Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví!
„Modrá je dobrá“, tvrdí text známé písničky. V případě čaje z rostliny Clitoria ternatea, zvané motýlí hrách či motýlí hrášek, to platí stoprocentně. Jeho neobvyklá barva potěší oči a jeho bylinková chuť s květinovým aroma zase chuťové buňky. Když se k tomu připočtou relaxační účinky, je to další bonus navíc.
Modrá rýže je chutná
Zatímco v posledních letech se čaj neobvyklé barvy stává hitem po celém světě, ještě donedávna byl známý především ve své domovině, tedy v jihovýchodní Asii.
V tomto regionu jasně modré okvětní lístky motýlího hrášku po staletí slouží jako přísada do bylinných čajů a také se používají při vaření.
Pokud se květ přidá do horké vody, je zdrojem modré barvy pro různá jídla, takže je oblíbeným přírodním barvivem pro řadu pokrmů, například v Thajsku pro pulut inti (sladký dezert z lepkavé rýže s kokosem).
V Malajsii s ním barví jídlo zvané nasi ulam, ve kterém se modře zbarvená rýže konzumuje se sušenou rybou nebo smaženým kuřetem a zeleninou. V barmské a thajské kuchyni se květy také jedí samostatně: namáčejí se do másla a smaží.
Jako nápoj se používá podobně jako v jiných částech světa heřmánkový čaj. Například v Thajsku nebo Vietnamu se do něj běžně přidává med a citron a podává se po večeři či před spaním, protože neobsahuje kofein jako tradiční čaje.
Čajový chameleon
Čaj se vyskytuje i ve studených variantách, kdy se míchá s mátou, skořicí nebo zázvorem. To není zdaleka vše, co se s ním dá podniknout.
Jednou z nejvýraznějších charakteristik čaje z květu motýlího hrášku (a dalších nápojů, které používají extrakt z této rostliny) je to, že může změnit barvu podle pH přísady, se kterou je smíchán.
Přidáním citronové šťávy se zbarví do fialova a sytost odstínu se prohlubuje úměrně s množstvím, který do čaje přilijete. V kombinaci s květy ibišku získá jasně červenou barvu.
A pokud jste konzervativněji založení, smíchejte čaj se sodovou vodou a budete mít mléčně šedý nápoj. Tato vlastnost dělá z čaje z motýlího hrachu hit v turistických destinacích, kde barmani mění jeho barvu na přání přímo před hostem.
Rádi ho také využívají v koktejlech nebo ho zmrazí na ledové kostky, takže dokáže změnit odstín různých drinků. V této podobě se často vkládá do mís s tradičními chlazenými alkoholickými nápoji s ovocem.
Může i léčit?
Podle tradiční ájurvédské medicíny má čaj z motýlího hrášku různé pozitivní vlastnosti na lidské zdraví. Traduje se, že působí proti stresu, zklidňuje, zvyšuje pozornost, zlepšuje paměť, podporuje kognitivní výkon a stabilizuje náladu.
V tradiční čínské medicíně jsou rostlině připisovány vlastnosti ovlivňující libido žen kvůli jejímu vzhledu podobnému ženským genitáliím.
Některé předpokládané účinky, zejména zklidňující, antistresové nebo podporující kognitivní funkce, byly potvrzeny vědeckými studiemi. Podle nich má extrakt z rostliny také slibný potenciál v léčbě epilepsie.
Vědci nicméně zdůrazňují, že k přesné identifikaci látky odpovědné za tyto účinky a k pochopení způsobu jejího působení je nezbytný další výzkum.