Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci?
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.
Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání rozlomí a odhalí lesklé černé semeno částečně zanořené do bílé dužiny. Zdálky vypadají znepokojivě jako oči shlížející dolů z korun stromů.
Léčivý nápoj
Amazonští domorodci znají povzbuzující účinky guarany dlouho předtím, než vůbec Evropané dorazí do Ameriky. Tradičně melou semena na pastu, ze které pak formují tyčinky.
Strouháním sušených tyčinek do vody vznikne nápoj, který používají především jako stimulant. A funguje to! Guarana je totiž bohatým zdrojem kofeinu a obsahuje také theobromin a theofylin, což jsou látky kofeinu podobné.
Někdy jsou tyto tři stimulanty souhrnně označovány jako guaranin. Když vezmeme v potaz váhu, pak semena guarany mohou obsahovat až čtyřikrát více kofeinu než kávová zrna.
První písemná zpráva o použití této rostliny pochází z roku 1669, kdy si jezuitský misionář João Felipe Bettendorf (1625–1698) všimne, že indiáni konzumují neobyčejný povzbuzující nápoj.
Ten má močopudné účinky a terapeutický efekt proti bolestem hlavy, horečce a křečím.
Dar dobrého boha
Existuje zajímavá legenda o guaraně, která pochází od indiánů z kmene Maués na území dnešní Brazílie. Vypráví o tom, jak zlý bůh vyláká malého chlapce z vesnice do džungle, kde ho usmrtí, aby si přivlastnil jeho duši.
Ale dobrotivý bůh žalem zasaženou vesnici potěší darem. Nechá domorodce zasadit pravé oko mrtvého chlapce do země. Zanedlouho z něj vyroste rostlina s plody, připomínajícími chlapcovy oči, které udržují indiány stále bdělé.
Kromě toho, že guarana stimuluje organismus, podle některých studií by doplňky stravy s jejím obsahem mohly zlepšit kognitivní výkonnost a stát se přínosem pro všechny, kteří potřebují povzbudit před psychicky náročným úkolem, jako je zkouška nebo důležitá prezentace.
Výsledky jiného výzkumu naznačují, že guarana také může pomoci zlepšit zpracování informací a v další studii byl prokázán její kladný vliv na sportovní výkon a zrychlení reakcí.
Není pro každého
Komerčně se paulinie nápojná pěstuje hlavně v Brazílii a pro její stimulační vlastnosti i další potenciální pozitivní vlivy se zájem o tuto rostlinu výrazně zvýšil, a to jak v potravinářském, tak i kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.
Přestože je guarana oblíbená pro své vlastnosti a účinky, je třeba při jejím užívání obezřetnost. Může totiž reagovat s řadou léků, ovlivnit jejich účinky anebo zhoršit příznaky některých onemocnění.
Kvůli vysokému obsahu kofeinu také může dojít při užívání velkých dávek guarany k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je vysoký tlak, nespavost, nepravidelnost srdečního rytmu a podobně.
Je vhodné se před zahájením užívání poradit s lékařem a doporučuje se, aby se guaraně vyhýbaly děti i těhotné ženy.