Domů     Karel, toho jména čtvrtý i první
Karel, toho jména čtvrtý i první
4.10.2024

V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem.

Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval?

Karel IV. a Blanka z Valois. FOTO: Diligent / CC / volné dílo
Karel IV. a Blanka z Valois. FOTO: Diligent / CC / volné dílo

Karel IV. přichází na svět v květnu roku 1316 v domě U Kamenného zvonu na dnešním Staroměstském náměstí a je pokřtěn zprvu jako Václav po patronu českých zemí. Stává se ale doslova rukojmím rozepří svých rodičů.

Do svých sedmi let je vězněn na Křivoklátě a Lokti, nejprve v hradním sklepení, později na hradě jako takovém.

Po dosažení sedmého roku života ho s sebou otec Jan bere do Francie, čímž ho sice izoluje od matky, ale na druhou stranu mu také hodně dává.

Kromě budoucí manželky Blanky z Valois a nového jména Karel si kralevic odnáší nejen příbuzenské vazby na francouzské krále, ale také obsáhlé vzdělání.

„Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitl v centru soudobého luxusu a přepychu, o jakém mohl obyčejný středověký člověk pouze snít.

Dostalo se mu zde vynikajícího vzdělání, cizími jazyky počínaje a znalostí Bible, církevních otců a tak dále konče.“ doplňují historici František Čechura a Václav Žůrek. Poznává také význam pařížské Sorbonny.

Stanislav Hudeček: Princ Karel v bitvě u San Felice v roce 1332. FOTO: Anatol Svahilec / CC / volné dílo
Stanislav Hudeček: Princ Karel v bitvě u San Felice v roce 1332. FOTO: Anatol Svahilec / CC / volné dílo

První bitva

Ve čtrnácti letech je Karel povolán i s manželkou do lucemburského hrabství, kde se má ujmout správy země. Teprve zde prý oba manželé začínají žít jako opravdový pár. V úřadování dohlíží nad Karlem jeho prastrýc – arcibiskup Balduin.

Jan zatím v severní Itálii válčí za udržení svých držav – tzv. Lucemburskou signorii, takže musí povolat Karla na pomoc. Ten příliš nehledí na mravný a počestný manželský život a užívá si života pravými doušky, jak je u mladých i dnes zvykem.

Nepřátelé se ho tu pokoušejí otrávit a on jen o vlásek uniká díky své zbožnosti, protože se před snídaní zdrží na mši.

Prodělává také svou první bitvu u San Felice a prokazuje nebývalou odvahu, když bojuje i zraněn a padá pod ním kůň, než se nepřátelé dají na ústup. Na konci bitvy (ale možná také před ní – pozn. red.) je proto pasován s mnoha dalšími účastníky na rytíře.

V Itálii se také setkává po dlouhé době s českými rytíři a po rozhovoru s nimi se dožaduje u otce o uvolnění, aby se mohl vrátit do Čech.

Pražané vítají králevice Karla před Újezdskou branou 30. října 1333 (Česko-moravská kronika, 1868). FOTO: (1.06 MB) Anatol Svahilec / CC / CC BY-SA 4.0
Pražané vítají králevice Karla před Újezdskou branou 30. října 1333 (Česko-moravská kronika, 1868). FOTO: (1.06 MB) Anatol Svahilec / CC / CC BY-SA 4.0

Do Čech

Jan svoluje a Karel se po deseti letech vrací domů. Brzy po návratu je z něj potvrzením otce moravský markrabě. Rodný jazyk podle svého vlastního životopisu zapomněl, ale nevadí, rychle se učí a umí už latinsky, francouzsky a německy.

Musí dát ale doma všechno dohromady, vykoupit zastavené hrady a statky a zpočátku ani nemá kde hlavu složit.

„Toto království jsme nalezli tak zpustošené, že jsme nenašli jediný hrad svobodný, který by nebyl zastaven se všemi královskými statky, takže jsme neměli, kde bychom přebývali, leč v měšťanských domech jako jiný měšťan,“ vzpomíná Karel.

Z domu U Kamenného zvonu a budovy purkrabství řídí opravy Pražského hradu. Zároveň posílá pro Blanku. Té musí později i zajistit příjmy jako řádné královně, protože jí tchán dosavadní přísun peněz odepře, takže princezna musí zastavit své šperky.

Římským králem

V roce 1341 je z markraběte mladší král, v roce 1344 povyšují s otcem pražské biskupství na arcibiskupství a ve stejné době zakládá Karel katedrálu sv. Víta. Konečně v roce 1348 má Praha vlastní univerzitu a mladý Lucemburk zakládá i Nové Město.

Mezitím se toho hodně stane u nás i v Evropě. Císař Římské říše se vadí s papeži, a když na svatý stolec v Římě usedne Karlův někdejší učitel Pierre de Rosieres jako papež Klement VI., je rozhodnuto.

Vládce Svaté říše římské je exkomunikován a svatý otec důsledně žádá kurfiřty, že novým králem a císařem by měl být jeho někdejší žák a chráněnec Karel Lucemburský. Když se na levém břehu Rýna setkávají říšští kurfiřti, český kralevic vyhrává volbu o dva hlasy.

Jeden patří jeho otci a jeden prastrýci, arcibiskupu trevírskému. Než může být princ korunován, musí s otcem vyrazit do války ve Francii. A do poslední otcovy bitvy.

Slepý král umírá na bojišti v sebevražedném útoku proti anglickým pozicím u Kresčaku a jeho nástupce spěchá domů v přestrojení, aby nepadl do zajetí někdejšího exkomunikovaného císaře Ludvíka Bavora.

Císař Karel klade základní kámen k hradbám Nového města Pražského 26. března 1348 (Česko-moravská kronika, 1868). FOTO: Anatol Svahilec / CC / CC BY-SA 4.0
Císař Karel klade základní kámen k hradbám Nového města Pražského 26. března 1348 (Česko-moravská kronika, 1868). FOTO: Anatol Svahilec / CC / CC BY-SA 4.0

Císařský trůn

Po svém návratu je princ urychleně korunován na českého krále. Stane se tak v září 1347 a vše se koná ve spěchu. Karel Lucemburský jako římský král IV. a český toho jména I. spěchá do boje s Bavorem.

Kdesi u Domažlic ale Lucemburka zastihuje zpráva, že nepřítel je po smrti. V šumavských hvozdech neodolal honu na medvědy a snad kvůli mrtvici nebo infarktu spadl z koně a zlomil si vaz. Cesta k římské korunovační jízdě, aby se z Karla stal císař, je volná.

Karel musí ještě urovnat poměry v Říši, udělat z nepřátel spojence a získat si nové. Staví Karlštejn pro uložení říšských klenotů i k vlastnímu odpočinku.

Po smrti Blanky z Valois pojímá za manželku Annu Falckou a posléze Annu Svídnickou, obě čistě z politických a dynastických důvodů. Se třetí manželkou vykoná rovněž korunovační jízdu do Říma.

Nechává se pomazat na císaře a přebírá i lombardskou železnou korunu. Jeho moc a sláva roste. Z Prahy je najednou evropské centrum – sídlo římského císaře.

Karel IV. s Annou Svídnickou vjíždí roku 1355 do Říma ke korunovaci. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo
Karel IV. s Annou Svídnickou vjíždí roku 1355 do Říma ke korunovaci. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo

Otec vlasti

Brzy poté král a císař zakládá proslavený Karlův most – tehdy ještě zvaný Kamenný –, a naše území rozšiřuje o Dolní Lužici, Braniborsko a sní o tom, že jeho mladší syn bude uherským a polským králem.

Vládne doslova z kočáru a sedla koně, neboť jezdí po Čechách i cizině prakticky neustále. Odpočívá jen na Karlštejně, kde se věnuje lovu a modlitbě. Ne vždy se mu ale daří.

Rád by vodní vytvořil kanál spojením Labe a Vltavy, ale i když by se peníze našly, jeho sen o nárůstu obchodu v českých zemích je nereálný. O křížové výpravě proti Turkům ani neuvažuje, ví, že se Evropa je příliš rozhádaná na takový podnik.

O papežském schizmatu se dozvídá pouhý měsíc před smrtí a už s tím nemůže nic dělat. Umírá 29. listopadu 1378 na zápal plic. A jek je to s jeho přízviskem? Na jeho pohřbu si bere slovo profesor pařížské univerzity mistr Vojtěch Raňkův z Ježova.

„Ten ve své latinsky pronesené řeči označil Karla IV. titulem, který v souvislosti s ním vešel do dějin: Pater patriae – Otec vlasti.“ uzavírá současný publicista Jan Bauer.

Věnceslav Černý: Smrt Karla IV. v roce 1378. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo
Věnceslav Černý: Smrt Karla IV. v roce 1378. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo

 

Foto: Viz popisky. Titulní foto: FOTO: Ejdzej / CC / volné dílo
Související články
Historie
Stál za americkou prohibicí ropný magnát Rockefeller?
V lednu 1920 se Spojené státy americké změnily. Začala tam totiž platit prohibice – tedy zákaz distribuce a spotřeby alkoholu, který znamenal pro mnohé zdroj zla. Prohibiční zákony měly vymýtit alkoholismus a snížit kriminalitu mezi chudými, oproti tomu ropný magnát Rockefeller z nich měl profitovat… První snahy o omezení prodeje alkoholu ve Spojených státech se […]
Historie
Hippokrates: Otec západní medicíny
Hippokrates (460 př. n. l.-cca 370 př. n. l.), nejslavnější lékař starověku, jehož přičiněním se lékařství stalo samostatným oborem, mimo jiné položil i základy klinického lékařství. Jeho jméno je spojováno rovněž s textem obsahujícím základní etické principy lékařského povolání. Hippokrates tak v podstatě sestavil etické zásady lékařů, takzvanou Hippokratovu přísahu, na kterou lékaři přísahají až […]
Historie
Židovského pianistu zachránil nacistický důstojník
Chopinovo Nocturno v cis moll mu zachránilo život. Unikal nemocem a hladu ve varšavském ghettu, vyhnul se transportu do vyhlazovacího tábora a přežil i srovnání Varšavy se zemí – paradoxně díky důstojníkovi wehrmachtu. Řeč je o Władysławu Szpilmanovi, známější je ovšem jako Pianista podle snímku režiséra Romana Polanského, který životní příběh polského skladatele a klavíristy […]
Historie
Nablýskaní krasavci: 5 legendárních mečů historie
Nebýt jich, dějiny by třeba vypadaly úplně jinak. Zbraně s nablýskaným ostřím se však navždy zapíší do historie. Některé umí přeseknout železo, další se pro změnu dostávají až na vlajky států. Jedno ale mají společné – jejich osud obepíná mlha tajemství. Excalibur Zajímavost: Záře čepele oslepí protivníky Slavnějšího zástupce bychom ve světě mečů pohledali. Vlastníkem je […]
reklama
věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
reklama
věda a technika
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz