Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších parametrů, které by měl vůz splňovat, proto je důležité se na ni zaměřit už při jeho výběru.
Nakolik je daný typ automobilu bezpečný a spolehlivý, můžete posoudit na základě nezávislých recenzí a zkušeností jiných řidičů, ale hlavně z crash testů, které umožňují srovnání jednotlivých modelů mezi sebou. Podle čeho se pozná bezpečné auto?
Při vývoji automobilů kladou automobilky na bezpečnost velký důraz. Vůz je ucelený systém, ve kterém musí vše fungovat najednou a bezchybně, protože při nehodě jde doslova o setiny sekundy.
Vymyslet to dá hodně práce, proto vývoj nového auta stojí miliardy a trvá několik let. Na bezpečnosti vozu se podílí karoserie, deformační zóny, výztuhy, sedačky, opěrky a bezpečností pásy, stejně jako nejrůznější asistenční systémy.
Neméně důležité jsou bezpečné dětské autosedačky, stejně jako správné používání vozidla.
Bezpečnost především
Ročně jen u nás dojde k téměř 100 tisícům dopravních nehod.
Málokdo si však uvědomuje, že velký vliv na bezpečnost posádky při jízdě v autě mají i pravidelné kontroly a dobrý technický stav vozidla, funkční a čistá světla, zejména při jízda potmě a v nepříznivém počasí, čistá okna a dobrý výhled, bezpečně uložený a upevněný náklad včetně domácích mazlíčků a zejména odpočatý, předvídající a ohleduplný řidič. To už ale automobilky ovlivnit nemohou.
Aktivní versus pasivní bezpečnost
Na co však vliv rozhodně mají, to je vybavení auta. Bezpečnostní prvky se dělí na aktivní a pasivní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Hlavním účelem aktivních prvků je předejít nehodě. Jde tedy o nejrůznější asistenty a další bezpečností systémy.
Naopak pasivní bezpečnostní prvky se aktivují až ve chvíli, kdy se stane nehoda, jejich účelem je tak minimalizace následků srážky. Takže je vlastně nepotřebujete, dokud nedojde k nejhoršímu.
PASIVNÍ PRVKY BEZPEČNOSTI
Karoserie
Karoserie vozu je základním a nejdůležitějším prvkem ochrany posádky. Je funkčně rozdělena na dvě části. Deformační část má za úkol pohltit a ztlumit energii nárazu, nachází se v přední a zadní části auta.
Druhou částí je potom prostor pro posádku neboli kabina, který se naopak deformovat nesmí. Je důmyslně vyrobena z různých materiálů, aby při nehodě co nejlépe ochránila posádku vozidla.
Bezpečnostní pásy
Mezi základní bezpečnostní prvky patří bez jakékoliv pochyby bezpečnostní pásy. Jejich úkolem je ochránit tělo před nárazem do částí vozu či ostatních cestujících a zároveň také zabránit tomu, aby nevyletělo z vozu.
Pásy jsou vybaveny pyrotechnickými předepínači a omezovači tahu, které při nárazu bleskovým přitažením zkrátí pás zhruba o 10 cm. Cestující je tak pevněji přitažen k sedadlu, což ho lépe chrání před nárazem při nehodě.
Autosedačky
Používání dětských autosedaček pro nejmenší pasažéry je povinné ze zákona pro všechny děti do výšky 150 cm. Při výběru správné sedačky záleží zejména na její bezpečnosti, kompatibilitě s vozem, na výšce a váze dítěte.
Pro větší a spolehlivější ochranu dětí jsou nejnověji vozy vybaveny úchyty pro dětské autosedačky systému Isofix. Děti do 15 měsíců věku musí být přepravovány proti směru jízdy. Větší děti mohou používat i podsedáky.
Airbagy
Jejich hlavním úkolem je pohlcovat a přesměrovat energii při nárazu a zároveň zabránit střetu cestujících s pevnými částmi vozidla, a tak minimalizovat riziko zranění posádky. Čelní airbag se aktivuje za 0,04 sekundy.
Po nafouknutí dochází k jeho kontrolovanému vypouštění tak, aby tělo nebylo odraženo, ale měkce pohlceno. Čelní airbagy se aktivují během čelních nárazů až po nárazy šikmo zepředu.
Boční airbag v sedadlech účinně chrání pánev a hrudník při nárazech zboku, aktivuje se jen na straně nárazu. Hlavový airbag chrání hlavy cestujících vpředu i vzadu, zůstává naplněný i po nárazu.
Kolenní airbag pak chrání kolena řidiče před kontaktem se spodní částí přístrojové desky.
AKTIVNÍ PRVKY BEZPEČNOSTI
ABS a ASR
Pod tajemnou zkratkou ABS se nachází protiblokovací brzdový systém, který zabraňuje zablokování kol během brždění, čímž výrazně přispívá ke zvýšení ovladatelnosti automobilu.
Používání ABS však nezkracuje brzdnou dráhu, naopak, například na štěrku a sněhu ji může ještě prodloužit. Se systémem ABS se nikdy nesmí brzdit přerušovaně! ASR je zase protiskluzový systém, který zabraňuje protáčení hnacích kol během zrychlování.
Brzdné systémy
Vedle výše zmíněných existují ještě další brzdné systémy, například multikolizní brzda, která se samočinně aktivuje v okamžiku, kdy je aktivován airbag řidiče či spolujezdce.
Maximálně brzdí, čímž minimalizuje následky srážky a snaží se zabránit vybočení automobilu. Brzdové asistenty MBA a HBA zase pomáhají maximalizovat brzdný účinek v krizové situaci a dosáhnout co nejkratšího zastavení.
Nouzový brzdný systém se aktivuje samočinně v nouzi a brání nehodám či zmírňuje jejich následky. Pomocníkem je i aktivace výstražných světel při prudkém brždění, pokud je zpomalení větší než 7 m/s2, či asistent rozjezdu do kopce.
ESP
Stabilizační systém zvyšuje kontrolu nad vozidlem v krajních jízdních situacích jako je například rychlá jízda do zatáčky či jízda na kluzkém povrchu.
V závislosti na jízdních podmínkách snižuje nebezpečí smyku a zlepšuje jízdní stabilitu, a to při jakékoliv rychlosti vozidla. Zabraňuje vzniku až 80 % nehod způsobených smykem, neboť 25x za sekundu hlídá pohyb vozidla a brání vzniku smyku. Od roku 2011 je systém ESP povinný pro všechny nové osobní a užitkové vozy.
Další pomocníci
Bezpečnost jízdy zvyšuje také Front Assistant, který hlídá prostor před vozem a vyhodnocuje vzdálenost, směr a rychlost předmětů před vozem a v případě nebezpečí spustí automatické brzdění.
V noci sehrávají významnou roli systémy ovládající světla, například adaptivní světlomety, které se natáčejí podle volantu a osvětlují prostor, kam vůz jede, či noční vidění.
Velkým pomocníkem je i systém kontroly jízdy v pruhu či parkovací asistenti usnadňující zaparkování vozu. Další systémy umí rozpoznat únavu řidiče, hlídají mrtvý úhel či signalizují nezapnutí bezpečnostního pásu.
K ochraně dětí zase přispívá dětská pojistka zadních dveří či možnost zablokování elektronického ovládání zadních oken.
Víte, že
Je-li ve voze nainstalován systém eCall, vytočí v případě nehody automaticky linku 112, a navíc operátorovi této linky zašle přesnou polohu vašeho havarovaného vozu a další důležité informace.