Domů     Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění

Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho!

Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení.

Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů existují propastné rozdíly, ani striptýz nenabídne vždy stejný zážitek. Amatérská show v tělocvičně a vystoupení s propracovanou choreografií, nasvícením a hudbou jsou zkrátka každé jiná liga!

V druhém případě vystoupení vyžaduje tvrdou přípravu a dá se považovat za osobitý druh umění. A víte, kdy to všechno začalo?

K poctě bohyním

I když nám historikové potvrzují, že ve starověku nejenom vzkvétají velké filozofické myšlenky, ale lidé se také umějí pořádně bavit, určité formy striptýzu se podle badatelů dají vystopovat už k pravěkým jeskynním malbám na jihu Francie.

Ty pocházejí z období před více než 20 000 lety. Podobné stopy našli archeologové také v přímořských oblastech Rumunska a Bulharska, avšak tentokrát se jedná o sochy staré přes 9000 let.

Erotický tanec je původně starodávný rituál, který má získat přízeň bohyně plodnosti a mateřství a zajistit tak úspěšnou reprodukci lidí i úrodnost plodin.

Tanečnice zahalené do zvířecí srsti předvádějí pomalé smyslné tance, při kterých pomalu odhalují svá těla. Původ striptýzu jako uměleckého představení je nejistý a různé zdroje uvádějí odlišná data, místa i příležitosti.

Na konci 6. století před naším letopočtem však existuje ve starověkém Řecku několik tříd prostitutek. Jednou z nich jsou takzvané aleutridy, které nahé tančí před mužským publikem.

Ve starověkém Římě je tanec se svlékáním součástí zábavy na dubnových oslavách na počest bohyně květů a jara Flory.

Zřejmě nejstarší vyobrazení striptýzu pochází z roku 1720 z Německa.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zřejmě nejstarší vyobrazení striptýzu pochází z roku 1720 z Německa.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V soukromých komnatách

Několik starověkých dokumentů uvádí, že byzantská císařovna Theodora (asi 490-548) předtím, než se stane manželkou císaře Justiniána I. (482-565), je kurtizána a herečka, která vystupuje v představeních inspirovaných mytologickými tématy.

V nich se svléká a proslaví ji kromě jiného striptýzová hra Léda a labuť. Podle dochovaných zpráv se zdá, že v té době nejde o novou ani výjimečnou zábavu.

Později se proti podobným kratochvílím postaví křesťanská církev, která se snaží prosadit omezující zákony. Středověk nefandí podobným zábavám, rozhodně ne veřejně. Erotická pobavení jsou vyhrazena pro soukromé komnaty a tajná setkání.

Podobně to funguje i během renesance, kdy bohatí mecenáši včetně šlechticů a obchodníků pořádají uzavřené akce, kdy tanečnice baví hosty smyslnými tanci.

V Itálii se v tomto období objevuje Commedia dell’arte, forma divadla, zahrnující provokativní témata. Zatímco primární zaměření je na komedii a improvizaci, některé soubory do nich zařadí erotické tance a představení.

Mata Hari na jevišti často odkládala oděv, až měla na těle jen podprsenku a šperky.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Mata Hari na jevišti často odkládala oděv, až měla na těle jen podprsenku a šperky.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Tanec sedmi závojů

Striptýz se rozmůže v 18. století v londýnských nevěstincích, kde se ženy svlékají do naha na stolech. Tato zábava se pak šíří i v jiných zemích, bývá kombinována s hudbou, jak popisuje

německý text z roku 1720, ve kterém se skupina vysokých aristokratů baví lovem, hrou a hudbou na malém zámečku a těší je také tanec dívek bez oděvů.

Někteří historikové tvrdí, že původ moderního striptýzu lze hledat ve hře Salome (1893) od irského básníka a dramatika Oscara Wilda (1854-1900), kde herečka tančí pro krále Heroda a pomalu si sundává závoje, dokud není úplně nahá.

Po uvedení této hry a její operní verzi německého skladatele Richarda Strausse (1864-1949), poprvé provedené v roce 1905, se erotický „tanec sedmi závojů“ stane předlohou pro tanečníky v opeře, filmu i kabaretech.

Slavnou protagonistkou je ve své době kanadská tanečnice Maud Allanová (1873-1956), která 2 roky po premiéře opery předvede soukromé představení pro britského krále Eduarda VII. (1841-1910).

Kam zalezla ta blecha?!

V 80. a 90. letech 19. století se v pařížských kabaretech jako je Moulin Rouge a Folies Bergère objevují spoře oděné tanečnice a v tomto prostředí se objeví dnes už slavná scéna, kdy si žena pomalu svléká šaty v marném hledání blechy lezoucí po jejím těle.

Rozmach nočních podniků je spojený s rozšířením striptýzu. Ten přitahuje větší počet hostů a protože rozdovádění muži obvykle utratí více peněz, striptýz se stane prostředkem k vyšším tržbám.

V zámoří se objevuje tento druh umění nejprve v kočovných divadlech a cirkusech.

Později se přestěhuje do speciálních divadel a jedna z raných svlékacích scén je dokonce zachycena ve zhruba dvouminutovém filmu z roku 1901 Trapeze Disrobing Act z produkce studia Thomase A. Edisona (1847-1931). Ale přicházejí zákazy.

V New Yorku je v roce 1937 zapovězeno provozovat striptýzová představení. A ve stejném desetiletí zakáže cenzura v Londýně nahým ženám pohyb, pokud se objeví na jevišti. Jenomže striptérky si vědí rady:

objíždějí jiná města a pokud chtějí vystoupit tam, kde jim to zakazuje předpis, používají například pohyblivé plošiny anebo tanec diváků, při kterém jejich těla skrývají nahou tanečnici až do konce jejího vystoupení.

Striptýz může být umělecké vystoupení – anebo také ne.(Foto: Michael Albov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Striptýz může být umělecké vystoupení – anebo také ne.(Foto: Michael Albov / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Tanec u tyče

Na vrcholu Velké hospodářské krize vznikne v USA tanec u tyče (pole dance). V těchto těžkých časech putují kočovné společnosti od města k městu a aby se uživily, přidávají různé neobyčejné zážitky k přilákání diváků.

Tato představení se obvykle odehrávají v uzavřených stanech. Při nich se ženy svlékají na malém pódiu a do svého vystoupení začlení tyč, podpírající stan.

Obliba striptýzu se dostane i do Asie, například velmi populární je tato zábava v Japonsku po skončení 2. světové války. Během 50. let jsou tam však tato vystoupení stále méně orientována na tanec, dokud se z nich jednoduše nestanou živé sexshow.

Ve zbytku světa se také ledacos mění, přesto striptýz zůstává striptýzem. V 60. a 70. letech pak dojde k prudkému nárůstu striptýzových klubů, protože během éry hippies prochází společnost sexuální revolucí.

Zábava pro dospělé a profese striptérky přežijí navzdory zákazům, městským předpisům, veřejným protestům i nesmiřitelným aktivistům také poslední dekády 20. století a úspěšně vstoupí i do nového tisíciletí.

Dreamboys jsou první čistě mužskou striptýzovou skupinou ve Spojeném království. Vznikla v roce 1987.(Foto: Trixy6R4C3/ commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Dreamboys jsou první čistě mužskou striptýzovou skupinou ve Spojeném království. Vznikla v roce 1987.(Foto: Trixy6R4C3/ commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Záleží na úhlu pohledu

Ale dnes to nemá striptýz úplně jednoduché. Tvrdou konkurencí se mu stal internet se širokou nabídkou erotických zážitků a také některé země nově vyhlašují odhalování na pódiu otevřenou válku. Někde je striptýz regulován prostřednictvím různých nařízení.

V některých městech se striptérky mohou přiblížit k divákům jen na určitou vzdálenost, jinde je vyžadováno zakrytí prsních bradavek u žen speciálními nálepkami. A někde je striptýz zakázán přímo, jako třeba na Islandu, kde je v roce 2010 postaven mimo zákon.

Ale v nedalekém Norsku rozhodne o 4 roky dříve soud, že striptýzové vystoupení je uměleckou formou a poskytne takovým podnikům daňové úlevy.

Vyhrazeno pro dámy

Před koncem 70. let 20. století existuje jen pár kusých zpráv o mužských striptérech. Více než publikum zajímají ochránce zákona.

Avšak na konci této dekády jsou již mužští tanečníci běžnou součástí striptýzových klubů, některé podniky přitom vyhradí každý měsíc několik večerů pro jejich show.

Publikum je při nich omezeno na ženy a v roce 1979 přichází slavná americká skupina Chippendales, jejichž poznávacím znamením se stane motýlek na krku. Mužský striptýz má zelenou!

První oficiální „odhalená show“ v socialistickém Československu se uskuteční v roce 1968 v Jablonci nad Nisou v hotelu Praha v rámci mezinárodní výstavy bižuterie. Vstupenka na striptýzové vystoupení tehdy stojí 100 korun, což je v té době docela vysoká částka.

Víte, že…

… termín striptease (striptýz) je poprvé zaznamenán v roce 1932? Objevuje se však už od konce 20. let. Je složen z anglických slov „strip“, tedy svlékat se, a „tease“ neboli škádlit či pokoušet.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Self-camera / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz