Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené.
Subtropický původ
Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem 1989 se plody kaki dovážely nejčastěji z Albánie, ale také z Itálie.
Specifická chuť
Toto exotické ovoce je chutné jen dobře vyzrálé a má specifickou sladkou chuť mezi broskví a melounem s nádechem vanilky. Zcela zralá dužina je mazlavá, má až marmeládovou konzistenci.
Kaki se také například přidává do ovocných salátů, dezertů, zmrzlin, omáček a sladkých rýžových pokrmů. Vyrábějí se z něj šťávy, marmelády a želé. Oblíbené je rovněž kaki sušené.
Nedostatečně zralé plody a zejména slupka mají pak svíravou, trpkou chuť, způsobenou vysokým obsahem taninů.
Vliv na zdraví
Kaki obsahuje vysoké množství vitaminů i minerálních látek, a proto má celou řadu prozdravotních vlastností. Pozitivně ovlivňuje náš zrak, povzbuzuje imunitní, trávicí i oběhový systém a dodá nám také energii. Kromě léčebných účinků však prý údajně zpomaluje i stárnutí pleti.