Holandský kapitán Willem Hesselsz de Vlamingh (1640–1698) se s úsměvem rozhlíží. „Tohle je nejpříjemnější ze všech ostrovů, kde jsem kdy byl,“ netají se nadšením. Pod nohama mu brzy proklouzne nebojácný tvor. „Jakási krysa velikosti domácí kočky,“ poznamená si do deníku.
Hesselszova výprava pátrá po velké obchodní lodi Ridderschap van Holland, která se ztratí na cestě do Indie i s 325 cestujícími a posádkou. Předpokládá se, že mohla ztroskotat u nepříliš zmapovaných břehů západní Austrálie.
Tato teze platí za uznávanou dodnes, ovšem ani Willem, ani nikdo jiný, loď zatím nenašel. Kapitán ale alespoň probádá pobřeží a dá název objevenému ostrovu, na kterém se vylodí 29. prosince 1696: ‚t Eylandt ‚t Rottenest, zkrátka Rottnest Island.
Právě podle oněch neznámých tvorečků, které pokládá za přerostlé krysy. Však v překladu název znamená Ostrov krysích hnízd.
Tenhle maximálně 55 centimetrů velký tvoreček s až 30 centimetrovým ocasem a váhou kolem tří kilogramů má ale do krysy nebo kočky pořádně daleko. Jmenuje se quokka a ve skutečnosti je malým zavalitým klokanem.
Našli byste ho jen na jihozápadě Austrálie a přilehlých ostrovech – nejhojněji samozřejmě na Rottnest Island. Málokdo ví, že právě on je vůbec prvním klokanem, kterého kdy Evropan spatří.
Rád si smlsne na místní vegetaci a dokáže, co málokterý suchozemský savec. Zatímco člověka pití slané mořské vody zabije, tenhle vačnatec jí bez hnutí brvou vymění za tu sladkovodní.
S kým se fotí Thor?
Který tvor bývá nejčastěji titulován jako „nejšťastnější zvíře světa“? Stačí se podívat na záplavy fotek rozesetých po sociálních sítích s hashtagem #quokkaselfie a na první pohled není pochyb – do objektivů se usmívající quokka!
Fotku s ní si nenechají ujít ani takové legendy, jako filmový představitel Thora Chris Hemsworth (*1983) nebo tenista Roger Federer (*1981). Tihle malí klokani jsou totiž náramně sociální a z lidí nemají strach.
Videa s nimi tak mohou připomínat ty z našich končin s nutriemi. Pokud ale narazí na predátora, předvedou obrannou strategii, při které tuhne krev v žilách.
Návnada vlastní krve
Než se v Austrálii objevili Evropané, o quokky aby člověk div nezakopával. A dnes? Počet dospělých jedinců se odhaduje na 7500, maximálně 10 000. S kolonizátory totiž dorazí také lišky.
Prakticky nikde na světě nezpůsobí zavlečené druhy takovou kaskádu vymírání a redukci populace zbývajících savců, jako právě v Austrálii.
Samice roztomilých klokanů žijí promiskuitním životem a za rok mívají dvě mláďata, která si pobudou šest měsíců v jejich vaku. Zrzavá hrozba je však všudypřítomná. Když se pustí liška do pronásledování quokky, šance na úprk je minimální.
A tak nejšťastnější zvíře světa vypudí z vaku své mládě a nechá ho bezmocně kníkat na zemi. Pozornost útočníka je odlákána ke snadnějšímu cíli a samice bere urychleně do klokaních…