Domů     Cukrovka, strašák moderní doby
Cukrovka, strašák moderní doby
27.6.2024

Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob.

U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i ve středních věkových skupinách. Lze nepříznivý trend vůbec zvrátit?

Rozlišujeme dva typy onemocnění označovaného jako diabetes mellitus. Cukrovka 1. typu je autoimunitní nemocí, která postihuje zejména děti do 15 let věku. Tu znali už ve starověkém Egyptě, ačkoliv ji neuměli léčit.

Oproti tomu rozvoj 2. typu diabetu bývá spojován se současným sedavým způsobem života a epidemií obezity, která postihuje zvláště vyspělé země západního světa.

Tímto onemocněním trpí zejména dospělí, ale nevyhýbá se bohužel ani dětem, u nichž je obezita také na vzestupu.

Ebersův papyrus. FOTO: Einsamer Schütze / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Ebersův papyrus. FOTO: Einsamer Schütze / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Sladká moč láká včely, mouchy i mravence

Slovo diabetes je řeckého původu a znamená odtékat či plynout. Stejně jako český název nemoci úplavice odkazuje k hlavní příčině smrti postiženého cukrovkou, a tou je těžká dehydratace. Mellitus je latinské slovo a znamená sladký.

Neléčení diabetici totiž vylučují v moči nadměrné množství cukru neboli glukózy, což odjakživa přitahovalo mouchy a včely, čehož si všimli lékaři už ve starověku. Čínští lékaři k diagnostice onemocnění zase používali mravence.

Galen a Hippokrates. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
Galen a Hippokrates. FOTO: Nina Aldin Thune / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

Starověcí lékaři moč diabetiků ochutnávali

První zmínky o diabetu pocházejí z roku 1552 př. n. l. z Egypta. Jakožto o vzácné nemoci, při které nemocný stále pije a často močí, o něm hovořil Ebersův papyrus, jedna z nejstarších dochovaných medicínských písemností.

Označení diabetes pak poprvé použil kolem roku 250 př. n. l. Řek Apollonius z Memphisu. O cukrovce se zmínil ve svých spisech i římský lékař Galén (129–216), ten ovšem nemoc pouze popsal, žádnou účinnou léčbu nenavrhl.

Ve středověku informace o nemoci shrnul perský učenec Avicenna (980–1037). Není pak bez zajímavosti, že středověcí lékaři moč svých pacientů ochutnávali, aby zjistili, zda není sladká.

Avicenna vyšetřuje pacienta. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY 2.5
Avicenna vyšetřuje pacienta. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / CC BY 2.5

Zkoumání ve jménu cukrovky

Roku 1869 objevil německý patolog Paul Langerhans (1847–1888) ostrůvky slinivky břišní, které jsou po něm pojmenovány.

V roce 1889 pak došli lékaři Oskar Minkowski (1858–1931) a Joseph von Mering (1849–1908) k poznání, že rozvoj diabetu zřejmě souvisí právě s těmito ostrůvky, což znamenalo zvrat v přístupu k cukrovce a její léčbě.

Nemoc se neúspěšně pokoušeli léčit podáváním pankreatinu, jež získávali sušením psích slinivek.

Pozdější zkoumání objevila v ostrůvcích různé typy buněk, přičemž roku 1909 Belgičan Jean De Meyer (1878–1934) odvodil, že B buňky, jež tvoří 70 % ostrůvků, produkují hormon, který snižuje hladinu cukru v krvi (glykemii). Pojmenoval jej inzulin (z latinského slova insula neboli ostrov).

Zázrak jménem inzulin

Právě tohoto hormonu mají diabetici v těle nedostatek. Izolovat inzulin ze slinivky břišní a úspěšně jej použít k léčbě cukrovky se poprvé podařilo kanadskému lékaři Siru Fredericku Bantingovi (1891–1941).

Ten se obrátil na profesora Johna Jamese Macleoda (1876–1935) z Univerzity v Torontu, který mu poskytl zázemí pro jeho experimenty, i asistenta, studenta medicíny Charlese Besta (1899–1978).

Společně se jim ze psí slinivky povedlo extrahovat látku, jež označili jako isletin.

Best a Banting asi v roce 1924. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Best a Banting asi v roce 1924. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

První vyléčený diabetik

Další člen týmu, biochemik James Collip (1892–1965), pak objevil metodu, jak tuto látku čistit, aby z ní mohl být vyroben právě inzulin.

To se povedlo 27. července 1921. Nejprve jej úspěšně testovali na psech, k léčbě lidí byl takto získaný inzulin poprvé použit 11. ledna 1922 u čtrnáctiletého chlapce jménem Leonard Thompson.

V roce 1923 získali Banting s Macleodem Nobelovu cenu za objev inzulinu, o související odměnu se rovným dílem podělili ještě s Bestem a Collipem. Do Československa se inzulin dostal ještě téhož roku. Životy zachraňuje už sto let.

Inzulin v injekci. FOTO: Radomil / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Inzulin v injekci. FOTO: Radomil / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Cukrovka 1. typu

Diabetes 1. typu postihuje zejména děti a dospívající, diagnostikován je nejčastěji v 15 letech věku, vyskytnout se však může i u dospělých jedinců.

Příčinou nemoci je napadení B buněk Langerhansových ostrůvků slinivky břišní vlastním imunitním systémem, proto jde o autoimunitní onemocnění. Zpočátku se choroba navenek nijak neprojevuje, dokud nedojde ke zničení 80 % B buněk.

Následně začne u nemocného růst hladina cukru v krvi, ovšem nedostatek inzulinu zabrání vstupu energie z glukózy do buněk.

Molekulární struktura inzulínu. FOTO: Raul654 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Molekulární struktura inzulínu. FOTO: Raul654 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Hubnutí, enormní žízeň a časté močení

Nedostatek energie se tělo snaží nahradit jiným způsobem, rozkladem tuků. Při tom se uvolňují ketolátky, například aceton, po kterém je nemocný cítit, a velké množství vody, které ledviny již nedokážou udržet v těle.

Postižený hubne, má enormní žízeň a také často a vydatně močí. Může trpět nechutenstvím nebo naopak záchvaty „vlčího hladu“. Opakovaně ho trápí únava, bolesti břicha, zvracení a může upadnout až do bezvědomí.

Jedním z příznaků je silná žízeň. FOTO: Unsplash
Jedním z příznaků je silná žízeň. FOTO: Unsplash

Autoimunitní onemocnění

Spouštěčem této autoimunitní nemoci může být pouhá viróza či poštípání hmyzem, které nastartují nezvratnou tvorbu protilátek proti vlastním tělesným buňkám a zničí je.

B-lymfocyty, tedy buňky imunitního systému, označí B buňky slinivky břišní za cizorodé, čímž nastartují imunitní reakci těla spočívající v tom, že je další imunitní buňky (T-lymfocyty a makrofágy) začnou ničit. Dodnes není jasné, proč tomu tak je.

Diabetik musí hlídat, co jí. FOTO: Freepik
Diabetik musí hlídat, co jí. FOTO: Freepik

Základem je vyrovnaná glykemie

V důsledku zničení B buněk není tělo schopné produkovat hormon inzulin, který je nezbytný pro metabolismus cukrů. Jeho hlavní úlohou je vychytávat sacharidy, jakožto hlavní zdroj energie pro tělo, z krve a předávat ho důležitým orgánům a tkáním.

Pro vyjádření koncentrace cukru neboli glukózy v krvi se používá termín glykemie. Ta se u zdravého jedince pohybuje mezi 3,3 a 5,5 mmol/l. Při nerozpoznaném diabetu se u postiženého rozvíjí tzv. hyperglykemie čili zvýšená hladina cukru v krvi, která může vyústit až kómatem.

Pravidelná kontrola hladiny cukru je nutná. FOTO: Freepik
Pravidelná kontrola hladiny cukru je nutná. FOTO: Freepik

Riziko zvané hyperglykemie

Hyperglykemie ale hrozí i u již odhaleného diabetika, může k ní dojít vlivem nedostatečné aplikace inzulinu, přejedením se či působením stresových hormonů. Další příčinou může být horečnaté onemocnění.

Zvýšená hladina cukru v krvi se projevuje žízní, suchem v ústech a nadměrným močením, velkým hladem a rozostřeným viděním.

Dlouhotrvající nekompenzovaná hyperglykemie je rovněž příčinou vzniku chronických pozdních komplikací diabetu, jakými jsou poškození zraku, nervů, velkých cév a nohou.

Aplikace inzulinu. FOTO: Freepik
Aplikace inzulinu. FOTO: Freepik

Nízká hladina cukru v krvi

Když je naopak hladina cukru v krvi nízká, tedy pod 3,3 mmol/l, vzniká u pacienta hypoglykemie. Dochází k tomu například při nedostatečném nebo pozdním příjmu potravy po podání inzulinu, případně po požití většího množství alkoholu.

Projevuje se poklesem psychické výkonnosti, bolestí hlavy, studeným potem, pocitem hladu a poruchou jemné motoriky. Později se objeví křeče a pacient může rovněž upadnout do kómatu, kdy mu hrozí poškození mozku. Cukrovkář by se v každém případě měl snažit mít hladinu glykemie vyrovnanou.

Pravidelná kontrola u lékaře je nutná. FOTO: Freepik
Pravidelná kontrola u lékaře je nutná. FOTO: Freepik

92 % diabetiků je 2. typu

V České republice trpí diabetem na milion osob, ve světě je to pak 537 milionů lidí. Až 92 % z nich je však stiženo cukrovkou 2. typu. Mechanismus rozvoje tohoto onemocnění je ale je poněkud odlišný od 1.typu, nejde totiž o autoimunitní onemocnění.

U diabetika 2. typu B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní inzulin stále produkují, tělo ale klade z nejrůznějších důvodů překážky k jeho využití, je na inzulin méně citlivé. Dochází proto k relativnímu nedostatku inzulinu v těle.

Cukrovka 2. typu vzniká často po 40. roce života a k jejímu rozvoji přispívá nadváha (až 90 % těchto diabetiků je obézních), nedostatek pohybu a stres.

Inzulinová pumpa. FOTO: Mbbradford / Creative Commons / volné dílo
Inzulinová pumpa. FOTO: Mbbradford / Creative Commons / volné dílo

Důležité je nemoc zachytit včas

Začátek diabetu 2. typu je nenápadný, projevuje se velkou žízní, častým močením, úbytkem hmotnosti a často i kožními záněty.

Častěji je nyní zachycena při preventivním odběru krve ve stádiu tak zvaného prediabetu, tedy v době, kdy cukrovka ještě nepůsobí žádné obtíže, ačkoliv už může zvyšovat riziko hypertenze a s tím spojeného rozvoje srdečního infarktu či mozkové příhody.

Také se už může rozvinou ateroskleróza a postupné postižení nervů. Pokud jeden z rodičů trpí cukrovkou 2. typů, má daný jedinec 60% šanci na rozvoj onemocnění, jestliže oba rodiče, pak se i u něj na 100 % diabetes rozvine.

Nepříjemné komplikace neléčeného diabetu

Při déletrvajícím, nekompenzovaném diabetu 2. typu dochází k rozvoji tak zvaných mikroangiopatických komplikací, jakými jsou postižení zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetický nefropatie) či nervů (diabetická neuropatie), jež může vést k nerozpoznání drobných poranění nohy, které mohou způsobit gangrénu s nutností amputace dolní končetiny.

V tomto případě mluvíme o syndromu diabetické nohy. Diabetes 2. typu se může projevit také únavou, špatným hojením ran, opakovanými infekcemi, žízní a nadměrným močením.

Diabetická noha. FOTO: ApoPfleger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Diabetická noha. FOTO: ApoPfleger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Neúprosná statistika

V roce 2030 by v České republice mohlo žít až 1,3 milionu diabetiků. V populaci nad 65 let je více než 20 % diabetiků a meziročně jich v této kategorii přibývá 25 až 30 tisíc. Roční náklady na léčbu cukrovky se již nyní pohybují ve výší 48 miliard korun.

Nejvyšší náklady přitom nejsou vydávány na samotnou léčbu diabetu, ale na léčbu komplikací, které onemocnění provázejí. Každoročně pak 20 až 30 tisíc lidí s diabetem zemře, ačkoliv cukrovka nemusí být přímou příčinou těchto úmrtí.

V loňském roce to bylo až 45 000 lidí, v důsledku pandemie covidu, který na obézní diabetiky dopadal nejhůře. Rozvoji cukrovky 2. typu přitom lze předcházet zdravým životním stylem.

Inzulinová pera. FOTO: Mr Hyde / Creative Commons / volné dílo
Inzulinová pera. FOTO: Mr Hyde / Creative Commons / volné dílo

Jak zabránit rozvoji cukrovky 2. typu?

Mezi rizikové faktory rozvoje nemoci patří nadváha a obezita, nebezpečné je zejména ukládání tuku v oblasti břicha, dále nedostatek pohybu a nezdravé stravování.

Pravidelným a přiměřeným sportováním a zdravou stravou je tedy možné výrazně snížit pravděpodobnost rozvinutí této nemoci. Přispět k tomu může také přiměřená relaxace, vyhýbání se stresu a skoncování s kouřením.

Základem by měla být pestrá strava s dostatkem všech živin, pravidelnost v jídle a dostatek vhodných tekutin. Žádoucí je omezení alkoholu, soli a živočišných tuků ve stravě.

Zdravá strava přispívá k správné hladině cukru. FOTO: Freepik
Zdravá strava přispívá k správné hladině cukru. FOTO: Freepik

Léčba diabetu

Neléčená cukrovka zabíjí, vede k poškození důležitých orgánů a nese s sebou závažné zdravotní komplikace až riziko smrti. Jak se vlastně cukrovka léčí? Úspěšná terapie stojí na třech pilířích – inzulinu, dietě a fyzické aktivitě.

Zatímco inzulin a sport glykemii neboli hladinu cukru v krvi snižují, naopak jídlo a antagonisté inzulinu (hormony, které zvrátí účinek inzulinu, tedy glukagon, adrenalin, kortizol) ji zvyšují.

Hmotnost je třeba hlídat. FOTO: Freepik
Hmotnost je třeba hlídat. FOTO: Freepik

Dieta, pohyb a inzulin

K dosažení nejlepší kompenzace diabetu je žádoucí, aby byl inzulin podáván způsobem, který nejvíce napodobuje přirozenou sekreci inzulinu. Toho se dosahuje systematickou aplikací hormonu pomocí inzulinových per či pump.

Kontrolu kompenzaci si provádí diabetik sám pomocí glukometru, přístroje na měření hladiny glykemie. Cukrovkář musí rovněž dodržovat diabetickou dietu, která odpovídá pravidlům racionální výživy.

Fyzická aktivita je žádoucí, ovšem před ní si musí změřit glykemii a podle její hodnoty doplnit živiny nebo ubrat inzulin, aby nedošlo k hypoglykemii.

Cvičit může každý. FOTO: Freepik
Cvičit může každý. FOTO: Freepik
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Zajímavosti
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Zajímavosti
Nejasná poselství spánku: Co o nás vypovídají sny a naše oblíbená spací poloha?
Je všeobecně známo, že spánek léčí. Probíhá při něm celková regenerace našeho těla. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, v jaké poloze nejčastěji usínáte? Právě tato skutečnost údajně vypovídá o naší osobnosti téměř stejně, jako je tomu i v případě řeči těla. Usínáte-li pokaždé jinak, jste zřejmě mnohostrannou osobností. Pokud obvykle usínáte na břiše, […]
Zajímavosti
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Zajímavosti
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
reklama
svět zločinu
Jack Unterweger: Polepšený hříšník s rukama od krve
Je mnoho způsobů, jak se stát slavným. Můžete dokázat něco velkého, nebo také něco opravdu velkého spáchat. Rakušan Jack Unterweger byl jednoznačně ten druhý případ. Obdivovanou celebritou se ale přesto stal. Životní příběh Johanna Unterwegera se začíná odvíjet 16. srpna 1950 ve štýrském Judenburgu a výchozí podmínky ho tak trochu odsuzují do role věčného outsidera. […]
Dustin Hoffman: Osmdesátník nařčen ze svlékání žen bojuje o očištění
Herecká legenda Dustin Hoffman se v roce 2017 ocitl pod palbou obvinění ze sexuálního obtěžování, která se datují do 80. let. Navzdory několika svědectvím, včetně výpovědí herečky Kathryn Rossetterové a Meryl Streepové, Hoffman trvá na své nevině a omlouvá se za jakékoli nechtěné chování. Jeho šance na očištění jsou poměrně značné, jelikož k žádné skutečné […]
Krvelačná česká mládež: Vražda mačetou i vyrytý pentagram
Jeho mučitelé si jej natáčejí na video, jeden z nich mu cpe do pusy cigaretu. Potom oběť svlečou. Sundají jí bundu, vyhrnou tričko, stáhnou tepláky. Na hýždě hochovi vyryjí pentagram a napíšou satanistické výrazy. Mají celý život před sebou. Alespoň jejich rodiče si to myslí. Jednoho dne však přichází zpráva, že jsou jejich vlastní děti […]
Regina Rázlová: Od herečky k obviněné z tunelování
Regina Rázlová se proslavila jako talentovaná herečka a později jako podnikatelka. Její kariéru však ovlivnila vážná obvinění z vytunelování společnosti Skloexport, které vedly k jejímu zatčení a téměř ročnímu pobytu ve vazbě. Nakonec byla zproštěna viny a vysoudila odškodné, ale až po letech nejistoty a stresu. Přes těžkosti se jí podařilo vrátit k herectví a […]
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc