Domů     Civilizační choroby útočí, braňte se!
Civilizační choroby útočí, braňte se!
12.7.2024

Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí.

Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit?

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační choroby za úmrtím 41 milionů lidí ročně. Řadu faktorů, které stojí ze tří čtvrtin za jejich vznikem, je přitom možné ovlivnit.

Jde totiž o nemoci, které s sebou přinesl až rozmach civilizace, přičemž největší vliv na jejich rozvoj měla změna životního stylu, která se odehrává posledních padesát let. Tehdy došlo k pozvolnému odklonu od manuální práce k mentální. To s sebou přineslo výrazné omezení pohybu lidí na čerstvém vzduchu.

Málo pohybu a hodně jídla

Většina lidí tak dnes tráví osm a více hodin denně vsedě za obrazovkou počítače v uzavřených prostorech. Po práci se jich aktivnímu pohybu věnuje jen menšina. Dalším viníkem rozmachu civilizačních chorob je změna jídelníčku.

Lidé už nevaří ze základních čerstvých surovin, ale dopřávají si fast foody a nejrůznější polotovary. Hodně solí a sladí, zato ovoce a zeleniny konzumují málo. Jídla je navíc nadbytek, což vede k přejídání.

„Nemoci z nadbytku“ mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Foto: shutterstock

Nepřítel jménem stres

Negativní vliv na zdraví má i nadbytek pracovního stresu, daný hektickým stylem života, který dlouhodobě vede k rozvoji psychosomatických obtíží a později i nemocí, které již představují reálné ohrožení života.

Mezi další faktory, které přispívají ke vzniku civilizačních onemocnění, patří užívání návykových látek, jakými jsou cigarety, alkohol a drogy. Velký vliv má také znečištěné životní prostředí. Jaké civilizační choroby lidstvo ohrožují nejvíce?

Choroby srdce

Právě kardiovaskulární onemocnění drží v České republice smutné prvenství co do počtu úmrtí. Ročně na ně jen u nás zemře okolo 70 000 osob.

Jejich rozvoj úzce souvisí se vznikem aterosklerózy, což je zánětlivý proces, při kterém se dlouhodobě ukládá tuk na vnitřních stranách cév, čímž dochází ke snižování jejich průchodnosti až k úplnému ucpání.

Tyto usazeniny se navíc mohou rozpadat a vytvářet krevní sraženiny, které pak mají za následek rozvoj infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.

Hypertenze zabíjí tiše

Úhlavním nepřítelem může být i hypertenze neboli vysoký krevní tlak, opakovaně přesahující hodnotu 140/90, přičemž jeho optimální hodnotou je 120/80. Hypertenze zvyšuje pravděpodobnost infarktu, mozkové mrtvice, selhání ledvin či postižení očí.

Většinou se projevuje bušením srdce, bolestí hlavy, závratěmi, bolestí na hrudi a dušností, často se ale neprojevuje nijak a dá o sobě vědět až závažnými stavy. Proto se jí říká tichý zabiják. Z toho důvodu je dobré si krevní tlak pravidelně měřit, zvlášť ve vyšším věku.

Kouření, obezita a stres

Mezi nejrizikovější faktory, které zvyšují pravděpodobnost rozvoje kardiovaskulárních chorob, patří kouření, nedostatek pohybu, stres, nadměrná konzumace alkoholu, a především obezita související s nadměrným příjmem živočišných tuků a soli.

Živočišné tuky totiž obsahují vysoký podíl „špatného“ LDL cholesterolu, který se ukládá na stěnách cév a přispívá k rozvoji aterosklerózy. Nadměrný příjem sodíku ze soli zase zvyšuje krevní tlak.

Hlavními faktory, které ovlivňují vznik civilizačních chorob, jsou: nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres, kouření a znečištěné životní prostředí. Foto: shutterstock
Hlavními faktory, které ovlivňují vznik civilizačních chorob, jsou: nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres, kouření a znečištěné životní prostředí. Foto: shutterstock

Nadváha a obezita

Neomezený a rychlý přístup k energeticky bohatým potravinám kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na hlad vedou k přejídání a vzniku nadváhy až obezity. Podle údajů Státního zdravotního ústavu trpí téměř každý druhý Čech nadváhou a každý čtvrtý pak obezitou.

Alarmující je především situace u dětí, kdy se s nadváhou a obezitou u nás potýká na 154 tisíc dětí. Každé čtvrté má nadváhu, každé sedmé je obézní. Ačkoliv je obezita veřejností vnímána především jako estetický problém, má i závažné zdravotní důsledky.

Zátěž pro klouby, srdce i psychiku

Pro stanovení míry obezity je užívá index tělesné hmotnosti BMI (váha v kg dělená druhou mocninou výšky v metrech). Za zdravou je považována hodnota indexu mezi 18,5 a 25. Do čísla 30 jde o nadváhu, poté již o obezitu.

Ta zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob, diabetu II. typu i rakoviny. Představuje zátěž pro klouby a páteř, stejně jako pro psychiku dané osoby. Cestu z ní představuje úprava stravovacích návyků a postupné zvýšení pohybu. Jako ideální se zpočátku jeví chůze, například s holemi.

Víte, že

Opačným problémem jsou naopak poruchy přijmu potravy, mentální anorexie a bulimie, které provází touha po nadměrné štíhlosti. Přináší s sebou problémy v podobě srdeční arytmie, chudokrevnosti, slábnutí kostí a neurologických komplikací.

Diabetes

Zatímco diabetes I. typu, který se rozvíjí především v dětství, je zapříčiněn poruchou tvorby hormonu inzulínu, diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k tomuto hormonu.

Inzulinu tedy tělo produkuje dostatek, ale tělo je vůči němu rezistentní. Diabetes II. typu je označován za diabetes dospělých, obvykle se rozvíjí po 40. roce života a souvisí se západním stylem života. U nás jím trpí na 800 tisíc lidí.

Obezita a cukrovka jdou ruku v ruce

Až 80 % diabetiků II. typu je obézních a k této nemoci propracují nesprávnou životosprávou. Proto se o cukrovce hovoří jako o pandemii třetího tisíciletí. Zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje, že se tento volný cukr váže na bílkoviny a mění jejich tvar.

Ony pak nemohou správně fungovat, což vede k rozvoji mnoha chorob, například ke vzniku šedého zákalu v očích, ke špatné funkci ledvin, syndromu diabetické nohy, který vede k častým amputacím, či k rozvoji aterosklerózy.

Rakovina

Pro všechna nádorová onemocnění je typické, že se některé vlastní buňky organismu vymknou kontrole a začnou nekontrolovaně růst.

Někdy může být toho bujení nezhoubné, ovšem v případě, že je nádor schopen zakládat v těle vzdálená ložiska (metastázy), svědčí to zpravidla o jeho zhoubnosti, vyjma nádorů mozku, které tvoří metastázy jen vzácně.

U velké části nádorových onemocnění dospělých je patrný vliv prostředí a životního stylu.

Proč v těle bují rakovina?

Obezita a nedostatek pohybu jsou spojovány s rakovinou tlustého střeva, slinivky břišní, ledvin, prsu, dělohy, vaječníků, prostaty a dalších.

Zvýšený příjem alkoholu spolu s nedostatkem pohybu, nadváhou a nízkým příjmem vlákniny zase zvyšuje riziko kolorektálního karcinomu, kouření přispívá k rozvoji rakoviny plic.

Oproti tomu u dětí převažují nádory podmíněné poruchou opravných mechanismů DNA, jde o nádory mozku a leukémii. U dospělých je nejčastější melanom kůže, následovaný nádory tlustého střeva, plic, prsou a prostaty.

Syndrom vyhoření je stav naprostého psychického vyčerpání v důsledku nerovnováhy mezi profesním očekáváním a realitou. Foto: shutterstock
Syndrom vyhoření je stav naprostého psychického vyčerpání v důsledku nerovnováhy mezi profesním očekáváním a realitou. Foto: shutterstock

Autoimunitní onemocnění

Když do lidského organismu vniknou škodlivé látky v podobě virů, bakterií, parazitů či toxinů, nastartuje se imunitní systém, který proti nim vytvoří protilátky, jež škodliviny zničí.

V případě autoimunitního onemocnění ovšem není imunitní systém schopen rozeznat škodlivé látky a likviduje proto i vlastní zdravé buňky. Odborníci se domnívají, že při vzniku těchto onemocnění hraje vedle genetických předpokladů velkou roli i životní prostředí.

Tělo samo proti sobě

Nejznámějším autoimunitním onemocněním je patrně revmatoidní artritida, která se projevuje nevratným poškozením chrupavek a kostí kloubů. Riziko jejího rozvoje zvyšuje kouření, alkoholismus a obezita. Další autoimunitní nemocí je roztroušená skleróza.

Při ní napadá imunitní systém centrální nervovou soustavu, tedy mozek a míchu. Nemoc postihuje zejména mladé dospělé mezi 20–40 lety věku, častěji ženy.

Patří sem i celiakie, tedy neschopnost trávit lepek, lupénka postihující kůži, Crohnova choroba čili chronický zánět střeva nebo vitiligo projevující se nedostatkem kožního pigmentu melaninu.

Alergie

Oproti autoimunitním onemocněním, při kterých napadá imunitní systém vlastní buňky těla, reaguje při alergii obranyschopnost těla na látky, které se běžně vyskytují v našem okolí, ovšem tato reakce je přehnaná.

Těmito alergeny jsou nejčastěji pyly, zvířecí srst, roztoči, hmyzí bodnutí, plísně a potraviny. Alergie se projeví rýmou, svěděním a otoky očí, dechovou nedostatečností, ekzémem a bolestí hlavy.

Příliš čistá domácnost škodí

Náchylnost k rozvoji alergické reakce se dědí, má-li dítě jednoho alergického rodiče, rozvine se u něj s pravděpodobností 33 %, pokud oba, je šance na vznik alergie 70 %. Ke vzniku alergického onemocnění je ale zapotřebí souhry více faktorů.

Podílí se na tom i okolní prostředí, například znečištěný vzduch, nebo naopak až úzkostná hygiena v domácnosti. K rozvoji může přispět i infekce dýchacích cest, která poškodí jejich výstelku, a tím umožní kontakt imunitního systému s alergenem.

Psychické obtíže

Moderní hektická doba je zátěží rovněž pro psychiku. Enormní tlak na výkon, nedostatek psychického i fyzického odpočinku a závažné následky v případě omylu mohou člověka dovést až k syndromu vyhoření.

Jde o stav naprostého psychického vyčerpání v důsledku nerovnováhy mezi profesním očekáváním a realitou. Projevuje se únavou, poklesem výkonu, poruchami paměti a soustřední, poruchami spánku a tělesnými obtížemi.

Může vést až k depresi, což je další velmi rozšířená poruchy psychiky, označovaná za civilizační nemoc.

Prevence civilizačních chorob: nekouřit, nepít alkohol, zdravě se hýbat, hlídat si váhu, jíst pestrou stravu a naučit se zvládat stres. Foto: shutterstock
Prevence civilizačních chorob: nekouřit, nepít alkohol, zdravě se hýbat, hlídat si váhu, jíst pestrou stravu a naučit se zvládat stres. Foto: shutterstock

Negativní důsledky stresu

Deprese se projevuje snížením, až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami, až patologickým smutkem. Postižený jedinec pociťuje zmar, beznaděj, nedostatek motivace, úzkost a někdy i zvýšenou agresi.

Deprese se léčí antidepresivy v kombinaci s psychoterapií. Důsledkem dlouhodobého stresu a přetěžování může být rovněž chronický únavový syndrom, který se projevuje totálním vyčerpáním, problémy s pamětí a příznaky chřipkového onemocnění.

Prevence je základ

Mezi civilizační choroby se řadí i další nemoci, například Alzheimerova či Parkinsonova choroba, migrény, závislost na návykových látkách či zácpa. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se dá riziko vzniku civilizačních onemocnění výrazně snížit.

Základem je nekouřit, alkohol si dopřávat jen velmi střídmě nebo vůbec, zdravě se hýbat a hlídat si rozumnou váhu. Jíst pravidelně pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu a nepřejídat se. A zároveň se naučit pracovat se stresem, umět vypnout a relaxovat.

Foto: viz popisky. Úvodní foto: shutterstock
Související články
Lifestyle
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
Lifestyle
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Lifestyle
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Lifestyle
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
reklama
věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
svět zločinu
Smrtící plán zrozený v chladné krvi: Příběh masového vraha Charlese Whitmana
Charles Whitman, zdánlivě normální mladík, se proměnil v bezohledného zabijáka. Jeho cesta na věž texaské univerzity byla lemována mrtvolami jeho nejbližších a nakonec vyústila v jeden z nejhorších masakrů v americké historii. Co ho k tomu vedlo? Cestu na věž lemují mrtvoly Po půlnoci vnikne mladík do bytu Margaret. Když jí čepel nože pronikne do […]
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku. Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné. […]
Brutální zahrádkář u Klatovska: Týrá svou kolegyni, protože potřebuje změnu
„Vidíš, támhle to je ta chatka,“ ukazuje muž na dům v zahrádkářské kolonii. Žena nic netuší, zkoumá objekt a už si plánuje, jak překvapí manžela. Nevidí toužebný pohled, který se na ni upírá. Ani neví o dalším překvapení, jež si pro ni její kolega připravil. Muže z Klatovska údajně omrzí běžný pohlavní styk, to znamená se souhlasem […]
Kruté týrání dítěte: Rodiče znetvořili svého syna elektrickými kabely
V červenci 2017 je v městečku Darlington v Jižní Karolíně zatčen James Charlie Harkins (42) a jeho partnerka Ida Gregg (22) za brutální týrání jejich malého syna. Rodiče ho bili elektrickými kabely a dalšími předměty, čímž mu způsobili trvalé poškození. Policie však už v květnu prohlížela jejich dům, ale žádné důkazy týrání tehdy nenašla. Případ […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz