Domů     Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
6.7.2024

Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Už ze stínů starověku vystupují plameny a kouř, které v roce 48 p. n. l.

změnily v popel 600 000 papyrových svitků nenahraditelné moudrosti a historie v útrobách shořelé Alexandrijské knihovny.

Vládcové s puncem tyrana se však nikdy nepoučí. A lid je nucen prožívat hrůzu ohnivého pekla znovu a znovu.

Jestliže příčinou zániku největší knihovny starověkého světa mělo být rozhodnutí Julia Caesara zapálit egyptské lodě v přístavu, který se mu nepodařilo vojensky udržet a kde knihovna sídlila, tragédii daleko větších rozměrů měl v červenci roku 64 n. l. záměrně rozpoutat šílený císař Nero.

„Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Foto: shutterstock

Plameny je pronásledují všude

Byla to Nerova odplata Římanům, „nemilujícím“ svého imperátora? Nebo lačná touha po lukrativních stavebních pozemcích věčného města? Anebo obojí? Historikové se dodnes neshodnou, výsledek však byl hrozivý. „V celém Římě vládl naprostý zmatek.

Podlehli mu všichni. Vyděšeně se třesoucí ženy i bezmocní lidé, staří i mladí, lidé myslící jen na vlastní záchranu i ti, kteří odhodlaně pomáhali druhým, prchající i takoví, kteří s útěkem váhali.

A kamkoli se pohnuli, oheň jako by je pronásledoval…“ Tak líčí římský historik Tacitus ohnivou zkázu starověké megapole největší říše své doby, jež si vyžádala tisíce lidských životů a zkázu tří čtvrtin Říma.

Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly

Přestože ničivé požáry jsou řazeny mezi přírodní katastrofy, v poslední době je hlavním viníkem jejich vzniku člověk. Ten má na svědomí obecně asi 80–90 procent všech ničivých požárů.

V Evropě připadají na přirozené příčiny požárů dokonce pouze 1–2 procenta z celkového počtu neštěstí. Příčiny přírodních požárů mohou být různé.

Oheň může být založen v počátku jako kontrolovaná zemědělská činnost a následně přerůst v nekontrolovaný lesní požár. To platí obzvláště při vypalování tropických pralesních porostů.

V letech 1997–1998 přerostlo vypalování pralesa v Indonésii – v kombinaci s povětrnostní situací – v sérii ničivých požárů, které na Kalimantanu a Sumatře zničily přes pět milionů hektarů pralesa a vyžádaly si přibližně 1000 obětí.

Další příčinou mohou být neopatrní turisté, neboť velké množství rizikových oblastí jsou zároveň vyhledávané turistické destinace. V současnosti se také množí případy žhářství či požáry vznikající při válečném konfliktu.

Mezi přirozené příčiny požárů pak nejčastěji patří zapálení porostů bleskem nebo důsledkem vulkanické činnosti.

Národní divadlo zapaluje žhavé uhlí

Vraťme se na ale úvod. Požár moderní budovy je samozřejmě katastrofou se vším všudy, ale tyto stavby jsou architektonicky i historicky nahraditelné.

A paradoxně často s lepším konečným výsledkem… Katastrofa se však mění v tragédii nevyčíslitelných rozměrů – tak jako v případě Alexandrijské knihovny či starověkého Říma – když oheň nenávratně zničí nenahraditelnou část dějin naší historie.

I Češi o tom vědí své. Ještě odpoledne osudného dne 12. srpna 1881 klempíři dokončují měděné bleskosvody na střeše pražského Národního divadla a použijí k tomu letovací kamínka. V půl páté mají hotovo, tři hrsti žhavého uhlí zalévají vodou a nasypou do okapu.

V pět hodin začíná pršet, a okapem tak navíc protéká voda. Přesto je zle. Voda totiž za pár minut přestává tryskat. Železnou oponu, pod níž stálo lešení pro štukatéry, se nakonec podaří spustit jen částečně, když už je oheň i v hledišti.

Šíření ohně navíc podporuje i silný vítr. A nakonec vzplane zbytkový plyn v potrubí. Oheň tak zcela zničí střechu divadla, jeviště i hlediště včetně dekorací k chystané premiéře Smetanovy Libuše.

Zachová se jen vestibul, foyer, lodžie archiv, šatna a divadelní kancelář. Hasiči naštěstí zachrání mnoho uměleckých děl.

Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly.
Za Ohněm hledej člověka, pak až Živly.“ – Většina zničených požárů je dílem lidské nedbalosti. FOTO: Pixabay

Veletržní palác a dost! nastupuje Siemens

Zatím poslední velkou ránu uštědří ohnivá křídla červeného kohouta požárníkům i památkářům 16. října 2008. Krátce po 19. hodině se v pražské hasičské centrále rozdrnčí všechny telefony – celé levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti je v plamenech!

Policejní vyšetřování posléze ukáže, že požár způsobil zapnutý elektrický vařič, instalovaný v kuchyňce stánku jedné ze společností, která zde vystavuje.

Oheň se po několika hodinách podaří dostat pod kontrolu, šíří se však takovou rychlostí, že se křídlo už nepodaří zachránit. Škoda je stanovena na jednu miliardu korun. Částečná rekonstrukce si ale vyžádá mnohonásobně více.

Památkáři se shodují, že pokud by měl Veletržní palác v době svého požáru v roce 1974 moderní zabezpečovací systémy, škody by se pravděpodobně nevyšplhaly tak vysoko.

Proto když se v roce 2011 začíná rekonstruovat historická budova Národního muzea na pražském Václavském náměstí, otázce bezpečnosti se přikládá velká důležitost. Na scénu vstupuje společnost Siemens.

Její technologie mají napříště české historické skvosty chránit. A to nejen před požárem, ale i před lupiči uměleckých předmětů a děl nedozírné ceny.

Odliší požár od žáru slunce

Rekonstrukce Národního muzea přichází v nejvyšší čas.

Majestátní budova v horní části Václavského náměstí nebyla od svého vzniku v roce 1891 nijak významně opravována, a navíc byla poškozena střelbou v roce 1945 a 1968. Výsledky práce jsou skutečně velkolepé – budova dostává světlejší fasádu, nad hlavní schodiště se vrátí původní malované zasklení stropu.

Hlavně je ale budova vybavena nejmodernějším bezpečnostním systémem, který má chránit unikátní sbírky.

Požáry mohou vzniknout z různých příčin, včetně lidské nedbalosti, technické závady nebo úmyslného zapálení. Foto: shutterstock
Požáry mohou vzniknout z různých příčin, včetně lidské nedbalosti, technické závady nebo úmyslného zapálení. Foto: shutterstock

O ten se postará společnost Siemens, která historickou budovu Národního muzea napojí na svůj systém elektrické požární signalizace Sinteso.

„Národní muzeum nyní disponuje systémem, který úspěšně chrání pracovníky muzea, jeho návštěvníky a v neposlední řadě i exponáty v kvalitě, která je srovnatelná s nejlépe zabezpečenými objekty podobného charakteru v Evropě i ve světě,“ vysvětluje Milan Ceeh, obchodní ředitel ze společnosti Siemens Smart Infrastructure REU. Jejich hlásiče například dokáží rozlišit plameny od umělého osvětlení a žáru slunce.

Navíc jsou bezdrátové, takže ideální právě pro muzea a historické objekty. Kromě toho je v budově instalován i centrální dohledový systém, představující novou éru v nasazování řídicích systémů pro takzvané inteligentní budovy.

Obdobným systémem je zabezpečena i budova Národní technické knihovny, která je součástí areálu Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích.

Vyhořelý Libušín chrání Desigo

Tyto dvě budovy ale nejsou jediné, které si společnost Siemens vezme pod svá křídla. Nejnovější generace řídicího systému Desigo se dočká Archeopark Pavlov v okrese Břeclav nebo legendární chata Libušín, jeden ze symbolů beskydských Pusteven.

Právě ta je v roce 2014 zasažena zničujícím požárem. Ten zlikviduje její pravou část včetně nejhodnotnější jídelny. Chata je poprvé otevřena v roce 1899 a na její výzdobě se podílel Mikoláš Aleš.

Jako příčina devastujícího požáru před sedmi lety je stanovena špatná instalace kamen při opravě topení v roce 2008. Rozpočet na rekonstrukci shořelé památky se vyšplhá přes 110 milionů korun.

Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo
Požár Říma se v roce 64 stal nebývalou tragédií. FOTO: Hubert Robert / Creative Commons / volné dílo

Hlídá i umělecké sbírky v Paříži

Nebezpečí požárů ale není jediná věc, která se musí v souvislosti s hodnotnými uměleckými díly ohlídat. Také obyčejný „zub času“ může vzácné artefakty navždy poslat do propadliště dějin.

Proto systém Desigo od Siemensu nenabízí jen protipožární ochranu, ale i další vychytávky, jako například udržování konstantní teploty v budově s uměleckými předměty, a to za jakéhokoliv počasí.

Důkazem má být budova Nadace Louise Vuittona v Paříži, kde jsou vystavována významná umělecká díla zejména z 20. století. Právě do ní společnost Siemens dodá svůj systém Desigo.

Tato novodobá ikona Paříže je otevřena v roce 2014. Jde o budovu se skleněnou fasádou, kde se zrcadlí obloha, koruny okolních stromů i vodní plocha v okolí.

Uvnitř najdeme díla amerického umělce Andyho Warhola, německého fotografa Andrease Gurskyho nebo amerického malíře Jeana-Michela Basquiata.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: shutterstock
Související články
Zajímavosti
Modrý čaj: Ochutnejte nápoj z motýlího hrášku!
Napadlo by vás někdy říct o nápoji, že je krásný? Nejspíš ne, pokud jste neochutnali čaj z motýlího hrášku. Má totiž nádherně modrou barvu. A když víte, jak na to, pak můžete mít v šálku třeba fialovou nebo temně růžovou tekutinu. Ta nejenom chutná, ale zdá se, že také může podpořit lidské zdraví! „Modrá je […]
Zajímavosti
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických […]
Zajímavosti
Proč si děláme medvědí službu?
Upřímně chcete někomu pomoci, jenomže se to zrovna nevydaří. Až je na tom dotyčný kvůli vám nakonec hůře než předtím! Udělali jste mu medvědí službu. Teď hlavně dejte pozor, abyste neudělali další botu! Aby pak z toho někoho třeba nechytil amok… Tušíte, jak asi vznikla tato známá česká rčení? Hodný medvěd a mrtvý poustevník Žádná […]
Zajímavosti
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
reklama
historie
Karel, toho jména čtvrtý i první
V prosinci 1378 se tisíce lidí spěchají rozloučit s dosud největším panovníkem Českého království a hned dva učenci si kladou za čest pronést o zesnulém uctivou řeč. Arcibiskup Jan Očko označuje nebožtíka Novým Konstantinem. Mistr ze Sorbonny Vojtěch Raňkův z Ježova mluví o Otci vlasti. Jaký ale Karel ve skutečnosti byl a jak panoval? Karel […]
Mýty opředená ornitoptéra: Slepá ulička letectví?
Místní si ťukají na čelo, co si ten podivín od Krausů zase vymyslel. „Prý kvůli tomu musel probořit kus zdi,“ šeptá jedna ze sousedek. V podomácku vyrobeném stroji se speciálními křídly urazí jen několik metrů, poté tvrdě přistává na zem. Krkolomně znějící slovo má svůj původ v řečtině, jde o složeninu výrazů pták a křídlo. Ornitoptéry totiž […]
Tchyňovražda v přemyslovské rodině: Zabili kněžnu Vikingové?
Škubnutí závojem a z úst starší ženy se ještě ozve zachrčení. Potom nastane ticho. Vrazi chvíli čekají. Co kdyby se probrala? „Je mrtvá,“ šeptnou si Tunna s Gommonem a chvatně zmizí. Svůj úkol splnili na výbornou. V přemyslovské knížecí rodině dochází k rozkolu mezi kněžnou Ludmilou (asi 860–921) a její snachou Drahomírou ze Stodor (kolem r. […]
Brutální varšavské povstání: Ulice plné mrtvých v pekle bez naděje!
Oba vyčerpaně leží v posteli, když se žena ke svému milovanému přitočí a šeptá mu do ucha: „Radši odjeď z města, něco se bude dít.“ Myslí to v dobrém, aby ho ochránila od nebezpečí. Přitom několika slovy ovlivní osud celého města, které už záhy přestane existovat. Na jedné straně nacisté, na druhé zase hrozivá budoucnost v podobě komunismu. Poláci […]
historie
Proč se Beneš se Štefánikem hádali?
TGM o M. R. Štefánikovi říká, „že dovedl lidi nadchnout; získával pro nás zájem i lásku.“ Francouzský premiér Aristide Briand v roce 1916 vydává prohlášení, že „Francie sdílí československé tužby a učiní vše, aby se Čechům dostalo samostatnosti.“ Svět se dozvídá o přání dvou národů v srdci Evropy stát se samostatnými.   Někdejší letec Milan Rastislav Štefánik […]
Záhadná epidemie, která děsila celý středověk
Říkalo se jí „oheň svatého Antonína“, protože nemocným kvůli nekróze odpadaly tkáně a zčernalé pahýly končetin vypadaly jako sežehnuté ohněm. Trvalo staletí, než se přišlo na to, že nejde o infekce, ale masové otravy. Středověká medicína neměla žádnou možnost zjistit, co se to děje a proč, tím méně zabránit podivným onemocněním, která se čas od […]
Jaká choroba skolila možného kandidáta na českého krále?
Pochází z mocného rodu. Rebel, který se stane tváří českého stavovského povstání by se býval mohl stát českým králem. Smrt ho ale dohonila dříve. Změnil by nějak chod dějin? Otázka zůstává dodnes nezodpovězená. Hlavou svého rodu, který je tehdy nejbohatším v Čechách, se Albrecht Jan Smiřický (1594–1618) stává v pouhých 20 letech. O rok později se stává vyslancem […]
Liška ryšavá Zikmund: Obyvateli Uher veleben, Čechy nesnášen!
Zatímco v Evropě, a zejména v Uhrách je mladší syn Karla IV. Zikmund (1368–1437) považován za velice schopného krále, Češi mu dlouho nemohou přijít na jméno. Vyčítají mu smrt Jana Husa i křížovou výpravu, kterou vedl proti husitům. Trvá mu tak dlouhých sedmnáct let od smrti bratra Václava IV., než je v českých zemích všeobecně přijat jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz