„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní.
Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak se blíží termín odevzdání, stávají se čísla velkým postrachem.
Mnohé celebrity ale mají trochu jiný pohled na věc a s daněmi si příliš hlavu nelámou. Některé z nich si potom sahají do svědomí, jiným je to fuk.
Příběh sporu o daně slavné italské filmové hvězdy Sophie Lorenové trvá téměř 40 let. Začíná v roce 1974, kdy je herečka obviněna, že v daňovém přiznání za rok 1970 zatajila 5 milionů italských lir. Soudní bitva končí v roce 1980 odsouzením ke 30 dnům vězení.
Ke cti jí slouží, že ačkoli už tehdy žije v zahraničí, vrací se zpátky do Itálie kvůli odpykání trestu. Když přiletí 19. května 1982 ze Švýcarska do Říma, je zatčena, tehdy ovšem kvůli jinému případu. Soud jí vyčte, že špatně zdanila svoje příjmy.
Lorenová následně sdělí, že muž, který jí zpracovával daňové přiznání, udělal chybu, ale mezitím zemřel.
Žádali o 10 % více
Ve vězení nakonec v roce 1982 Sophia stráví celkem 17 dnů. V úterý 23. 10. 2013 je letitá epizoda konečně uzavřena. Poté, co nejvyšší odvolací soud potvrdí osvobozující rozsudek, hereččin advokát Giovanni Desideri s úlevou poznamená, že jsou tahanice u konce.
Podle něj bylo všechno správně. Herečka v roce 1970 zaplatila daně 60 % ze svých příjmů. Římský soud nižší instance ale tehdy požadoval 70 %, ovšem neoprávněně. Příběh tak má happy-end.
Na jeho vystoupení se stojí fronty a majestátní postava italského tenora Luciana Pavarottiho přitahuje davy fanynek. Přesto i jemu vyměří italské úřady nedoplatky na daních, s tím, že v letech 1989–1991 odevzdával neúplná daňová přiznání.
Kvůli tomu ho už v červnu 1999 vyšetřuje britský Scotland Yard. Tehdy daňovým úřadům dluží 2,36 milionu eur (84 milionů Kč).
Ve Velké Británii přitom v té době vlastní majetek v hodnotě 3,5 milionu liber, právě to je důvodem skutečnosti, že si na něj finančníci posvítí právě zde. Velká část příjmů mu plyne právě z Británie, kde se za vstupenku na jeho koncert platí i 350 liber.
Ukončí tu záležitost
„Platím vždy daně tam, kde zpívám, ať je to v Itálii, nebo jinde,“ říká na svoji obhajobu Pavarotti. Italským úřadům všechno nepřiznal ohledem na skutečnost, že bydlí v Monaku. Italské úřady to ovšem neberou v úvahu.
Poukazují na to, že v severoitalské Modeně vlastní rozsáhlý majetek, a právě to je důvodem, že by měl platit daně v Itálii. Král vysokého C a jeden z nejslavnějších zpěváků 20. století svoje dluhy nezpochybňuje.
V roce 2000 se s italským ministerstvem financí domluví, že zaplatí 25 milionů italských lir, tedy v přepočtu téměř 13 milionů amerických dolarů. Stane se tak 27. července 2000 poté, co podepíše dohodu s ministrem financí Ottavianem del Turkem.
Slavnému tenorovi se hodně uleví, když skončí tato záležitost, která mu dlouho ničila život.
Proslaví se svými úžasnými nekonvenčními snímky slavných lidí. Ikonou se stane například její fotografie Johna Lennona a Yoko Ono. Američanka Annie Leibovitzová se díky tomu stane váženou fotografkou a zároveň také celebritou.
Vydělává díky tomu opravdu vysoké částky, přesto se pro ni stanou peníze doslova postrachem. V srpnu roku 2008 ale web NYP uveřejní informace, že má finanční potíže a dluží státu daňové nedoplatky ve výši 715 tisíc dolarů (15 milionů Kč).
Přitom se řadí k nejlépe placeným fotografům po celém světě. Třeba od časopisu Vanity Fair, který patří pod mediální impérium Condé Nast, jí každým rokem přistanou na účtu minimálně 2 miliony dolarů.
Hrozba krachu
Nejenom kvůli daňovým nedoplatkům, ale i hypotéčním závazkům se ve hře ocitá nejenom její nemovitý majetek, ale dokonce i její archiv a práva na fotografická díla, jejichž autorkou se teprve stane.
Všemi popisovanými statky zahrnujícími i rezidence v New Yorku ručí za půjčku 24 milionů amerických dolarů, kterou uzavřela se společností Art Capital. Hrozí tak situace, že přijde úplně o všechno.
29. srpna 2008 se musí ze svojí situace zodpovídat nejvyššímu soudu státu New York, kam na ni společnost ACG podala žalobu. Naštěstí se ale všechno daří vyřešit smírně, fotografce se úspěšně povede dosáhnout prodloužení splatnosti svých závazků.
Rodinné tragédie
Co se stalo, že se žena s tak vysokými příjmy dostala do finančních svízelí? Za vším stojí osobní tragédie, které se na Annie jenom hrnuly. Roku 2004 umírá teoretička fotografie a její dlouholetá životní partnerka Susan Sontagová.
Několik týdnů poté umírá Anniin otec a poté matka. Trochu moc životních ran na její křehkou duši.
Spekulovalo se o tom, že na všem se podepsala ještě skutečnost, že Susan odkázala svojí přítelkyni velké dědictví, ze kterého fotografka musela odevzdávat vysoké daně. Syn Susan Sontagové ale vzápětí všechno vyvrací s tím, že dědictví obnášelo jenom drobnosti.
Za vším je tedy zřejmě ještě více, známy jsou například její vysoké náklady, spojené s focením a jeho produkcí.
„To, že je schopna vytvořit neobyčejné fotografie, neznamená, že je dokonalým správcem svých financí,“ komentuje její situaci Graydon Carter, redaktor magazínu Vanity Fair.
V roce 2010 pak Annie vypomůže investiční společnost Colony Capital, která za ni její dluhy vyřeší.
Tvrdí, že je v Americe jenom na návštěvě, a daně proto nemusí platit. Háček je ale v tom, že jeho rodištěm je Florida. Právě to se mu stane osudným.
Herec Wesley Snipes, známý hlavně jako lovec upírů, ve filmech často ztvárňuje trestance a – světe, div se – nakonec si tuto úlohu zahraje i v reálu. Soud ho v roce 2008 pošle za mříže na tři roky za úmyslné krácení daní.
Sám ale svoji vinu nepřizná, tvrdí, že byl podveden a daňoví úředníci ho záměrně zmátli. Myslí si totiž, že jeho výdělky mají zůstat v jeho kapse a stát na ně nemá žádný nárok.
Pokud už se milostivě uvolí mu ze svých příjmů něco přenechat, jde čistě o jeho rozhodnutí v podobě charity.
Propuštěn je dříve
Trest si odsedí natvrdo v letech 2010–2013 ve věznici s nejnižší ochranou v Pensylvánii, ale nakonec nikoli v plné výši. V chládku stráví jenom dva roky a čtyři měsíce.
Další čtyři měsíce od 2. dubna do 19, července 2013 poté zůstane v domácím vězení, sice ve vlastním domě v New Yorku, ale se značně omezenou osobní svobodou. K tomu samozřejmě musí uhradit dluh ve výši 15,6 milionu amerických dolarů.
Jde o daně z příjmů za celkem šest let. V rozsudku je uvedeno, že si v roce vydělal přes 38 milionů dolarů, tedy 720 milionů korun, ale neplatil z nich prakticky žádné daně. Federální daňový úřad proto okradl v přepočtu o 15 milionů dolarů (285 milionů Kč).
O nekompromisních postojích berních úředníků ví své i americký herec Nicolas Cage. Ti odhalili machinace jeho finančního poradce a vyčíslili je na celkem 14 milionů dolarů (253 milionů Kč).
Přičtěme mu ovšem ke cti, že svoje hříchy otevřeně přizná, přestože se kvůli nim chtě nechtě musí řádně uskrovnit. I díky tomu je berňák nakonec shovívavý a slavná hvězda odejde jenom s napomenutím, což může mluvit o štěstí. Způsobí mu to ovšem nejednu bezesnou noc.
Prodá letadlo i domy
Splátkový kalendář je bohužel neúprosný. Kvůli němu se z někdejšího seriózního herce, jehož obsazení je zárukou kvality, stává člověk, který je ochotný kývnout na účast v kdejakém béčkovém filmu. Ročně tak běžně točí čtyři až pět filmů a důvod je jednoznačný:
peníze. Aby dokázal pravidelně posílat určené částky, upisuje se projektům, nad kterými by ještě před několika lety ohrnul nos. Není to ale jediná věc, kterou musí kvůli umoření dluhu udělat. Herci nezbylo mu než prodat svůj soukromý tryskáč a dvě svoje rezidence.
Daňový úřad si posvítí i na osminásobnou držitelku ceny Grammy, americkou hiphopovou zpěvačku Lauryn Hillovou, někdejší členku kapely Fugees, která nazpívala hit Killing me softly.
Hvězda se roku 2012 přizná, že v období let 2005-2007 státu ze svých příjmů nezaplatila daně ve výši 2,3 milionu dolarů (46 milionů Kč).
„Potřebovala jsem být schopna vydělávat, abych mohla platit své daně, aniž bych ohrozila zdraví a zázemí svých dětí, a to mi bylo odepřeno,“ prohlašuje na počátku května 2013 u soudu v Newarku v americkém státě New Jersey matka pěti dětí.
Nezmíní se ale, kdo jí odepřel výdělky. Nicméně je pravda. že v letech 2005–2007 o ní na hudební scéně nebylo slyšet.
Spoléhá na příjmy z alba
Nejdříve jí hrozí tři roky natvrdo, ale Lauryn se zachová kajícně.
Nejenom že se ke svým skutkům přizná, ale zároveň dodá, že dlužnou částku chtěla splatit už v roce 2012. Spoléhala přitom tehdy na příjmy, které měly pramenit ze smlouvy na její nové hudební album.
Nepovedlo se jí ale desku dokončit v předpokládaném termínu, a proto nebyla schopna dluh zaplatit.
Po mnoha letech pustila do světa svůj první singl teprve 3. května 2013. U soudu nakonec dostane tříměsíční trest za mřížemi a další tři měsíce v domácím vězení, státní zástupkyně Sandra Moserová totiž její zdůvodnění pro neplacení daní označí za výmluvy.
Kromě toho jí vyměří pokutu ve výši 60 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba 1,2 milionu korun. Lauryin právník den před vyřčením rozsudku sdělí světu, že zpěvačka už poslala čtvrtinu žádané částky na federální účet. Trest si odseděla ve federální věznici v Danbury od července do září roku 2013.
Světu na odiv staví svoje dobré úmysly.
„Ať už jsem se pustila do čehokoli, vždy pro mě bylo velice důležité dělat také něco pro ostatní, a když už se mi poštěstí něčeho dosáhnout, je pro mne také zásadní se o to podělit a využít toho pro někoho dalšího,“ říká v roce 2018 sugestivně izraelská modelka Bar Rafaeli, kterou většina znalců světa showbyznysu zaregistrovala poprvé v roce 2005, kdy stanula po boku hollywoodského herce Leonarda Di Capria.
Stala se žádanou tváří a díky tomu se roku 2018 mohla pochlubit úctyhodným jměním 20 milionů dolarů. Zdůrazňuje zároveň, že pro každou ze svých aktivit nepotřebuje publicitu.
Nic nepromíjí
Rozruch kolem svých daňových odvodů rozhodně neuvítala. Izraelský soud jí ale neprominul nic. Na její finanční záležitosti si pořádně posvítil a výsledek přišel rychle:
za daňové úniky z vydělaných 10 milionů dolarů známé tváři vyměřil trest ve výši devíti měsíců obecně prospěšných prací.
Může ale být ještě ráda, protože její matka Zipi Rafaeli (*1955), která v celé aféře vystupuje v roli modelčiny agentky, dopadla o poznání hůř.
Právě ona má na svědomí, že krasavici zůstalo, jak se říká, za nehty zhruba 2,5 milionu dolarů (57,7 milionu Kč), o které Bar a Zipi připravily izraelský stát. K tomu samozřejmě úřady přihlédly a Zipi poslaly do vězení natvrdo, a to hned na 16 měsíců.
Navíc matka s dcerou za svůj přečin dostaly nařízeno zaplatit pokutu ve výši 750 tisíc amerických dolarů.
Pohádkové výše platů, davy fanoušků a fanynek, které je uctívají doslova jako bohy, přesně takový je svět špičkových fotbalistů. Stoprocentně to platí také o Lionelu Messim. Hvězda argentinského původu září v barvách španělské Barcelony.
Pořádně jí naroste hřebínek a s odevzdáváním taxy ze svých dechberoucích odměn za výkony na hřišti si hlavu moc nedělá. Nejde přitom jenom o smluvní plat a bonusy vyplývající ze závazků vůči světoznámému klubu, ale i o reklamní aktivity svázané s jeho jménem.
Postaví se k tomu jako chlap
V letech 2007‒2009 tak španělským úřadům nepřizná celkem 4 miliony eur (106 milionů Kč), jedná se přitom o příjmy z osobnostních práv. Daňový úřad ale dožene i jeho a v červnu 2016 se musí dostavit k soudu.
„Koncentroval jsem se jenom na fotbal a věřil jsem otci a právníkům, které jsem pověřil, aby se o vše postarali,“ uvede během soudního stání. Proto bezmyšlenkovitě podepisoval smlouvy a dál situaci neřešil. Všechno tak padá na jeho otce.
Ten se ale zachová jako chlap a k situaci se postaví čelem. „Jediné, co jsem synovi řekl, že o jeho práva se postará určená společnost,“ sdělí soudu. Prokurátor má ovšem na věc jiný názor.
Předpokládá, že Lionel Messi musí mít o svých finančních aktivitách dostatečný přehled.
Vyměřené pokuty
Dne 6. července 2016 proto španělský soud vyřkne ortel v podobě trestu ve výši 21 měsíců, a to nejenom pro hráčské eso, ale i pro jeho otce Jorgeho Messiho. Hříšníci ale mají štěstí, protože si mohou vše odpykat podmíněně.
Kromě toho je Lionel povinen zaplatit pokutu ve výši 2 milióny eur, což v přepočtu na naše koruny činí zhruba 54 milionů. Jeho otci Jorgemu vyměří úřady taxu 1,5 milionu eur, tedy asi 40 milionů korun.
„Rozsudek není spravedlivý a věříme, že odvolání prokáže, že naše obhajoba byla pravdivá,“ dodá k celé věci krátce po soudu Messiho právník. Nakonec se o rok později všechno vyřeší.
V červenci 2017 barcelonský soud rozhodne, že fotbalová hvězda do vězení nemusí, zaplatí ovšem požadovanou pokutu. Za mříže nemusí ani jeho otec, je ale povinen zaplatit 180 tisíc eur, tedy asi 4,7 milionu eur.