Domů     4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
17.5.2024

Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu.

Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze považovat za nejnebezpečnější?

Co ukrývá Ďáblova planina?

Lokalita: etiopská proláklina Danakil

Nebezpečí: extrémní teploty, solné pustiny, sopečná činnost

Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Danakilská proláklina je pouštní oblastí a patří mezi nejteplejší místa na světě. FOTO: Ji-Elle/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Existuje mnoho míst, o kterých se povídá, že ukrývají bránu do samotného pekla. Pokud bychom si však měli vsadit na jedno z nich, byla by to nejspíš nechvalně proslulá Danakilská proláklina v Etiopii.

Jde o pouštní oblast, která patří mezi neteplejší místa světa a která je k člověku ještě výrazně nepřátelštější než mnohem slavnější pouště Sahara nebo Gobi.

Letní teploty se na ní obvykle pohybují kolem děsivých 70 stupňů Celsia, v zimě pak neklesají pod čtyřicet. K tomu připočtěte velmi členitý a zrádný terén, plný jezer se silnými krustami soli na svých okrajích a kráterů vypouštějících síru.

Podobu děsivé měsíční krajiny přitom oblast dostala docela nedávno. V roce 1926 totiž došlo k mohutnému výbuchu nedaleké podmořské sopky, což celé místo zásadně změnilo.

Dostat se tam není snadné

Přežít v tomto jedovatém a zrádném prostředí nemusí být jednoduché, zvlášť když to všechno komplikuje i lidský faktor.

Oblast je totiž už dlouho proslavená skupinami banditů, kteří využívají faktu, že se zde ve velkém měřítku těží sůl a že je nejbližší městečko Berahile mnoho hodin jízdy daleko.

Naopak útočiště většinou poskytují samotní Afarové – kočovný kmen, který v oblasti dodnes sůl těží přepravuje ji na velbloudech do civilizace. Pokud se budete chtít na Ďáblovu planinu vypravit sami, bude to vyžadovat opravdu pečlivou přípravu.

Pro cestu do této oblasti je potřeba povolení, velmi doporučován je průvodce znalý tamního prostředí a naprostou nutností je velká zásoba vody a paliva pro auto.

Zajímavost

O sopečnou činnost se v oblasti starají hned dvě sopky – neaktivní Mount Ayalu, a naopak velmi aktivní Erta Ale. Ta má na svém vrcholu někdy i dvě velmi živá lávová jezera.

Díky unikátnímu prostředí tak oblast dlouhodobě studují vědci, zaměřující se na zkoumání vzniku života na jiných planetách a oběžnicích.

Když se zvířata mění v kámen

Lokalita: tanzanijské jezero Natron

Nebezpečí: extrémně vysoké pH a velký obsah soli dělají z vody téměř žíravinu

Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jezero Natron je rozlehlé a přestože jsou jeho vody pro některé druhy smrtící, jiná zvířata se zde naučila žít. Například plameňáci, které můžeme najít v jeho jižní části. FOTO: Clem23/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Už staří Egypťané věděli, že je uhličitan sodný skvělý konzervant, který se dá velmi dobře využít při mumifikaci.

V severní Tanzanii na africkém kontinentu se pak nachází jezero, které je proslavené vysokou koncentrací této přírodní sody a zároveň obrovskou koncentrací dalších minerálů a solí.

To všechno dohromady způsobuje, že pH vody dosahuje hodnot až 10,5, což z ní dělá poměrně silnou žíravinu a smrtící past pro zvířata, která na tamní podmínky nejsou zvyklá. Ta pak mohou být vážně popálena. Jejich mrtvá tělíčka pak uhličitan sodný změní tak, že připomínají zkameněliny.

Nezaplavete si

Jezero Natron najdete na okraji Velké příkopové propadliny, asi 100 kilometrů severozápadně od města Aruša. Je navíc poměrně velké – má 58 kilometrů na délku a v průměru 15 kilometrů na šířku. Hloubka je však minimální a málokdy překračuje půl metru.

Navzdory smrtícímu působení zdejší vody vznikl v okolí jezera unikátní ekosystém s mnoha vzácnými živočišnými druhy. Těm patrně vyhovuje množství minerálů v okolí jezera, za které je zodpovědná blízká sopka Ol Doinyo Lengai.

V každém případě my rozhodně doporučujeme odložit letní koupání na nějaké jiné, přívětivější místo.

Výkřik

Slaniska okolo jezera jsou přísně chráněná. Jsou mimo jiné hnízdištěm plameňáků, kterých tu žije až 2,5 milionu.

Bojíte se hadů?

Lokalita: brazilský ostrov Queimada Grande

Nebezpečí: obrovská koncentrace hadů, často těch nejjedovatějších

Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte... FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5
Na první pohled není na ostrově nic neobvyklého. Když ale na něj vstoupíte, pochopíte… FOTO: Prefeitura Municipal de Itanhaém/Creative Commons/CC BY 2.5

Pokud trpíte tzv. ofidiofobií, tedy panickým strachem z hadů, asi byste neměli číst dál. Toto místo pro vás totiž bude naprostou noční můrou. Řeč je o ostrově Queimada Grande, který je známý spíše jako Hadí ostrov.

Důvod je prostý – tento kus pevniny o velikosti pouhých 43 hektarů a nacházející se několik desítek kilometrů jižně od brazilského São Paula, je totiž doslova zaplavený hady.

Podle odhadů tady na jeden metr čtvereční připadá až pět hadů, z nichž někteří jsou skutečně jedovatí. Jde například o jedno z mála míst, kde se přirozeně vyskytuje křovinář ostrovní – jeden z nejjedovatějších hadů světa. Jeho jed dokáže člověka usmrtit do hodiny.

Cíl pašeráků

Podle expertů tento děsivý a unikátní ekosystém vznikal dlouhá tisíciletí. Už před 110 tisíci lety stoupla hladina oceánů, čímž došlo k zatopení mnoha oblastí. Z Queimady se stal ostrůvek a útočiště pro plazy z širokého okolí, což trvá dodnes.

Není divu, že o ostrově koluje spoustu legend a že se na něj dnes nedostanete bez povolení. Ostrov hlídá brazilské námořnictvo, které na něm také spravuje jediné občas obývané místo – renovovaný maják, původně postavený na začátku 20. století.

Ačkoliv to celé zní velmi děsivě, ve skutečnosti vstup na ostrov samozřejmě neznamená automaticky smrt a většina hadů se lidem vyhýbá. Ostatně moc dobře to vědí i pašeráci zvířat, kteří se neustále snaží vplížit na ostrov, aby některé vzácné hady odchytili. Právě to je také ten hlavní důvod, proč je místo tak hlídané.

Stačí chvilka nepozornosti

Lokalita: silnice Yungas Road v Bolívii

Nebezpečí: smrtelně nebezpečná cesta, kde zahynulo už velké množství lidí

Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0
Trocha toho adrenalinu na výletě neuškodí, ale Yungas Road je skutečně extrém. FOTO: Warren H/Creative Commons/CC BY 2.0

Camino de la Muerte, Yungas Road nebo česky prostě Cesta smrti. Takové názvy si vysloužila podle všeho nejnebezpečnější a nejvíce smrtící silnice na světě.

Nachází se severovýchodně od bolivijského hlavního města La Paz, které leží ve vysoké nadmořské výšce a kolem něj vede mnoho horských silniček a stezek.

Nejhorší z nich je právě 64 kilometrů měřící Yungas Road, která směřuje do subtropického údolí Yungas a také do amazonských nížin. Že jízda po ní nebude žádná legrace, naznačuje i převýšení, které na těchto pár desítkách kilometrů činí přes tři tisíce metrů.

Tisíce mrtvých

Ostatně stačí se podívat na některé fotografie a je zřejmé, proč je toto místo tak nebezpečné. Některé části silnice jsou široké pouhé tři metry. Riziko zvyšuje spousta ostrých zatáček a v neposlední řadě také voda, stékající z malých vodopádů na skalách.

Místo bezpečnostních zábran si řidič může prohlížet tak maximálně bílé kříže, kytice a staré fotografie těch, kteří na silnici zahynuli. A že jich od roku 1935, kdy byla silnice dostavěna, byly už tisíce.

Vůbec nejhorší nehoda se stala v červenci 1983, kdy se do hlubokého kaňonu zřítil autobus s více než 100 lidmi. Neumírají tu ale jen turisté a místní, ale i lovci vzrušení a adrenalinu, kteří tu často na motorkách pokoušejí osud.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
Zajímavosti
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Zajímavosti
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Zajímavosti
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
reklama
záhady a tajemství
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá […]
Harmonizujte své čakry!
Jste vyčerpaní, unavení, na nic nemáte náladu? Možná máte zablokovaná energetická centra – čakry. Každá čakra se pojí s určitou konkrétní částí našeho těla, a to v závislosti na tom, kde přesně leží. Ovlivňuje nejen orgány a orgánové soustavy, ale také žlázy, hormonální a nervový systém, naše smysly a také naše emoce, prožívání, vnímání a […]
Bájný pták ulama: Jeho skřek zvěstuje smrt!
Noční cejlonskou džunglí se nese křik. Zpočátku připomíná řev člověka bojujícího o život, poté vysoké skučení neznámé zvěře. Skřekot vychází podle místních ze zobáku bájné ptačí kreatury zvané ulama či prostě ďábelský pták. Nejde o líčení milosti, ulama se ozývá i dnes. Jak vypadá? Těžko říct, popisy se liší. Víme, že není příliš velký a […]
Velká pyramida v Cholula: Jaká ukrývá tajemství?
Muž pozvedá ruce k nebi. Po předloktí mu stékají kapky krve, v rukou drží stále ještě tlukoucí srdce. Pozvedá je ke slunci, které pálí a žhne, a díky oběti bude svítit ještě dlouho. Následně usekne hlavu, která se skutálí z vrcholku pyramidy až na zem. Zůstává za ní krvavá stopa, krev prýštící z krku oběti stéká po schodech. Ještě […]
reklama
lifestyle
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Když se objeví žaludeční vředy
Špatná strava, nadměrný stres, časté užívání léků nebo zákeřná bakterie. Tohle všechno může způsobit žaludeční vředy, které není radno podceňovat. Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha. Žaludeční vředy jsou chronické vředové onemocnění s častým výskytem akutních obtíží, nejčastěji na jaře a na podzim. Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění postihující oblasti trávicího […]
Jaké aktivity vám dodají energii?
Energie je nedostatkové zboží. Jak ale řešit její absenci, kterou doprovází únava, špatná nálada a životní pesimismus? Zdravý pohyb a hudba Ranní protažení a cvičení je nejlepším receptem na dobrou náladu a doplnění hladiny energie. Stačí dvacet minut intenzivní sportovní aktivity a jste připraveni čelit všemu, co si na vás den připraví. Každá tělesná aktivita […]
Relaxační techniky ke zmírnění stresu
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se ho zvládat, protože škodí našemu tělu i duši. Řízená vizualizace Jde o vytváření podrobných obrazů hezkých věcí v mysli. Slouží k rozptýlení a přesměrování pozornosti od příčiny stresu. Studie z roku 2012 potvrdila, že vizualizace pomáhá snižovat hladinu vnímaného stresu. Sedněte si na pohodlné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz