Domů     7 nejsmrtelnějších mořských tvorů: Drobný plž zvládne zabít 700 lidí!
7 nejsmrtelnějších mořských tvorů: Drobný plž zvládne zabít 700 lidí!
15.8.2024

Když se koupeme v moři, samozřejmě v něm nejsme sami. Pod našima nohama se pohybují miliony nejrozmanitějších tvorů! A zdaleka ne všichni se chovají jako beránci…

Čeho se lidé nejvíc bojí, když vkročí do moře? Podle průzkumů jednoznačně žraloků! Protože tato děsivá monstra přeci dokážou slupnout člověka jako malinu!

Od roku 1958 došlo podle dostupných zdrojů na světě asi k 2900 spontánním útokům žraloků na člověka. A přibližně 10 lidí každý rok ve spárech zuřivých čelistí skutečně zemře. Šance, že vás na dovolené sežere žralok, se však odhaduje pouze na 1 : 4,3 milionům.

Horší je však jiná skutečnost – žraloci zdaleka nejsou jediným nebezpečí, které na vás v moři číhá§

Délka jedné hrany těla medúzy je asi 20 cm. Jedovatá chapadla ale měří 3 metry. Foto: gilus_pl is / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Délka jedné hrany těla medúzy je asi 20 cm. Jedovatá chapadla ale měří 3 metry. Foto: gilus_pl is / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Masový vrah v ulitě

HOMOLICE SÍŤKOVANÁ

Sbíráte u moře mušle? Pokud najdete kuželovitou s tupým koncem, která má na sobě nádhernou kresbu bílých trojúhelníků, raději utečte co nejdál! Patří totiž plži jménem homolice síťkovaná, který je jedním z nejjedovatějších tvorů na Zemi!

Drobný živočich pohybující se ve vodách Indického a Tichého oceánu je vybaven rafinovanou zbraní, jakousi harpunou s jedovým zubem, kterou vystřeluje na kolem plující ryby, a rovnou si je pak vtahuje do tlamy.A co když zrovna okolo plave člověk?

Pak se může homolice cítit v ohrožení a svůj jed vytasí také. Jedna jediná ho má v sobě tolik, že by to zabilo 700 dospělých osob!

K podobným setkáním naštěstí nedochází často, celkem existují záznamy asi o 30 lidských obětech.

Krokodýl mořský má nejsilnější stisk čelistí na Zemi! Loví malá i velká zvířata a nepohrdne ani člověkem. Foto: berniedup / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Krokodýl mořský má nejsilnější stisk čelistí na Zemi! Loví malá i velká zvířata a nepohrdne ani člověkem. Foto: berniedup / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

Šedesát jednou ranou

MEDÚZA ČTYŘHRANKA

Představte si kus průhledného rosolu, který jste vyklepli z čtverhranné mističky. Taková medúza by vypadala vcelku neškodně, kdyby v každém z rohů neměla 15 třímetrových chapadel.

A dohromady ve svých chapadlech tolik jedu, že by to stačilo na usmrcení 60 lidí!

Jakmile vás medúza čtyřhranka některým se svým dlouhých chapadel dostihne, do vašeho těla začne proudit směs obsahují kardiotoxin, jeden z nejsmrtelnějších jedů na planetě.

Pokud pomoc nepřijde doslova do pár vteřin, upadnete do kómatu, utopíte se šokem z bolesti nebo zemřete na selhání srdce.

Odhaduje se, že každý rok připraví tato průhledná monstra o život tyto 50 až 100 osob. A kde se nejvíc bát? Rajóny čtyřhranek jsou pobřežní vody severní Austrálie, Nové Guiney, Malajsie, Filipín a Vietnamu.

Vodnář kobří se lidem vyhýbá. Pokud se ale přeci setkáte, bude velmi agresivní! Foto: Gaurav Patil / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.
Vodnář kobří se lidem vyhýbá. Pokud se ale přeci setkáte, bude velmi agresivní! Foto: Gaurav Patil / Creative Commons / CC BY-NC 4.0.

Kdo nejvíc kouše?

KROKODÝL MOŘSKÝ

Který plaz je největší na světě? Potkat byste ho nechtěli, měří až 7 až 9 metrů, váží tunu a dokáže ulovit zvíře velkosti krávy. Agresivní predátor navíc vládne tím nejsilnějším skusem z celé živočišné říše!

Své teritorium, které mívá u pobřeží jižní a jihovýchodní Asie, Indonésie či severní Austrálie, si krokodýl mořský brání za každou cenu. Jinými slovy vyřídí si to s každým tvorem, který mu zkříží cestu!

V australském státě Queensland, kde je výskytem krokodýlů mořských proslulý hlavně Národní park Daintree, dojde prý od roku 1985 ke 47 útokům na člověka a 13 osob je při nich usmrceno.

Přesné statistiky ale scházejí a mnozí se spíš shodují na tom, že souboj s krokodýlem nepřežije nikdo.

Nejsmutnější je příběh z druhé světové války, kdy při útěku z ostrova Ramree v noci z 19. na 20. února 1945 zemřou v čelistech obřích krokodýlů stovky japonských vojáků.

Kde jsou odranci, máme šoupat nohy po dně. Vrazit do něj z boku je méně nebezpečné. Foto: Bill & Mark Bell / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Kde jsou odranci, máme šoupat nohy po dně. Vrazit do něj z boku je méně nebezpečné. Foto: Bill & Mark Bell / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Hadí zbraně

VODNÁŘ KOBŘÍ

Co to tu syčí? Nezapomínejme, že v moři žijí i někteří hadi. A k hadům patří jed!

Z vodních hadů je tím suverénně nejjedovatějším vodnář kobří, jehož domovem je Perský záliv, pobřeží východní Asie, Malajsie, severní Austrálie či Nové Guiney.

Žije v ústí řek či mělkých pobřežních vodách a od ostatních hadů ho poznáte podle špičaté hlavy a z boku zploštělého ocasu.

Jestli tedy na nějaké prohlížení bude čas. Pokud vám totiž vodnář kobří pomocí páru tesáků předá svůj supersilný neurotoxin, v okamžiku se přestanete hýbat! A během se chvilky udusíte…

Had se naštěstí živí hlavně rybami a na lidi neútočí. Pokud už ale dojde k uštknutí, třeba když se ho rybáři snaží vymotat ze svých sítí, 9 z 10 případů je smrtelných.

V případě ohrožení kroužky ztmavnou. Kromě nich má však chobotnice mocnou zbraň! Foto: Rickard Zerpe / Creative Commons / CC BY 2.0.
V případě ohrožení kroužky ztmavnou. Kromě nich má však chobotnice mocnou zbraň! Foto: Rickard Zerpe / Creative Commons / CC BY 2.0.

Smrtící kameny

ODRANEC PRAVÝ

Pozor, tohle není hrbolatý kámen, je to maskovaná ryba!

Odranec pravý vypadá opravdu nenápadně, často je i porostlý řasami nebo téměř celý zahrabaný v písku, odkud mu vykukují jen oči a tlama. A co tam dělá?

Číhá, dokud se nepřiblíží nicnetušící kořist, na kterou pak zaútočí svými hřbetními ostny plnými smrtelného jedu!

Odranec neboli kamenná ryba má nejraději mělké vody teplých moří, líbí se mu u pobřeží Egypta či severní Austrálie. A ať už zrovna leží ve vodě nebo ho vlny vyvrhly na břeh, čas od času na něj někdo šlápne!

Pak se člověku během pár minut roznese jed po celém těle a přichází totální ochrnutí. Anebo ještě dřív zástava srdce.

Záchranou může být ponoření nohy do horké vody a rychlé podání protijedu. Zhruba pro 20 lidí každý rok však šlápnutí na kamennou rybu končí smrtí.

Běda tomu, kdo neuteče!

CHOBOTNICE KROUŽKOVANÁ

Není tohle spíš dětská hračka do vany? Chobotnička zdobená modrými kroužky měří i s chapadly okolo 10 centimetrů a snadno byste ji schovali do dlaně. V žádném případě to ale nedělejte!

Při setkání s touto obyvatelkou Indického oceánu či západního Tichomoří přestává všechna legrace. Jakmile má pocit, že jí hrozí nebezpečí, zvýrazní se její modré kruhy a snaží se s nimi zastrašit nepřítele.

A když nepřítel nereaguje? Pak je s ním amen! Chobotnice kroužkovaná připraví svůj zabijácký koktejl obsahující prudký jed tetrodotoxin a žádný predátor nemám šanci přežít.

Pokud tento mořský tvor napadne člověka, musí být okamžitě odvezen do nemocnice a napojen na dýchací přístroj. Jed se pak většinou z těla odbourá. Přesto tyto drobné chobotničky každoročně zabijí více lidí než žraloci!

Perutýn patří k největším ozdobám moří. Mezi vlajícími ploutvemi ale u krývá jed. Foto: Alexander Vasenin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Perutýn patří k největším ozdobám moří. Mezi vlajícími ploutvemi ale u krývá jed. Foto: Alexander Vasenin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Zrádná krása

PERUTÝN

Ve vodě vypadá podobně, jako když pyšný páv roztáhne své peří! Tento mořský krasavec se jmenuje perutýn a setkat se ním můžete v mělkých vodách Indického, Tichého a Atlantského oceánu. Objevil se ale už i v Jaderském moři!

Načervenalá ryba s bílým pruhováním dorůstá do délky přes 30 cm a nejvýraznějším znakem jejího těla jsou dlouhé ploutevní paprsky. A právě mezi nimi se ukrývá asi 18 žláz plných jedu.

Když perutýn potřebuje ubránit své teritorium, roztáhne vlající ploutve, aby vypadal větší a naháněl strach, a vytasí své smrtící zbraně! Na lidi neútočí, otrávit se však mohou třeba ti, kteří je loví kvůli prodeji do akvárií.

Dobrou zprávou je, že jed perutýna člověka neusmrtí. Dostaví se však dýchací potíže a intenzivní bolest, která může trvat I několik týdnů.

Foto: Úvodní foto: Foto: Macleay Grass Man / Creative Commons / CC BY 2.0. 1–6: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
Věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Věda a technika
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Věda a technika
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
reklama
věda a technika
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Čertkus luční: Bylina se zvláštním názvem i pověstí
Český jazykovědec Václav Machek (1894-1965) spojoval s bylinou čertkus luční slovo „čert”. Ostatně v souvislosti s čertem je tato rostlina zmiňována již i v herbáři z 16. století „Herbář neboli bylinář“, jedné z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, jehož autorem je významný renesanční lékař a botanik italského původu Pietro Andrea Mattioli (1501-1507). Zásah Panny Marie […]
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve […]
Haiphongský tajfun: Katastrofa nebo administrativní omyl?
Vietnamské město Haiphong byste našli asi 10 km od pobřeží Tonkinského zálivu, v deltě Rudé řeky. Právě tudy se s oblibou ženou západopacifické tajfuny k asijské pevnině. Ten z roku 1881 nebude výjimkou. Do historie se ale zapíše brkem máčeným v krvi a rozkládajících se tělech. Jde pravděpodobně o druhou nejhorší cyklónu v zaznamenaných lidských […]
reklama
historie
Kolik tisíc let je vlastně stará Sfinga?
Dešťové kapky bičují krajinu v souvislých provazech vody. Řeky se vylijí ze svých koryt a berou sebou vše, co jim stojí v cestě…   Tento všeobecný vodní zmar zažívá Egypt mezi lety 15 000–7000 př. n. l. poměrně často. A jsou to právě stopy vodní eroze na vápencové Sfinze, které vedou řadu vědců k teorii, […]
Staroměstská exekuce: Kolik pánů bylo vlastně popraveno?
Poprava 27 českých pánů. Temná část naší pobělohorské historie, o které se učí již na základní škole. Co bychom ale měli správně odpovědět před katedrou na otázku: „Kolik pánů bylo popraveno 21. června 1621 během staroměstské exekuce?“   Správná odpověď je matoucí: Jen 3. Ti ostatní totiž nejsou „páni“. Konkrétně jde o 7 rytířů a […]
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz