Domů     Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
15.10.2024

Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon.

Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte na nejodlehlejším místě naší planety.

Představte si život bez hluku velkých měst, bez dopravní zácpy a beze spěchu – na malém ostrově Tristan da Cunha není kam spěchat. Ostrov se nachází uprostřed širého oceánu na půli cesty mezi Jižní Amerikou a Jižní Afrikou, daleko od všech kontinentů.

Nemá letiště, a tak ho lze zásobovat (nebo navštívit) pouze lodí. Žije zde necelých tři sta obyvatel, především v hlavním městečku Edinburgh of the Seven Seas (Edinburgh sedmi moří).

Daleko od všeho

Ostrov svou přezdívku „nejodlehlejší místo světa“ nezískal náhodou.

Břehy nejbližšího kontinentu jsou od Tristan da Cunha vzdáleny zhruba jako Island od České republiky – od Afriky je vzdálenost 2400 km, od Jižní Ameriky, druhého nejbližšího kontinentu, pak 3360 km.

Lodě, které vyplouvají z Kapského Města, k ostrovu připlouvají jen v několikatýdenních intervalech.

Kvůli útesům není snadné k ostrovu, kde se teploty v průměru pohybují mezi deseti až dvaceti stupni nad nulou, ani připlout, situaci ztěžují i časté bouřky a mlhy. Osamocený ostrov jako by si svou izolovanost a nedostupnost před cizinci sám chránil.

Ostrov je pojmenován po svém objeviteli, portugalském mořeplavci jménem Tristãovi da Cunha, který celou skupinku ostrovů poprvé spatřil v roce 1506. Prvními obyvateli byli američtí velrybáři, kteří se zde usadili v roce 1643. V roce 1816 pak ostrov obsadila britská armáda, aby o rok později většina vojáků zase odešla. Zůstal zde jen skotský desátník William Gross a dva angličtí kameníci. Postavili tu domy a lodě z naplaveného dřeva a vypracovali Ústavu, která určila novou komunitu, založenou na rovnosti a spolupráci.
Ostrov je pojmenován po svém objeviteli, portugalském mořeplavci jménem Tristãovi da Cunha, který celou skupinku ostrovů poprvé spatřil v roce 1506. Prvními obyvateli byli američtí velrybáři, kteří se zde usadili v roce 1643. V roce 1816 pak ostrov obsadila britská armáda, aby o rok později většina vojáků zase odešla. Zůstal zde jen skotský desátník William Gross a dva angličtí kameníci. Postavili tu domy a lodě z naplaveného dřeva a vypracovali Ústavu, která určila novou komunitu, založenou na rovnosti a spolupráci.

Domov na sopce

Tristan da Cunha je hlavní ostrov stejnojmenné skupiny vulkanického souostroví, která je součástí britského závislého území Svatá Helena. Sopka Queen Mary’s Peak je vysoká 2062 metrů a zabírá prakticky celý hlavní obydlený ostrov.

Představuje také jediný problém místních. Podle geologů je sice nyní v klidovém stavu, ale není to tak dávno, kdy ohrozila životy ostrovanů – v říjnu 1961 se z ní začaly náhle řítit kameny.

Kvůli následné erupci britská vláda evakuovala všechny obyvatele ostrova do Anglie, kde se rychle stali mediální senzací a byli podrobeni nejrůznějším lékařským testům. Když se o pár měsíců později sopka uklidnila, téměř všichni se chtěli vrátit zpět na ostrov.

Jedna velká rodina

Na ostrově žije jen okolo osmdesáti rodin, u nichž se střídá ani ne deset příjmení.

Jsou většinou geneticky příbuzní – většina místních pochází z pouhých 15 předků, kteří přijeli na ostrov mezi lety 1816 až 1908. Žijí v malé osadě na severozápadě ostrova, ve které mají mimo jiné poštu, kavárnu, bar, obchod se smíšeným zbožím, školu, sál Prince Philip Hall, kde se pořádají taneční zábavy, a policejní stanici, která zaměstnává jednoho policistu.

Všichni si tu vzájemně pomáhají, vše sdílejí, nezamykají dveře svých domů – nemají proč. Půda je společným vlastnictvím, o které se všichni starají. Sami sebe místní popisují jako jednu velkou rodinu.

Jediná silnice

Ostrov Tristan da Cunha je velký jen 207 km2 a nachází se na ní pouze jedna silnice, která je dlouhá něco málo přes tři kilometry a po které jezdí malý autobus.

Během Vánoc se místní sbalí a vydají se z osady Edinburgh of the Seven Seas po silnici do svých chatek, aby si zde užili týdenní dovolenou. Jinam se na dovolenou ostrované nemají kam vydat.

Pokud by chtěli vyrazit pryč z ostrova, strávili by jen cestováním tam a zpět dva týdny. Jedinou příležitost, jak se na chvíli vzdálit z hlavního ostrova, tak nabízejí jen další ostrůvky – třeba Nightingale, který je domovem tučňáků skalních a albatrosů.

Brambory a humři

Místní se živí zemědělstvím a rybolovem a jsou, jak lze očekávat, velmi soběstační. Rodiny chovají ovce, krávy a slepice. Každá rodina pak obhospodařuje několik polí za hlavním městem, na kterých se pěstuje zelenina.

Především pak brambory, které se tady jedí téměř každý den – vařené, pečené, šťouchané i smažené, nebo na sladký způsob. Hlavní vývozní artikl ostrova pak představují humři. Když je dobré počasí, vyráží muži na moře rybařit.

Ráno nastupují ve dvojicích do rybářských člunů naložených pastmi na humry. Ženy pak úlovek zpracují v továrně vedle přístavu – některé si nechají, zbytek přichystají k exportu.

Zdroje informací: www.tristandc.com, wikipedia.org, jooka.cz
Foto: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz