Domů     Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?

Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci.

V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je?

Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří jsou zhruba stejně staří, je navíc relativně nový fenomén. Kdy to vše vlastně začalo?

V USA proběhl baby boom těsně po 2. světové válce, u nás v 70. letech 20. století. Američtí „boomers“ si tak už užívají penzi.(Foto: Robert Balog / Pixabay)
V USA proběhl baby boom těsně po 2. světové válce, u nás v 70. letech 20. století. Američtí „boomers“ si tak už užívají penzi.(Foto: Robert Balog / Pixabay)

Nenápadní lidé

Někteří sociální historikové celou věc spojují s knihou I slunce vychází (1926), která je literární prvotinou amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye (1899-1961).

V předmluvě k tomuto dílu se objevuje citace americké literátky Gertrudy Steinové (1874-1946):

„Vy všichni jste ztracená generace.“ Zpětně je takto označována skupina lidí s rokem narození mezi lety 1883 a 1900 a těm, kteří přišli na svět v letech 1901 až 1927, se pro změnu říká největší generace. Kdo přichází po nich?

V roce 1951 vychází v americkém časopisu Time článek, ve kterém se píše, že „Dnešní mladí lidé nepřicházejí s manifesty, nepronáší projevy ani nevylepují plakáty.

Říká se jim proto ‚tichá generace‘.“ Zatímco v 50. letech 20. století se vžije označení tichá generace pro lidi narozené na přelomu 20. a 30. let, nyní se toto pojmenování používá pro ty, jejichž rok narození je mezi lety 1928 až 1945.

Nejstarším mileniálům bylo s příchodem roku 2000 jen 19 let. Dnes jsou čtyřicátníci a zakládají si na zdravém životním stylu.(Foto: Joakim Berndes / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Nejstarším mileniálům bylo s příchodem roku 2000 jen 19 let. Dnes jsou čtyřicátníci a zakládají si na zdravém životním stylu.(Foto: Joakim Berndes / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Populační vlna

Další generací jsou takzvaní baby boomers. Vše pro ně v USA začíná tehdy, když Úřad pro sčítání lidu začne o letech po druhé světové válce (1946 až 1964) mluvit jako o poválečném baby boomu.

Počet narozených dětí totiž tehdy vzroste z přibližně 3 milionů ročně na více než 4 miliony. Například v roce 1963 upozorňuje americký tisk na „přílivovou vlnu“ zájemců o studium na univerzitách.

V českých podmínkách je můžeme srovnat s generací takzvaných Husákových dětí, narozených v 70. letech 20. století díky politice bývalého režimu, prosazující vysokou porodnost.

Dnes spadají pod mezinárodně používané označení generace X, která získá své jméno podle knihy rozhovorů s teenagery od britských novinářů Jane Deversonové a Charlese Hambletta s názvem Generation X (Generace X) z roku 1964. Tento název se však začne spojovat s konkrétní skupinou lidí až na počátku 90. let, kdy se jím začnou označovat všichni ti, kteří přišli na svět v období mezi roky 1965 a 1980.

Aktuálně nejmladšími obyvateli naší planety jsou příslušníci generace Alfa.(Foto: TheoRivierenlaan / Pixabay)
Aktuálně nejmladšími obyvateli naší planety jsou příslušníci generace Alfa.(Foto: TheoRivierenlaan / Pixabay)

Mladí a nejistí?

Když se řekne mileniálové (známí také jako generace Y), pak si můžeme představit skupinu, jejíž nejstarší členové nedávno vstoupili mezi čtyřicátníky (1981-1996).

Protože ti s příchodem nového milénia končí střední školu nebo nastupují na univerzitu a pozornost celého světa se tehdy upírá k příchodu roku 2000, vyplyne pojmenování z těchto okolností.

Narozeným od roku 1997 se dnes říká generace Z, která je pozoruhodná tím, že už od svého příchodu na svět je obklopena internetem.

Označení generací slouží jak k demografickému a sociologickému využití, tak také pro marketingové účely, kde pomáhá lépe zacílit reklamu.

Výjimkou je označení generace sněhových vloček pro lidi narozené zhruba v letech 1995 až 2010, které se pro tyto účely nevyužívá. Pojmenování odkazuje na jejich často zvýšenou citlivost, menší emocionální stabilitu a přesvědčení o své výjimečnosti.

Přichází generace Alfa!

Pozici „nejmladších lidí na světě“, která dosud patřila generaci Z, si zvolna začíná nárokovat nová generace Alfa. Oficiální roky narození této generace jsou stále předmětem diskuze.

Někteří tvrdí, že začínají rokem 2010 (synchronně s tím, kdy byl uveden na trh první iPad) a bude končit v roce 2025. Jiné zdroje jako startovací moment pro tuto skupinu uvádějí rok 2012. V obou případech se tak zatím překrývá s generací Z.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Mircea Iancu / Pixabay)
Související články
Lifestyle
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Lifestyle
Máte při hubnutí slabou vůli? Ve skutečnosti za to nemůžete!
Myslíte si, že jste pevně rozhodnuti a vaše vůle je nezlomná? A poté zase hubnutí vyprchá vniveč? Pro mnoho lidí je obezita výsledkem emočního jezení. Proces řídí mozek, kterému zkrátka chybí ony krásné pocity z toho,  když se nají… Zbývá jen otázka: Dá se s tím něco dělat? „Obezita není selhání vůle, ale závažné chronické […]
Lifestyle
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
Lifestyle
Melinda a Bill Gatesovi: Nejdražší rozchod dějin?
Láska na první pohled? Tak přesně ta to nebyla. Melinda Gatesová, tehdy ještě coby produktová manažerka Microsoftu Melinda Ann Frenchová, pobaveně zvedne obočí. „Říkal jsem si, co si spolu zajít ven, tak za dva týdny by to šlo,“ snaží se jí zrovna dostat Bill Gates na rande.   „Myslím, že to není dobrý nápad. Není […]
reklama
věda a technika
Měli učitelé Alberta Einsteina za hlupáka?
Nadprůměrná inteligence se u Alberta Einsteina projevuje už v dětství. Do tří let prakticky nemluví. Žije ve svém vlastním vesmíru logiky. Na katolické škole v Mnichově, kam později chodí, odmlouvá učitelům a každou odpověď si pečlivě rozmýšlí. Papouškování nabiflovaných faktů, jak ho kantoři vyžadují, se budoucímu německému fyzikovi Albertu Einsteinovi (1879–1955) příčí. Raději snáší bití rákoskou, než […]
Samokřídlo Horten Ho 229: Mělo první stealth technologii?
Ženská noha škobrtne o kus dřeva. „Wolfi!“ rozduní se domem rozčilený hlas. Do pár vteřin stojí jako schůdky před matkou trojice bratrů Hortenových – nejstarší Wolfram (1912–1940), o ždibec nižší Walter (1913–1998) a Reimar (1915–1994). Spojuje je vášeň pro létání. Excelují pod dohledem prvoválečných veteránů v leteckém klubu v Bonnu. A zatímco ostatní kluci pobíhají […]
Osm typů alternativní medicíny, které uzdravují
Podstatou alternativní medicíny jsou přírodní složky s léčivým účinkem na drobná i chronická onemocnění. Metody používané v přírodní medicíně jsou z velké části založeny na neinvazivní a přirozené léčbě a na zmírnění fyzických i psychických chorob. Může ji využívat kdokoli bez ohledu na pohlaví, věk a fyzický stav. Terapie musí probíhat pod dozorem odborníka s […]
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
věda a technika
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz