Domů     Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
6.9.2024

Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici.

A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak se na něm ovšem udrží po další čtyři staletí…

Ještě v první polovině 12. století nejsou Habsburkové nijak významným rodem, který pochází ze Švýcarska.

To se mění až s osobou Rudolfa I. Habsburského (1218–1291), který je roku 1273 zvolen římskoněmeckým králem a z této pozice rozšiřuje rodinné državy tak jako žádný Habsburk před ním.

Dokáže ostatně zastavit i expanzi Přemysla Otakara II. (1233–1278), krále železného a zlatého, a připravit ho o rakouské země a Štýrsko.

Rudolf I. Habsburský v kronice würzburských biskupů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Rudolf I. Habsburský v kronice würzburských biskupů. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Na český trůn poprvé

Jeho vnuk Rudolf (1281–1307) je zase prvním Habsburkem, kterému se přiblíží český trůn. Usedá na něj roku 1306 poté, co je zavražděn Václava III. (1289–1306) v Olomouci.

Rudolfův otec Albrecht, říšský král, prohlásí uprázdněný český trůn za říšské léno, které podle něj náleží jeho synovi.

Rudolf si na posílení svého nároku vezme za ženu vdovu po Václavovi II. (1271–1305) Elišku Rejčku.

Snaží se o nastolení pořádku a zlepšení královských financí, ale umírá předčasně, roku 1307, na úplavici při obléhání Horažďovic.

Rudolf Habsburský v kronice Václava Hájka z Libočan. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Rudolf Habsburský v kronice Václava Hájka z Libočan. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Lucemburské intermezzo

Na český trůn tak nastupuje Jindřich Korutanský (1265–1335), manžel Anny Přemyslovny, dcery Václava II. V roce 1311 je ale českým králem korunován Jan Lucemburský (1296–1346), manžel poslední Přemyslovny na českém trůnu, Elišky.

Následně vládne jejich syn Karel IV. (1316–1378) a po něm jeho synové. Nejprve Václav IV. (1361–1419), poté Zikmund Lucemburský (1368–1437). Právě jeho smrt otevírá Habsburkům cestu na český trůn podruhé.

Zikmund totiž po sobě nezanechává žádného mužského dědice, jeho osobou vymírají Lucemburkové po meči.

Albrecht II. Habsburský na anonymním portrétu z 16. stol. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo
Albrecht II. Habsburský na anonymním portrétu z 16. stol. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo

Druhá šance pro Habsburky

Za svého nástupce si volí Albrechta II. Habsburského (1397–1439), za kterého provdá svoji dceru Alžbětu. V Čechách se proti němu bouří husité, ale své zájmy před nimi obhajuje.

Roku 1439 se Albrecht vydává do Uher, aby se připojil k výpravě proti Turkům, ovšem koncem října umírá ve vojenském táboře nedaleko Komárna na úplavici.

Až několik měsíců po jeho smrti mu manželka porodí syna Ladislava (1440–1547), který získá přídomek Pohrobek.

Starší syn Jiří umírá již roku 1435. Alžběta se snaží hájit zájmy svého sotva narozeného syna na uherský a český trůn. V Čechách se za správce země do Ladislavovy dospělosti prohlašuje Jiří z Poděbrad (1420–1471).

Fridrich III. Habsburský. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Fridrich III. Habsburský. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Habsburkové v Evropě

Říšským králem je po Albrechtovi vyhlášen roku 1440 Fridrich III. Habsburský (1415–1493), který si tuto pozici udrží až do své smrti. Roku 1452 je korunován i císařem Svaté říše římské.

Jeho vláda je ovšem považována za období hlubokého úpadku této pozice, Fridrich v ní postrádá peníze i politickou autoritu. Vynahrazuje to ovšem úspěšnou sňatkovou politikou.

Svoji pozornost zaměří na Karla Burgundského (1433–1477), kterému se podařilo za krátký čas vybudovat silný a bohatý stát, tvořený historickým Burgundskem na východním okraji dnešní Francie a rozsáhlé území v prostoru dnešního Lucemburska, Belgie a Nizozemí.

Albrech Dürer: Portrét Maxmiliána I. FOTO: Google Arts & Culture / CC / volné dílo
Albrech Dürer: Portrét Maxmiliána I. FOTO: Google Arts & Culture / CC / volné dílo

Výhodná sňatková politika

Po smrti Karla Burgundského roku 1477 se s jeho dcerou Marií žení Fridrichův syn Maxmilián (1459–1519), rakouský arcikníže.

To představuje důležitý milník, díky kterému Habsburkové pronikají do politických kruhů západní Evropy. Po smrti ambiciózního Fridricha III. se Maxmilián I. ujímá vlády v Říši. Jeho syn Filip I. Sličný (1478–1506) zase v Burgundském vévodství.

I Maxmilián se snaží svého syna i dceru Markétu výhodně oženit, uzavírá proto dohodu s vládci sjednoceného Španělska, Ferdinandem Aragonským (1452–1516) a Isabelou Kastilskou (1451–1504).

Habsburkové na španělském trůnu. FOTO: shakko / CC / volné dílo
Habsburkové na španělském trůnu. FOTO: shakko / CC / volné dílo

Cesta Habsburků na španělský trůn

Roku 1496 se Filip I. Sličný žení se španělskou princeznou Janou a jeho sestra Markéta si téhož roku bere za manžela dědice španělského trůnu Jana (1478–1497).

A právě tyto sňatky vynášejí Habsburky do nejvyšších pater evropské politiky. Pouhých šest měsíců po svatbě Jan umírá na tuberkulózu, o dva měsíce později mu manželka porodí mrtvou dcerku.

Oproti tomu manželství Filipa s Janou I. Kastilskou (1479–1555) je velmi plodné. Roku 1500 se jim narodí syn Karel, o tři toky později Ferdinand I. a roku 1505 ještě dcera Marie.

Tajná dohoda Habsburků s Jagellonci

Roku 1506 Filip nečekaně umírá a u jeho manželky se začne projevovat duševní choroba, kvůli které vstoupí do dějin jako Johana Šílená.

Téhož roku se Filipovu otci Maxmiliánovi podaří dojednat tajnou dohodu mezi Habsburky a Jagellonci, která stanovuje, že se jeden z jeho dvou vnuků ožení s dcerou Vladislava Jagellonského (1456–1516), kterému Jiří z Poděbrad nabídl český trůn, Annou. Pokud se mu narodí syn, vezme si za ženu Maxmiliánovu vnučku Marii.

Hans Maler zu Schwaz: Anna Jagellonská. FOTO: Web Gallery of Art / CC / volné dílo
Hans Maler zu Schwaz: Anna Jagellonská. FOTO: Web Gallery of Art / CC / volné dílo

Dvojitá královská svatba

Dne 22. července 1515 se, jak bylo ujednáno, koná v chrámu svatého Štěpána ve Vídni poněkud neobvyklá svatba. Anna Jagellonská při ní totiž neví, kterého z Maxmiliánových vnuků si bere za manžela, zda Karla (1500–1558), nebo Ferdinanda (1503–1564).

Žádný konkrétní ženich u oltáře nestojí, pouze delegovaný zástupce. Situace se vyjasní až poté, co se Karel stane roku 1516 španělským králem jako Karel V. a ožení se s Isabelou Portugalskou.

Ve stejný den se koná i sňatek devítiletého syna Vladislava Jagellonského, Ludvíka (1506–1526), s o rok starší nevěstou, Marií Habsburskou, tentokrát jsou ale oba aktéři přítomni.

Ludvík II. a Marie Habsburská. FOTO: Hungarian National Museum / CC / volné dílo
Ludvík II. a Marie Habsburská. FOTO: Hungarian National Museum / CC / volné dílo

Ludvíkova příprava na boj s Turky

Ludvík nastupuje na český a uherský trůn po smrti svého otce, v Čechách však příliš nepobývá. Když roku 1526 přicházejí do Uher zvěsti o přípravách Turků na válku, obrátí se Ludvík o pomoc na řadu evropských vládců. Dostane se mu jí však pouze v omezené míře.

Jeho výzvy neuposlechne ani uherská šlechta, na pomoc přijdou jen oddíly z Čech a Moravy. Oddíly z rakouských zemí dorazí pozdě.

Smrt posledního Jagellonce

A tak srážka křesťanských vojsk s dvojnásobně početnou a výborně vycvičenou armádou sultána Sulejmana I. (1494–1566) dopadne katastrofálně. Dne 29. srpna 1526 je uherské vojsko rozdrceno v bitvě u Moháče.

Ludvík se při útěku po prohrané bitvě utopí v okolních bažinách. Jeho osobou vymírá česko-uherská větev Jagellonců. Ferdinand vznáší na základě předchozích dohod nárok na český a uherský trůn.

Zatímco v Uhrách příslušníci vyšší šlechty proti jeho nárokům nic nenamítají, čeští stavové ho odmítají a požadují volbu nového krále.

Jan Cornelisz Vermeyen: Portrét Ferdinanda I. FOTO: Didier Descouens / CC / CC BY-SA 4.0
Jan Cornelisz Vermeyen: Portrét Ferdinanda I. FOTO: Didier Descouens / CC / CC BY-SA 4.0

Habsburkové konečně na českém trůnu

Česká šlechta jedná na základě usnesení z roku 1497, podle kterého je zaručeno, že si stavové v případě smrti panovníka bez dědiců mohou zvolit nového krále.

Protože ke sňatku Anny a Ferdinanda I. nedali čeští stavové souhlas, nechtějí jí po smrti bratra uznat její dědická práva, proto se její manžel musí ucházet o trůn ve volbě krále.

Nový panovník přitom musí zaplatit dluh 300 000 zlatých, což vylučuje všechny tuzemské uchazeče. Ferdinand Habsburský nabízí, že polovinu dluhu uhradí hned a druhou později. Nakonec české stavy přesvědčí a je zvolen českým králem.

Habsburský absolutismus

Jeho osobou počíná téměř čtyři sta let trvající vláda Habsburků v Čechách, jež charakterizuje tzv. habsburský absolutismus, vyznačující se koncentrací moci v rukou panovníka. Na to česká šlechta nebyla zvyklá.

Už Přemyslovci museli brát ohled na její zájmy, vliv a moc. Po smrti Václava III. v roce 1306 to byla šlechta, jež si zvolila za krále Jindřicha Korutanského, který měl za manželku sestru Václava III. Annu.

Hans Krell: Marie Habsburská. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Hans Krell: Marie Habsburská. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Konec vlivu české šlechty

Po smrti Rudolfa Habsburského, který si český trůn usurpoval pro sebe, si Jindřicha zvolili podruhé. Nesplňoval ale požadavky, které na něj šlechta měla, proto dojednali svatbu Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským.

I po husitských válkách upevňovala šlechta svoje postavení vůči králi. Vláda Vladislava Jagellonského pak představovala v zemích Koruny české vrchol stavovské moci v opozici proti panovníkovi.

Nesplněné sliby krále Ferdinanda

Přes nástupem na trůn se i Ferdinand I. musí šlechtě zavázat k plnění mnoha závazků – slibuje, že neomezí moc stavů, že královský dvůr bude sídlit v Praze i náboženskou toleranci. Od počátku je ale odhodlaný postupnými a pomalými kroky centralizovat stát a posilovat panovnickou moc.

Ve svých rukou ostatně drží vládu v celém středoevropském prostoru a jeho bratrem je španělský král, jež je zároveň i císařem Svaté říše římské. Nevystupuje proti dosavadním stavovským institucím, ale tvoří nové orgány státní moci pod přímým vlivem panovníka.

Giuseppe Arcimboldo: Maxmilián II. s rodinou. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo
Giuseppe Arcimboldo: Maxmilián II. s rodinou. FOTO: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo

Stavovská opozice vůči králi

Českým stavům se to samozřejmě nelíbí, a tak se proti němu formuje stavovská opozice (šlechta a měšťanstvo) a začíná boj o moc mezi panovníkem a stavy.

Stupňuje se i za Ferdinandových nástupců, Maxmiliána (1527–1576), Rudolfa II. (1552–1612) a Matyáše (1557–1619), vrcholí pak bitvou na Bílé hoře roku 1620, v níž jsou čeští stavové poraženi.

Výhra dává Habsburkům zcela volnou ruku v rozhodování o dalším osudu jejich držav. Dochází k rekatolizaci.

Za vlády Ferdinanda II. (1578–1637) je roku 1627 vydáno Obnovené zřízení zemské, kterým je Habsburkům přiznáno dědické držení českého trůnu.

Dále je katolické vyznání prohlášeno za jediné povolené a prakticky je vyhlášen absolutismus, v osobě panovníka se spojuje nejvyšší moc zákonodárná, výkonná i soudní.

Ferdinand Wagner: Svatba Leopolda I. s jeho třetí manželkou Eleonorou. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Ferdinand Wagner: Svatba Leopolda I. s jeho třetí manželkou Eleonorou. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Víra poddaných v panovníka

Během 17. století, za vlády krále Leopolda I. (1640–1705) se výrazně zhoršuje postavení poddaných, vesnických ale i městských. Vrchností je vyžadována čím dál větší robota, jež se snaží sedláky pevně připoutat k půdě.

Bez souhlasu vrchnosti nesmějí uzavírat manželství, stěhovat se ani v rámci panství, natož mimo něj a studovat nebo se učit řemeslu.

Habsburští vladaři si v očích běžných poddaných přesto udržují auru spravedlivých mocnářů, u kterých je možné se domoci spravedlnosti i proti vrchnosti.

Zastání se jim nedostane

Proto sedláci roku 1680 zasílají panovníkovi žádost o zmírnění robotních povinností. Leopold místo zastání zakáže vydávání veškerých peticí, zruší domnělá privilegia sedláků, a ještě na ně vyšle vojsko.

Rovněž vláda Josefa I. (1678–1711), který se jako první Habsburk nenechá korunovat českým králem, pokračuje v centralizaci moci v rukou panovníka a potlačení samostatného pojetí vlády v českých zemích.

Josef I. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Josef I. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Nedělitelnost habsburské monarchie

Jeho nástupce Karel VI. (1711–1740) vydává roku 1713 Pragmatickou sankci, v níž se čeští stavové zavazují bránit nedělitelnost habsburské monarchie.

Za jeho vlády se postavení poddaných ještě zhoršuje, proto na sebe nenechají čekat rolnické nepokoje. V 18. století pak dochází k reformám vlivem osvícenství.

V habsburských državách se osvícenský absolutismus pojí s postavou Marie Terezie (1717–1780) a jejího syna Josefa II. (1741–1790).

Zmírňují se robotní povinnosti, zavádí se vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky, jednotná měna a podobně.

Heinrich Füger: Marie Terezie s rodinou, zcela vpravo její nástupce Josef II. FOTO: www.belvedere.at / CC / volné dílo
Heinrich Füger: Marie Terezie s rodinou, zcela vpravo její nástupce Josef II. FOTO: www.belvedere.at / CC / volné dílo

Revoluční rok 1848

Osvícenské reformy a s nimi spojený růst životní úrovně běžných obyvatel tak paradoxně vedou k postupnému uvědomění poddaných, že za situaci v císařství je přímo odpovědný panovník a vrchnost je jen vykonavatelem.

To vede až k bouřím v revolučním roce 1848, které se přeženou celou Evropou, české země nevyjímaje.

Kruté potlačení povstání v Praze armádou, vedenou knížetem Windischgrätzem, v českých vlastencích definitivně utvrdí chápání Habsburků jako usurpátorů českého trůnu.

Gyula Benczúr: Císař František Josef I. / neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Gyula Benczúr: Císař František Josef I. / neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Podvedení Češi

Když následně císař František Josef I. (1830–1916) v roce 1867 souhlasí s rakousko-uherským vyrovnáním, díky kterému je obnoveno Uherské království pod vlastní vládou Uhrů, a je korunován jeho králem, cítí se Češi podvedeni, protože české země jsou v té době pro hospodářství rakouského císařství důležitější než Uhry.

Ve Vídni však vítězí pragmatismus a snaha o zabránění vládě Slovanů.

Navíc po prohrané prusko-rakouské válce roku 1866 ztrácí Rakousko výlučné postavení ve střední Evropě a císař nutně potřebuje upevnit pozici na domácí půdě, což mu přináší právě korunovace Uherským králem.

Pohřeb následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženy Sofie. FOTO: neznámý autor / CC / CC0 1.0
Pohřeb následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho ženy Sofie. FOTO: neznámý autor / CC / CC0 1.0

Konec Habsburků v Čechách

Vnímání Habsburků jako utlačovatelů českého národa se tak vyvíjí postupně a je notně posíleno až v závěru 19. století během českého národního obrození, kdy se obrozenci silně vymezují proti absolutistické centrální vládě.

Sílící národní uvědomění pomůže i T. G. Masarykovi obhajovat ideu vzniku samostatné Československé republiky po první světové válce.

Přes veškerou nesvobodu však kontinuita a jistá stabilita habsburského vládnutí pomohla českým zemím v průběhu 16. a 17. století vstoupit do tvořící se „moderní“ Evropy a ukončit dlouholeté vnitřní boje o moc, které hraničily až s občanskou válkou a zemi notně vyčerpaly.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: www.belvedere.at / CC / volné dílo
Související články
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz