout si jej můžete ve zdejším archeologickém muzeu v Herakleionu. Vědecké nadšení z nevídaného nálezu něčeho, co je stopou po vyspělé […]
Cicada 3301: Největší internetová záhada světa
„Hledají se vysoce inteligentní jedinci, kteří zvládnou vyluštit záhadu ukrytou v obrázku.“ Právě touto větou odstartovala před více než deseti lety, konkrétně 4. ledna roku 2012, největší internetová záhada všech dob – tajemná hra Cicada 3301. Co následovalo? Nikdo nevěděl, kdo na web 4chan obrázek cikády, složený ze znaků, pod přezdívkou 3301 dal, či o co […]
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Harmonizujte své čakry!
Jste vyčerpaní, unavení, na nic nemáte náladu? Možná máte zablokovaná energetická centra – čakry. Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a […]
reklama
lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz