Fytoterapie je činnost v minulosti známá pod pojmem bylinkářství, během níž jsou k léčbě člověka využívány léčivé účinky některých rostlin. Také moderní lékařská věda se obrací k takzvaným léčivkám, které jsou osvědčené tisíciletými zkušenostmi.
Čas sběru léčivek
Při sběru a následném sušení léčivých bylinek je nutné dodržovat některé zásady. Sběr provádíme výhradně v čistém prostředí, nikoliv u silnic a okrajů cest, a to během suchého počasí.
Léčivé rostliny není vhodné sbírat ráno, kdy je ještě vlhko – a rovněž ani večer, když spadne rosa. Vlhké bylinky se nám totiž mohou zapařit, čímž se znehodnocuje většina jejich účinných látek.
Ze stejného důvodu je nesbíráme ani za vlhkého počasí, během deště a ani ihned po něm. Výjimkou jsou v tomto případě pouze podzemní části léčivek.
Způsob sběru bylinek
Sbíráme jen takové byliny, které bezpečně známe. Většinu léčivých rostlin můžeme trhat rukou, u těch citlivějších pak raději zvolíme nůžky, abychom nepoškodili zbývající části léčivky. Je také potřeba uvědomit si, že některé léčivé rostliny mohou být chráněné.
Všeobecně pak při sběru v přírodě platí, že je vždy nutné rostliny na jejich nalezištích zachovat, takže na stanovištích musíme ponechat jejich dostatečné množství. Sbíráme též v určitou dobu správnou část léčivé bylinky.
Účinné látky v léčivkách jsou buď rozložené rovnoměrně v celé rostlině, nebo se hromadí v některých jejích částech, popřípadě je jejich nejvyšší množství v rostlině obsaženo pouze v jejím konkrétním vývojovém stadiu.
Šetrné sušení
Velice důležité je taktéž zachování správného postupu v průběhu sušení léčivých rostlin. Pro sušení je potřeba mít k dispozici dostatečný a rovněž vhodný suchý prostor, navíc i s prouděním vzduchu.
Bylinky nikdy nesušíme na přímém slunci, ztrácely by svoje léčivé látky. Vhodným prostředím pro sušení jsou kupříkladu půdy, avšak v takovém případě musíme dávat pozor na prach.
Správné skladování
Každý prostor, jenž k sušení léčivek zvolíme, musí být řádně vyčištěn. Jako podložku pak můžeme použít například papír nebo dřevěnou desku. Částečně už usušené rostlinky je potřeba šetrně obracet. Všechny bylinky sušíme tak dlouho, dokud nejsou úplně křehké.
Během sušení by rostliny také neměly ztrácet svou původní barvu. Usušené rostlinné drogy, tedy sbírané části léčivých rostlin po usušení, nakonec uchováváme opět na nějakém suchém místě, nejlépe v látkových pytlích nebo v bednách vyložených čistým papírem.