Poněkud neprávem opomíjenou zříceninu hradu Mydlovar najdeme nedaleko města Nymburk. Jedná se snad o jediný, u nás do dnešních dnů dochovaný hrad postavený z cihel.
Původně se tyčil přímo na levém břehu řeky Labe, dnes však stojí poněkud dále, protože okolo roku 1900 bylo Labe uměle napřímeno a vznikly zde nové jezy. Hrad své pojmenování údajně získal podle toho, že se v okolních vsích vyrábělo mýdlo.
Letní sídlo kněžny Libuše?
Hrad prý však měla založit kněžna Libuše, která jej užívala jako své letní sídlo. Dřevěná lávka přes Labe údajně Libuši sloužila, aby mohla chodit do Hradištka do kostela.
Kněžně se připisuje i výskyt rostliny ladoňky v přírodní rezervaci Mydlovarský luh. Libuše ji údajně ve své zahradě u hradu pěstovala a odtud se prý následně rozšířila do okolního lesa.
Pečlivě střežený ukrytý poklad
Podle místních legend se v pustém okolí hradu zdržovali i lapkové, kteří zde měli schovat poklad v místních sklepeních, kde má zůstávat ukrytý až do dnešních dnů.
Pověstné zrnko pravdy na tom být může, vezmeme-li v úvahu, že hrad je ještě i dnes pro mnohé návštěvníky až překvapivě ukrytý v hustém porostu. Mnozí z nich ani netuší, že se skrývá nedaleko vlakové zastávky a rovněž i v blízkosti cesty podél řeky Labe.
Pověst vypráví, že poklad prý hlídá pes, který se zde zjevuje, a svým štěkáním a vrčením má odrazovat případné hledače pokladů.