Domů     Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
15.5.2024

Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní.

Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek.

Žižka má holou bradu

Vousy zdobí muže od nepaměti. Babyloňané, Asyřané, Peršané, nosí je všichni. Pokud jde o knír, nejstarší dochovaný záznam o jeho existenci pochází z Iránu, kde se jím na malbě datované přibližně do roku 300 př.n.l. pyšní skytský jezdec.

V Evropě se do módy dostává v 8. století, kdy se jím pyšní Karel Veliký (747–814). U nás je nejslavnějším středověkým majitelem kníru Jan Žižka (1360–1424). Tedy pravděpodobně, neboť jeho skutečnou podobu neznáme.

Na mnoha obrazech i sochách má sice plnovous, podle řady historiků však nejspíš nosil pouze knír.

Tak jak ho máme v paměti díky Zdeňku Štěpánkovi (1896–1968) a filmu z roku 1955. Zamlada totiž Žižka sloužil v polské armádě a jak tvrdí Josef Svatopluk Machar (1864–1942) ve své knize:

„Jistě krojem i úpravou vousů přizpůsobil se Polákům, a ti holili brady, nechávajíce pouze knír.“ Nepřímým důkazem může být i zvyk husitů holit si brady a nosit jen výrazný knír, který je přirovnáván k podsebití, což je ochoz vyčnívající nad branou.

S nástupem Habsburků má knír utrum. Přednost dostává vous, který má zakrýt typický habsburský mohutný dolní ret.

Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)
Majitelem nejslavnějšího kníru všech dob je katalánský malíř Salvador Dalí. (Roger Higgins, Volné dílo, commons.wikimedia)

Knír vytlačí paruka a copánky

Novou šanci dostává za Ferdinanda II (1578–1637), byť doplněn o „kozí bradku“. Tato úprava se stává prvním módním trendem, který zachvátí celou Evropu. Pěstěný knírek s nezbytným doplňkem mají všichni.

Albrecht z Valdštejna (1583–1634), kardinál Richelieu (1585–1642) i jeho soupeř, švédský král Gustav Adolf (1594–1632). Jak praví Machar:

„Knír, kozí bradka, vyholené líce, byly jediné věci v nichž byla Evropa svorna počas války třicetileté.“ S jejím koncem sice bere kozí bradka za své, knír však přežije. Nosí ho Ludvík XIV. (1638–1715) a po jeho vzoru celý dvůr i Evropa.

Jenže zatímco ve Francii i zbytku Evropy padá časem za obět nové módě, kudrnatým parukám zvaným allonge, ruský car Petr Veliký (1672–1725) mu zůstává věrný až do smrti. A dokonce poručí, aby si všichni, s výjimkou popů a sedláků, také holili brady.

Kdo neposlechne, je pokutován. Fridrich I (1657–1713) nepřikazuje, ale kdo kromě knírku má i bradku, musí za ni platit daň. Začne tedy velké holení, jemuž nakonec padá za oběť i sám knír. Místo něj přichází do mody holé líce a copánky.

Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)
Za nejvíce sexy knír v historii je zvolen ten, který v 70 a 80tých letech nosil americký herec Tom Selleck. (CBS- eBay, PD-US, en.wikipedia)

Mají ho králové i rebelové

V klatbě je knír až do poloviny 19. století. Na vous je „pohlíženo s odporem“, knír nosí jen rebelové a v anglické armádě je ještě v roce 1840 zakázán. O dekádu později se situace obrací. Dokonce i anglická armáda velí nejen do zbraně, ale i do kníru.

Historička Susan Waltonová tvrdí:

„Jedním z důvodů je blížící se válce s Ruskem a přesvědčení, že s ním budou vojáci vypadat mužněji.“ Nakonec se knír stává povinnou výbavou britského vojáka a do roku 1908 nemá žádný poddůstojník povoleno holit si horní ret.

Knír vzkvétá po celou viktoriánskou éru. Objevuje se na tvářích obrozenců, jako Karel Havlíček Borovský (1821–1856), i korunovaných hlav.

Italský král Viktor Emanuel II (1820–1878) si pěstuje takového obra, že by možná i dnes vyhrál každoroční Světový šampionát vousů a knírů. Pokud by ho ovšem neporazil bulharský revolucionář Panajot Hitov (1830–1918).

Mnohé ozdoby jsou vyztuženy voskem na kníry, což sebou ovšem nese jisté obtíže. Třeba při pití čaje. Pára z nápoje totiž vosk roztaví, a ten pak kape do šálku. Navíc je těžké takový knír uchránit třeba před polévkou. Což vede k vývoji řady vychytávek.

Jako je lžíce s chráničem kníru nebo speciální šálek, který v roce 1860 vymyslí britský hrnčíř Harvey Adams (1835–?). Je vybaven půlkruhovou římsou a umožňuje pít aniž se knír namočí.

Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)
Dovede si představit Charlieho Chaplina bez jeho knírku? (P.D Jankens – Fred Chess, Volné dílo, commons.wikimedia)

Hitler o knír přijde v zákopech

Knír zdobí mužské tváře i na přelomu století, byť někdy musí uzavřít spojenectví s bradkou, jindy s mohutnými kotletami. Do první světové války s ním vyráží nejen generálové John Pershing (1860–1948) a Paul von Hindenburg (1847–1934), ale i obyčejní pěšáci.

Jako třeba jistý Adolf Hitler (1889–1945). Ten sice odchází do války vyzbrojen husarským knírem se špičkami navoskovanými a zakroucenými nahoru, ale vrací se bez něj. Ne, nepodléhá módním trendům, jak se historici dlouho domnívají.

Knír je jeho velkou chloubou a ztrátu nese velmi těžce. Na rozkaz nadřízeného jej však zkrátit, aby mu nepřekážel při manipulaci s plynovou maskou.

Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)
Když vojín Adolf Hitler (sedící vpravo) dostane rozkaz oholit knír, nese to velmi těžce. (Bundesarchiv, Bild 146-1974-082-44 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia)

Slavní mají slavné kníry

V Evropě i Americe knír o své postavení po válce pozvolna přichází. Nová generace ho vnímá jako zastaralý a symbolem moderního muže se stává hladce oholená tvář. Přesto se během 20. století stává neodmyslitelným rysem mnoha slavných osobností.

Ať je to herec Clark Gable (1901–1960) a jeho pečlivě zastřižená „tužka“, zpěvák Freddie Mercury (1946–1991), frontman kapely Motörhead Lemmy Kilmister (1945–2015) nebo zápasník Hulk Hogan (*1953) se svou podkovou.

Ikonou se stává kartáček Charlieho Chaplina (1889–1977), který však okopíruje Hitler, a ze symbolu legrace tak udělá symbol hrůzy.

Stejně tak si lze jen těžko představit bez mohutného kníru na jedné straně masového vraha Stalina (1878–1953), na druhé geniálního fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) a u nás třeba Ladislava Smoljaka (1931–2010) nebo zpěváka Petra Rezka (*1942). Poznali bychom je vůbec, kdyby se oholili?

Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Z českých herců patří mezi nejslavnější majitele slavného kníru například Pavel Zedníček. (Petr Novák, Wikipedie, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Definitivně přežitek?

Byť se knír během 20. století několikrát pokouší o návrat na výsluní, vždy uspěje pouze dočasně. V Evropě i USA je dnes tolerován pouze pokud je doplněn bradkou. A ještě snad jeho viktoriánská verze jako doplněk plnovousu u těch, kteří se označují za hipstery.

„Samotný knír je považován za přežitek a módní fopa. U mladší generace se téměř nevyskytuje,“ tvrdí znalci módních trendů.

Jedinou výjimkou je listopad, kdy si muži nechávají růst knír v rámci každoroční charitativní akce Movember zaměřené především na prevenci rakoviny prostaty.

Foto: commons.wikimedia, en.wikimedia Titulka (Friedrich Hermann Hartmann, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz