Domů     Kdo tě zabil, božská Marilyn?
Kdo tě zabil, božská Marilyn?
9.6.2024

Narodila se jako Norma Jean Mortenson, ale svět dobyla už jako Marilyn Monroe. Objevila se na titulní stránce prvního vydání Playboye. Bulvární listy živila svými nekonečnými románky s mocnými muži. A ve svých 36 letech zemřela. Jak? To se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Pro její dětství se nejlépe hodí slova „psí život“. Její biologická matka ji hned po porodu dává na vychování pěstounům. Stav její duše jí nedovolí vychovávat dítě.

Když se její situace zlepší, bere si malou Normu k sobě, ale tahle rodinná idylka netrvá dlouho. Budoucí hvězdě stříbrného plátna je osm let, když její matku odvezou navždy do ústavu pro duševně choré. Diagnóza? Paranoidní schizofrenie.

Zachraň mě! Ožeň se se mnou!

A tak pokračuje ve svém dětském „turné“ po pěstounských rodinách. Krásné dětství ani teď nepřichází. Místo toho zažije v jedné z rodin sexuální násilí. Je to jeden z důvodů, proč se z ní stává doslova uzlíček nervů. Dokonce z toho všeho začíná koktat.

To není zrovna ideální předpoklad pro budoucí herečku. Ze dna se snaží odrazit v šestnácti letech. Datum 19. červen 1942 pro ni má zvláštní význam. Vdává se za dělníka Jamese Doughertyho.

Následujících čtyři a půl roku, které stráví ve svém prvním manželství, ale později označí za měsíce, kdy umírala nudou.

Povolený doping pro válečné letce

To je ale to poslední, co od života čeká. Chce víc. Pravda, první práci fotomodelky dostává víceméně náhodou.

Okouzlující dělnici, pracující v továrně na leteckou munici, si vybrali tvůrci reklamní kampaně, která měla zvednout morálku letců, bojujících ve 2. světové válce. Jenže sexy dělnice nedostane do kolen jen příslušníky leteckých sil.

Líbí se i těm, kteří shánějí vhodný „materiál“ pro příběhy na stříbrném plátně – filmovým producentům.

Zrodila se Marilyn Monroe

Píše se rok 1946. Pro hrdinku tohoto článku to je rok, o jakém vždycky snila. Podepisuje kontrakt s hereckou agenturou a brzy poté i svou první filmovou smlouvu se slavným studiem Fox. Proč jsme ji nejmenovali? Protože už není Normou Jean Mortenson.

Vstupuje do světa filmu nejen se zářivými blond vlasy, ale hlavně s novým uměleckým jménem – Marilyn Monroe. Stačí jí čtyři roky na to, aby si zasloužila první kladné kritiky. Povede se jí to coby Angele Phinlay v temném krimi dramatu Asfaltová džungle.

Rozmazlovala boháče i vojáky v Koreji

Brzy je to ona, kdo plní kasy kin a kapsy producentů. Neváhá využít všech svých ženských zbraní, svléknout se nebo svůdně zatančit. A po premiéře prožít vášnivou noc s mužem, který jí může nabídnout ještě skvělejší budoucnost. Nezapomíná ani na ty bezejmenné.

V roce 1954, rok po konci korejské války, jede do Koreje. Před davem vojáků, kteří v zemi ještě zůstali, se uskuteční legendární koncert svůdné Marilyn.

Existuje hned několik teorií, proč ve svých 36 letech náhle zemřela královna hříchu. Jedna je horší než druhá. Foto: Studio publicity portrait for film Niagara (1953). / Volné dílo
Existuje hned několik teorií, proč ve svých 36 letech náhle zemřela královna hříchu. Jedna je horší než druhá. Foto: Studio publicity portrait for film Niagara (1953). / Volné dílo

Tak si dám ještě jeden prášek, no…

Schody, po nichž doslova uhání k filmovému vrcholu, bere po dvou. Jenže za slávu současně platí krutou daň. Přihlásí se její minulost a s ní se vracejí noční můry, na něž doufala zapomenout.

Jsou tu stavy plné úzkosti a depresí a probdělé noci, věčný strach z osamění. A přitom pomoc je po ruce, na nočním stolku. Má podobu desítek barbiturátů, zapitých alkoholem.

Mateřská společnost jí dala padáka

Stačí pár měsíců a nad Marilyn se stahují mraky. Na natáčení dochází se stále větším zpožděním.

Někdy není schopna si vzpomenout na text, který, „rejžo, vždyť mě znáte, ještě před usnutím jsem to tak dobře uměla…“ Ti, kteří ještě před rokem stáli frontu před jejími dveřmi, od ní dávají ruce pryč. Pryč je slíbená titulní role ve snímku Snídaně u Tiffanyho.

Nakonec jí mateřské studio Fox dává padáka. A ještě na ni poštve právníky, kteří z ní chtějí vytáhnout balík jen proto, že nebyla schopna dokončit svou práci na filmu, který kvůli tomu končí ve stoupě.

Jestli mě nepustíte ven, podřežu si žíly

Co takhle zkusit odvykačku na slavné newyorské klinice? Spoustě lidí před ní tady už přece pomohli. Jenže ti tam obvykle prožili více času než Marilyn. Ta dostává hysterický záchvat pár minut poté, co jí zavřou do jejího pokoje s mřížemi.

Rozbíjí okno a křičí, že když ji hned nepustí ven, podřeže si žíly střepem, který drží v ruce. Místo toho se jí ujmou chlapi v bílém. Vlečou ji tam, kde si ublížit nedokáže – do izolace. Neexistuje však moc, která by ji tu dokázala udržet. Za čtyři dny je pryč. Na svobodě, nebo snad míří rovnou do pekla?

• O zálibě amerického prezidenta J. F. Kennedyho v pohledných ženách se vědělo. Jenže vášnivý románek s Marilyn, to bylo jiné kafe. Foto: Los Angeles Times – Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library / CC BY 4.0
• O zálibě amerického prezidenta J. F. Kennedyho v pohledných ženách se vědělo. Jenže vášnivý románek s Marilyn, to bylo jiné kafe. Foto: Los Angeles Times – Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library / CC BY 4.0

Prezident má narozeniny

Jenže tahle holka se jen tak nevzdává. Když už jí nedávají role, tak aspoň dělá radost bulvárním novinářům. Svými dvěma nepovedenými manželstvími. Románky s muži, jejichž jméno není dobré na veřejnosti vyslovovat nahlas.

Tím, že 19. května 1962 opravdu dorazí na velkolepou oslavu 45. narozenin nového amerického boha. Prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Na tohle blahopřání svět nikdy nezapomene

Čert vem, že zase přijde pozdě. Jenže pak drobnými krůčky dojde k mikrofonu, odhodí svůj drahý kožešinový přehoz odhodí a předvede se nóbl gratulantům v přiléhavých lesklých šatech, pod nimiž je v záři reflektorů vidět snad i to, co by nemělo.

A pak oslavenci zanotuje „Happy birthday, mister prezident,“ a vedoucí vydání deníků mohou klidně roztrhat své úvodníky, v nichž se tak pěkně rozepsali o tom, jak se hvězdou večera stala Ella Fitzgerald.

Noc, kdy zemřela Marilyn

Brzy se dostane Marilyn na titulní stránky znovu. To když se na nich budou popisovat události z noci ze 4. na 5. srpna 1962. Noci, během níž Marilyn Monroe ve svých 36 letech zemřela.

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Bert Parry / Volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Záhady a tajemství
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Záhady a tajemství
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
reklama
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.