Domů     Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
21.6.2024

Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.

Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před očima. U Jiřího Schelingera i jeho o rok mladšího bratra Milana se to podařilo napůl.

Po matce Miloslavě sice žádné sklony ke květinářství nezdědili, zato otec Josef, koncertní kytarista, je oba ovlivnil zásadně.

Vzestup od školních let

Jiří Schelinger svou první kapelu založil už na základní škole v pražských Nuslích. Jmenovala se Nothing But Nothing, Jiří v ní hrál na kytaru a snažil se vyrovnat svému vzoru – Brianu Jonesovi z The Rolling Stones.

Skupina nikdy zvlášť neprorazila, ale o nadějného kytaristu byl zájem, a tak zakrátko už Jiří Schelinger vbíhal na pódium jako člen známější sestavy Smaragd a ještě o něco později v řadách bluesmanů z The Happy Five. Nabíral zkušenosti, začal už také zpívat a stále snil o ještě větší šanci.

Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0

Šíp málem spadl ze židle

Ta šance přišla v roce 1971. Při vystoupení v pražské kavárně Valdek ho slyšel zpívat tehdejší kapelník a baskytarista skupiny Faraon Karel Šíp.

„Málem jsem spadl ze židle a okamžitě mi bylo jasné, jaký je to talent,“ vzpomínal později kapelník. A protože tehdejší Jiřího kapela odjížděla bez něj na turné a Faraon měl volné místo, slovo dalo slovo a Jiří měl nové angažmá. A cestu ke slávě otevřenou.

Nemoc stvořila dokonalý hlas

Cesty k úspěchu tehdy vedly někdy i zvláštními směry. Faraon to vzal přes Bulharsko, kam odjel na čtyřměsíční turné po plážových barech. Pro někoho možná podřadná štace, pro Jiřího Schelingera důležitý mezník.

Právě u moře kapela nazkoušela píseň Holubí dům, kterou po návratu nahrála a Jiří Schelinger se náhle vyšvihl na vrchol popularity. Přispěl k tomu i jeho osobitý hlas.

O nenapodobitelný chraplák se nemusel nijak snažit, vypěstoval si ho už v dětství po dlouhotrvajícím období zánětů nosohltanu, během nichž jen sípal. Teď ho proměnil ve svůj hlavní trumf.

Jak získat pěveckou hvězdu

Trumfem pro skupinu Faraon byl ale jen krátkou dobu. Karlu Šípovi ho totiž zanedlouho poněkud nevybíravým způsobem přetáhl František Ringo Čech, jehož skupina byla v té době přece jen ještě o úroveň výš.

Karel Šíp se se Schelingerovým náhlým odchodem vlastně nikdy úplně nevyrovnal. Skupina se rozpadla, on sám prodal vybavení a od té doby už v žádné kapele nehrál.

Náhradník za rockovou legendu

Zato hvězda Jiřího Schelingera stoupala ještě strměji. Holubí dům byl jen začátek. Posluchači si nadšeně podupávali u hitů jako Jsem prý blázen jen, Hrr na ně a dalších.

Zahrál si v komedii Trhák, s kapelou se stal předskokanem britské skupiny Smokie a slavná kapela Black Sabbath prý vážně uvažovala o tom, že by ho pozvala, aby nahradil rockovou legendu Ozzyho Osbourna.

V tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že se zářivá kariéra rockové hvězdy chýlí k tragickému konci.

Nabídka, která se neodmítá

Na začátku dubna 1981 patřil Jiří Schelinger k nejžádanějším umělcům v republice, a tak nebylo nijak překvapivé, když se ohlásila návštěva ze Slovenska.

Hned dva produkční ho přišli přemluvit, aby vystoupil v populárním Televizním klubu mladých, natáčeném v Bratislavě. Měl tam sám bez doprovodu kapely zazpívat svůj největší hit – Holubí dům.

Málokterý pořad měl tehdy takovou sledovanost, a tak tuhle nabídku snad ani nešlo odmítnout.

Cesta na Slovensko bez doprovodu

Do Bratislavy Jiří přesto neměl vyrazit sám. Doprovázet ho měla manželka Jitka. Jenže těsně před odjezdem dostala chřipku. Jiří Schelinger jí obstaral zásobu nedostatkových vitaminů a vydal se autem na Slovensko.

Nemohl tušit, že jede vstříc smrti a že jeho auto sehraje v nadcházející tragédii velkou roli. Kdyby tenkrát Jitka jela s ním, možná by žil a zpíval dodnes.

Soupeření o krásnou dívku

Natáčení proběhlo bez potíží a Jiří Schelinger honem nasedl do auta, aby se vrátil k nemocné manželce. Jenže nenastartoval. A protože v servisu si nevěděli rady, nezbylo než v Bratislavě zůstat přes noc.

Koneckonců v luxusním hotelu Devín to nemusí být tak špatné. A večeře ve vyhlášené restauraci U Františkánů bude určitě zrovna také dokonalá. Tam si ke zpěvákovi přisedla jedna z jeho věrných fanynek.

Měla s sebou přítele, a to zřejmě v kombinaci s přísunem alkoholu a marihuany vyvolalo u obou mladíků trochu fanfarónství. Od té chvíle už je ale další průběh večera pouhou spekulací.

Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0
Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0

Noční procházka se Skokanem

Nikdo si tak nemůže být jist, zda následnou opileckou procházku noční Bratislavou absolvovali sami, nebo zda se k nim opravdu přidal neznámý muž, možná dokonce dva.

Nejčastěji se hovoří o zaměstnanci místního Slovnaftu Marianu Husákovi, známému pod přezdívkou Skokan do Dunaje. Nikdo by se nemohl divit, kdyby to byl právě on, kdo navrhl bláznivou sázku.

Kdo dokáže z mostu skočit do ledové dubnové řeky, získá přízeň jediné dámy v oné noční společnosti.

Do Vltavy stejně jako do Dunaje

A Jiří Schelinger se nenechal dlouho přemlouvat.

„Jirka měl ten večer veselou, bezstarostnou náladu a prohlásil, že u nich v Praze se skáče z mostu do Vltavy, takže proč ne tady v Bratislavě do Dunaje…,“ vzpomínala později dívka, která byla té noci v partě na mostě.

Schelinger jí jen strčil do ruky svou tašku a pak se stejně jako Husák bezhlavě vrhl do temné hlubiny. Jenže Skokan do Dunaje měl přece jen víc zkušeností. Dokázal vyplout na hladinu a chytit se bójky. Zpěvák takové štěstí neměl, voda se za ním zavřela.

Jiřího přátelé rychle zalarmovali tehdejší Veřejnou bezpečnost, tam se ale nikdo neměl příliš k činu, a tak se promeškalo mnoho cenného času. Jeho tělo vyplavila voda až po několika týdnech. Jiří Schelinger opustil pódia i nahrávací studia v pouhých třiceti letech.

Foto: viz popisky, úvodní foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Záhady a tajemství
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhady a tajemství
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
reklama
věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz