Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost.
Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se sakurami patří Tokio, Ósaka nebo Kjóto, ale není to zdaleka jediná země, která se může pyšnit jarní záplavou sakurových květů.
Dnes je lze vidět v mnoha evropských a asijských zemích, také v Severní i Jižní Americe a dokonce i na některých místech v Austrálii.
Piknik s vůní květů
Ale právě v Japonsku má velmi dlouhou tradici aktivita zvaná hanami (prohlížení květů či zírání na květy). Záznamy v kronikách tvrdí, že oslavy jsou pořádány už ve třetím století našeho letopočtu.
Odehrávají se koncem března a začátkem dubna. Podstatou tohoto zvyku je těšit se z pohledu na rozkvetlé sakury a proto každoročně japonští meteorologové i veřejnost s napětím sledují vývoj počasí.
Slaví se v celé zemi, lidé se navzájem navštěvují a setkávají se s přáteli a příbuznými v rozkvetlých parcích. Je to půvabná forma pikniku, protože si s sebou berou tradiční japonská jídla a nápoje.
A na počest události připravují také speciální sladkosti, při kterých používají právě květy samotných sakur. Ty Japonci nakládají do soli a speciálního roztoku, aby si je uchovali po celý rok.
Ve znamení sakury
Nejprve začínají rozkvétat na jihu ostrova Okinawa, kde jsou v plném květu na konci března. V Kjótu a v Tokiu pak sakury kvetou obvykle počátkem dubna. Pak rozkvět sakurových květů postupuje do oblastí s vyššími nadmořskými výškami a na sever.
Například na nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó dorazí záplava květů okolo 10. května. Sakura v tradiční kultuře reprezentuje bohatství, lásku i jaro.
Během 2. světové války je používána pro motivaci Japonců vydržet útrapy a snažit se všemi silami dosáhnout vítězství. Japonští piloti malují na svá letadla sakury anebo si na své mise berou větvičky těchto stromů.
Používají je nejenom na bombardéry, ale padající okvětní lístky sakury začnou záhy představovat životy letců kamikaze, které položí při sebevražedných misích.
Není květ jako květ
Také ve svých koloniích císařské Japonsko často zasazuje sakury jako symbol jeho nároku na obsazené oblasti. A co je vlastně sakura? Je to druh třešně, který je tradičně pěstován pro své květy, ne pro plody.
Ty jsou u většiny kultivarů drobné a plní spíše dekorativní úlohu. Existují stovky odrůd.
U některých se barva květů v různých fázích mění od tmavě růžové přes narůžovělou až po bílou, zatímco u jiných se odstíny pohybují od zelenožluté přes bílou až po růžovou. A liší se také podoba květů.
Některé odrůdy kvetou jednoduchými bílými kvítky, zatímco jiné vytvoří shluky bohatých růžových květů s desítkami okvětních lístků.
A japonská úcta k sakurám se projeví i zápisem do Guinnessovy knihy rekordů v roce 2018. Tehdy vyrobí nadšenci v zábavním parku LEGOLAND v Nagoji největší rozkvetlou sakuru na světě, na kterou použijí více než 800 000 kostek LEGO.