Domů     Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
19.4.2024

„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve.

Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) a německý přírodovědec Johann Schönlein (1793–1864), který ji v roce 1839 také pojmenuje.

Není divu, že se tubera, souchotiny, kostižer nebo úbytě, jak se nemoci také říká, v 19. století stává hlavním medicínským tématem. Vždyť na ni v Evropě a Severní Americe umírá každý čtvrtý člověk.

Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)
Newyorský lékař Edward Trudeau si na vlastní kůži ověří léčebné účinky zdravého horského vzduchu. (volné dílo, commons.wikimedia)

Miliony Američanů vyrazí na Západ

Tak jako staří Řekové, nebo perský učenec Avicenna (asi 980–1037), věří i v 19. století mnozí miasmatické teorii, podle níž způsobuje onemocnění znečištěný vzduch.

Je mezi nimi i newyorský lékař Edward Trudeau (1848-1915), který se tuberkulózou nakazí v roce 1873. „Měl byste změnit klima, odejít na čerstvý vzduch,“ radí mu jeho lékař a on poslechne.

Přestěhuje se do Adirondackého pohoří, kde pod širým nebem tráví tolik času, kolik jen dokáže. A opravdu se uzdraví. V roce 1876 přestěhuje do hor celou rodinu a začne nadšeně psát o léčebném účinku čerstvého vzduchu a přírody.

Přidávají se další a Amerika reaguje tím, že se dá do pohybu. Miliony Američanů se rozhodnou opustit špinavé a páchnoucí ulice rychle rostoucích měst a vyrazí za čerstvým vzduchem.

Vydají se osídlovat západ USA, jehož rozlehlá divočina slibuje nový začátek ve zdravějším prostředí.

Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)
Symbolem romantizujícího pohledu a nejslavnější obětí tuberkulózy je bezpochyby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (Édouard Viénot, volné dílo, commons.wikimedia)

Tubera jako ideál krásy

Pokud něco v 19. století ovlivňuje módu a společenské trendy, pak je to překvapivě tuberkulóza. Vzhledem k tomu, že postupuje a zabíjí pomalu, vypadá to, jako by se její oběti vytrácely. Vinou nechutenství hubnou.

Jejich pokožka se stává stále více bledou a průsvitnou a ve tváři pak o to víc vynikají vinou zvýšené teploty rozšířené lesklé oči, rudé rty a růžové tváře.

A právě tyto symptomy jsou hlavními atributy, které se módní a kosmetické standardy snaží napodobit nebo zvýraznit.

„V letech 1780 až 1850 se zvyšuje estetizace tuberkulózy, která se postupně prolíná s ideálem ženské krásy,“ píše historička Carolyn Dayová a dodává:

„Je to dáno i tím, že tuberkulóza v podstatě zvýrazňuje to, co je už dlouho považováno za atributy ženské krásy.“ Viktoriánská éra však jde ještě dál a zromantizuje dokonce i samu nemoc.

A tak je idolem doby francouzská kurtizána Marie Duplessisová (1824–1847), která sice umírá na tuberkulózu ve věku pouhých 23 let, nesmrtelnou ji však vzápětí činí francouzský spisovatel Alexander Dumas ml.

(1824-1895) romantickým románem Dáma s kaméliemi či italský skladatel Giuseppe Verdi (1813-1901) operou La Traviata.

Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)
Toho malého prevíta jménem Mycobacterium tuberculosis, objeví v roce 1882 Robert Koch. (Volné dílo, commons.wikimedia)

Stříhají se sukně i vousy

Znovu módní trendy ovlivní poté, co v březnu 1882 Robert Koch (1843–1910) popíše bacil Mycobacterium tuberculosis a usvědčí tuberkulózu jako infekční onemocnění. Do práce módních návrhářů se ovšem tentokrát pustí lékaři.

V rámci jedné z prvních velkých zdravotních kampaní brojí například proti dlouhým sukním a vlečkám, které „zametají“ choroboplodné zárodky a přináší tak nemoc domů.

Pod palbou kritiky jsou i tuhé kostěné korzety, které zhoršují tuberkulózu, neboť omezují pohyb plic a krevní oběh.

Do módy jdou elastické „zdravotní“ korzety, sukně se zkracují, čímž se navíc důležitou součástí dámského oblečení stávají do té doby návrháři přehlížené boty. A protože k léčbě lékaři doporučují i opalování, bere za své móda bledé kůže.

Změnám se nevyhnou ani muži. Do nemilosti se dostávají do té doby módní mohutné vousy a extravagantní kníry nebo kotlety. „Nelze ani spočítat, kolik bakterií a škodlivých mikrobů číhá v pralese vousatých tváří,“ píše americký lékař Edwin Bowers (1871-?).

Doktoři jdou sami příkladem a zanedlouho už jsou hladce oholené tváře módním trendem a předností každého skutečného muže.

Foto: commons.wikimedia Titulka: (Edvard Munch, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn