Domů     Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
5.6.2024

Kam pořád mizí ty slepice? Když majitel domu v turecké provincii Nevşehir v roce 1963 provádí renovační práce, neobejde se to beze ztrát. Den co den napočítá na dvorku o několik kusů drůbeže méně! Ztracené slepice se nikdy nevrátí. Jako by se propadly do země…

Jednoho dne na to muž konečně přijde. Zvědavé slípky vždy vlezou do štěrbiny v polozbořené zdi! Vezme tedy krumpáč… a objeví tajemný průchod. Ten vede do dalších a dalších a nakonec až do obrovského komplexu místností a chodeb!

Pořád to ale není všechno. Když se do práce pustí archeologové, zjistí, že celý labyrint se opakuje v několika patrech po sebou. Jejich počet se uvádí mezi 5 a 18, protože nejsou vybudované v rovině, přičemž ta nejhlubší se nacházejí až 85 metrů pod zemí!

Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.
Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.

Nic tu nechybí

Zas tak šokující nález to však není. Celá oblast, která dříve spadala pod historické území Kappadokie, je tvořená sopečnou horninou zvanou tuf, která se velmi dobře tvaruje.

Vzniknou tu díky tomu nejen působivé sklaní útvary na povrchu, ale také možná 200 podzemních měst. To právě objevené, pojmenované podle okresu Derinkuyu, však nejen svou rozlohou, ale i komplexností a promyšleností prozatím všechny překonává!

Najdou se tu obytné i společenské místnosti, dílny, sýpky, vinné sklípky, stáje a chlívy pro zvířata, obchody, kaple i školy. Aby se lidé tak hluboko pod zemí neudusili, o přísun vzduchu se stará asi 50 větracích šachet zabudovaných do zdí domů. Pitnou vodu zajišťuje 55 metrů hluboká studna.

Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.
Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.

Schovejte se!

Co je však v každém obydlí nejdůležitější? Pořádné dveře! V případě Derinkuyu jsou to těžké kulaté balvany, které střeží nejen hlavní vstupy, ale oddělují od sebe i různé části a jednotlivá podlaží.

To vše naznačuje, že dávní stavitelé nevybudují tento podzemní svět jen tak pro nic za nic. Jde o nedobytnou skrýš před nepřítelem! Kappadokie leží na frekventované trase nájezdníků a nebezpečí je tu po celá staletí na denním pořádku.

A kdo se tu schovával jako první? „Pro stáda zvířat byly vyhloubeny vstupní cesty, ale lidé sestupovali po žebříku…,“ píše o lidech z Kappadokie žijících v podzemí už řecký historik Xenofón (asi 428-354 př. n. l.), ovšem Derinkuyu vzniklo ještě mnohem dříve.

Základy města jsou dle nálezů nejčastěji připisovány Chetitům, kteří sem přijdou okolo roku 1200 př. n. l.

Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Opuštěné a skoro zapomenuté

Na počátku město není velké, dokud se tu v 8. stol. př. n. l. nezabydlí zdatní stavitelé Frýgové. Ti se chopí svých železných nástrojů a vytesají rozsáhlou podzemní síť.

Skutečně mamutích rozměrů dosáhne komplex za Byzantské říše, kdy už chodby a místnosti tvoří celkový prostor o rozloze až 445 km2. V době arabsko-byzantské války (780-1180) se tu naskládá až 20 000 lidí!

Posledními obyvateli jsou ještě ve 20. století kapadočtí Řekové, kteří město nazývají Elengubu. V roce 1923 jsou však všichni neturečtí obyvatelé vyhoštěni a obří prostory zůstanou prázdné.

Příchozí Turci se usadí v prázdných domech na povrchu a různých skrytých vchodů si nevšímají. Do Derinkuyu jich vede asi 600, a kdyby jeden z nich před 61 lety neobjevily čilé slepice, možná by se na úchvatný podzemní svět zapomnělo!

Které ho překoná?

Derinkuyu je označováno jako největší podzemní město na světě. O titul málem přijde v roce 2013 když je při rekonstrukci města Nevşehir objeven 7 km dlouhý systém tunelů. Propojují město, které je prý oproti Derinkuyu o třetinu větší!

Všechna média píšou o senzačním objevu, nakonec to tak horké není. Podzemní město Nevşehir se nerozkládá ve více patrech a není přímo v podzemí, ale ve skále. Ani není zcela nově objevené, řada místností po celou dobu sloužila jako sklady.

Na konci loňského roku však hlásí archeologové objev dalšího „největšího podzemního města“, v okrese Sarayönü u města Konya! Bude historie přepsána tentokrát? Jisté je to, že odkrývání tureckých zakopaných světů zdaleka nekončí…

Foto: úvodní foto: Lost in Anywhere / Creative Commons / CC BY-NC 2.0. 1, 3: Cretaive Commons 2: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Záhady a tajemství
Stal se Milan Rastislav Štefánik obětí atentátu?
Znechucený Milan Rastislav Štefánik by se po konfliktech s Edvardem Benešem nejraději na politiku vykašlal a soustředil se na vědeckou práci astronoma. Jenže z domova ho prosí o návrat, na jih Slovenska dorážejí Maďaři a jeho krajané doufají v pomoc zkušeného diplomata a vojáka. Nakonec Milan Rastislav Štefánik (1880–1919)  naléhání uposlechne. Ještě napíše dopis italské markýze Giulianě Benzoniové […]
Záhady a tajemství
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší. Náhle zatleská. Zvuk se nese až k dělníkům dokončujícím dvojité točité schodiště. Práce ustane. „Předělat! Stupně mi nevychází na krok!“ vzteká se první muž Rumunska. Vyděšený architekt cítí, jak se mu derou do očí slzy. Tohle je už podruhé. Přijde o kariéru, anebo rovnou skončí v lágru? […]
Záhady a tajemství
Okupační korunovace: Česká koruna na hlavě Heydrichovi štěstí nepřinesla
Nejstarší součástí českých korunovačních klenotů je svatováclavská koruna, v jejímž kříži je uložen trn z Kristovy koruny, symbol jeho utrpení. Při korunovaci je panovník povýšen mezi Bohem vyvolené. Podle legendy tak má na všechny, kteří se koruny dotknou neoprávněně, dopadnout kletba – do roka zemřou. Dne 19. listopadu 1941 si ji údajně nasazuje na hlavu říšský protektor […]
reklama
záhady a tajemství
Otrávil se mladší bratr českého krále Václava IV. v klášteře nešťastnou náhodou?
Václav IV. se mu odvděčí za to, že mu pomohl. Jeho žádost o půjčku ale nevyslyší. Když jde o peníze, král nezná bratra. A to doslova Janem Zhořeleckým lomcuje vztek. Pomstí se. Jenže od té chvíle mu už zbývá jenom málo času. Braniborský markrabě Jan Zhořelecký (1370–1396), nevlastní mladší bratr českého krále Václava IV. (1361–1419), […]
Mohla za vraždou Václava III. stát pomsta jednotlivce?
Jeho smrt dodnes patří k nevyřešeným hádankám českých dějin. Historikové se stále snaží vypátrat pravdu. Budou ale někdy úspěšní? S tím jak plyne čas a dobových dokumentů a svědectví je pomálu, pravděpodobnost klesá. Přesto úsilí dějepisců neutichá. Podaří se někdy odhalit pravdu? Český král Václav III. poobědvá ve čtvrtek 4. srpna 1306 v domě olomouckého děkana. Zastavil se […]
Svízel či mařinka, téměř zapomenutá magická bylinka
Původním jménem mařinka vonná neboli svízel vonný je dnes opomíjená léčivá rostlina. Dříve však náležela k základnímu arzenálu kořenářek, léčitelů a velice pravděpodobně i čarodějnic… Magické rituály Chodívalo se na ni v noci za úplňku. Již staří Slované považovali mařinku nejen za léčivku, ale i za bylinku s magickými schopnostmi. Byla proto už odedávna využívána […]
Slovenský zámek Bytča: Skutečně zde zaúřadovalo prokletí?
Slovenský zámek Bytča leží na severozápadě země. Jedná se o národní kulturní památku, jež náleží k nejvýznamnějším a architektonicky nejpůsobivějším feudálním sídlům na Slovensku. Ostatně jako v každém starobylém sídle také zde najdeme nejednu legendu… Až do dnešních dnů údajně v místní studni, propojené s řekou Váh, žije nenasytný, obrovský, věčně hladový drak, jenž prý […]
zajímavosti
8 mýtů o medu: Nenechte se zmást (polo)pravdami!
Med je nejen oblíbeným sladidlem, ale i přírodním lékem s dlouhou tradicí. Přesto kolem něj koluje mnoho mýtů a polopravd, které mohou spotřebitele zmást. Pojďme se podívat na některé z nich a odhalit pravdu.       Med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny   Tvrzení, že med v horkém čaji ztrácí všechny vitamíny, je […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
Central Park: Nejnavštěvovanější park světa je větší než Vatikán
Velký park v hektickém New Yorku je kultovním místem. Dá se zde najít klid, ale také prostor pro všemožné aktivity: od baseballu přes pořádání koncertů až po výuku šachů. Ovlivňuje dokonce i hodnotu nemovitostí na Manhattanu, protože možnost výhledu na Central Park výrazně zvyšuje jejich cenu. Dnes je pro obyvatele New Yorku rozlehlý Central Park […]
Cibule, královna kuchyně, lék i prostředek k věštění?
Cibule je bezesporu nejpoužívanější zeleninou. Přípravu některých pokrmů si bez ní již ani nedokážeme představit. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, což bylo zjištěno už hluboko v minulosti. Navíc prý slouží i jako prostředek pro předpovídání budoucnosti… Cibule dodává energii, svěžest a vitalitu. Ve středověku sloužila spolu s česnekem jako prevence při morových epidemiích a ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz