Domů     Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
22.4.2024

Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.

Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje se Jiří Dvořák. O jeho dětství a mládí se toho zatím ví pramálo. V 70. letech se má odstěhovat do Německa. Opustit bratra a matku.

Dva roky nato odlétá do Kanady, pak pro změnu do USA. Tam prý pracuje pro jednoho ze dvou největších světových výrobců letecké techniky. V 90. letech se však vrací zpátky do vlasti.

Zlé jazyky tvrdí, že za velkou louží „prošustroval“ spoustu peněz na burze, přišel o práci a domů se vrátil stejně chudý, jako když kdysi odjížděl. Bohatší je ovšem o znalosti a zkušenosti.

Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik
Vše začalo neopětovaným zájmem o kolegyni v práci. FOTO: Freepik

Zamiluje se do své kolegyně

Snaží se proto prorazit na českém trhu. Jednou nějakým speciálním programem, potom zase dalšími patenty. Podle jeho bratra trpí Dvořák jakýmsi bludem geniality. Cítí se prý nadřazený nad ostatními. S rodinou nevychází nejlépe. Vlastně spíš skoro vůbec.

Někdy v roce 2012 či 2013 si sežene nový „job“. V Odoleně Vodě nedaleko Prahy jej zaměstná největší letecký výrobce v Česku, firma Aero Vodochody. Muž dělá konstruktéra přípravků.

V práci se zakouká do kolegyně Michaely K. Přitom ji prakticky nezná. Nejprve jí píše zprávy plné romantických vyznání. Když na ně tahle vdaná matka dvou dětí nereaguje, přitvrdí. Píše samé vulgarity a výhrůžky.

A tím si srdce žádné ženy nezíská. Naopak.

Seznam smrti začíná

V roce 2015 se tak rozjede pomyslný vlak, který už nikdo nedokáže zastavit. Michaela hledá pomoc před Dvořákem u vedení. Ukazuje celou korespondenci. Vedení konstruktéra upozorňuje na jeho zcela nevhodné chování.

Možná i proto se v této době Dvořák pouští do sporu s vedením společnosti. Netrvá to dlouho a dostává výpověď. Je přesvědčen, že za všechno může Michaela. A tohle mu už nikdo nevyvrátí. Bývalý konstruktér jde ještě dál.

Začne bývalého zaměstnavatele pomlouvat, kudy chodí. Na internet dává videa na konto společnosti. Jsou plná hany a urážek. V roce 2016 žádá o podporu v nezaměstnanosti.

Úřednice, paní Lenka, mu ji nepřizná a vyřadí jej ze seznamu uchazečů o práci. Dvořák má v tu ránu dalšího nepřítele. Tuhle ženu! Vyhrožuje jí. Schytá za to pokutu.

Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.
Zločinec i jeho oběť pracovali ve stejné firmě. FOTO: DeeMusil / CC BY-SA 3.0.

Pár dnů před soudem to začne

Rok nato už stojí Dvořák před soudem. Jeho někdejší zaměstnavatel žádá spravedlnost. Nenechá se beztrestně urážet. A tak Dvořák dostává desetiměsíční podmínku a zákaz zveřejňovat další hanlivá videa a texty. To ale nedodrží.

V červnu 2017 je Dvořákovi schválena podpora v nezaměstnanosti a dostává doplatek 100 000 korun. Nad kdysi uznávaným mužem se stahují mračna. Svoji bývalou firmu stále uráží a pomlouvá, přes všechna varování a nové a nové šance.

A tak soudkyně nařídí na 28. června 2021 zasedání. Dvořákovi hrozí 10měsíční vězení. K tomu však nedojde. Tři dny před plánovaným stáním spouští tehdy 67letý muž učiněné peklo.

Polije ženu kyselinou

V pátek 25. června 2021 odpoledne přijíždí na kole k budově Aero Vodochody. V termohrnku má mít kyselinu sírovou o koncentraci 96 procent. Čeká na Michaelu. Jakmile ji zahlédne, zaútočí. Žena se stihne otočit, žíravina jí tak zasáhne nohy.

Dvořák z místa mizí, jeho první oběť skončí v nemocnici. Naštěstí přežije. Po útočníkovi začíná pátrat policie. Míří k němu domů. Do pronajatého bytu v pražské Libni.

To však ještě netuší, že má Dvořák problém i s Renátou K., majitelkou onoho bytu. Neplatil nájem a dostal výpověď. Před svým odchodem všechny místnosti totálně zdemoloval a do komory nainstaloval nástražný výbušný systém.

Když v sobotu policisté procházejí bytem, ozve se ohlušující rána. Jednomu z policistů poškodí exploze sluch, jinak se nikomu nic vážného nestane. Muži zákona se později sluch spraví.

Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo
Donést kamkoli kyselinu je celkem snadné. FOTO: Ondřej Mangl / CC / volné dílo

Vraždí na úřadu práce

Policisté se marně snaží Dvořáka vypátrat. Jako by se do země propadl. Až v úterý 29. června o sobě dá vědět. A to tím nejhorším možným způsobem. Hodinu před polednem vchází do pobočky úřadu práce v Bělehradské ulici v centru Prahy.

Zaklepe na kancelář, v níž sedí matka dvou dětí Lenka. Žena, která mu nepřiznala finanční pomoc, když ji kdysi potřeboval. Úřednice otevře. Dvořák neřekne ani slovo. Několikrát vystřelí a pak odchází. Na místo se sjíždějí záchranáři.

Vážně zraněné oběti ale už nikdo nepomůže. Ještě téhož dne odpoledne policisté Dvořáka zatýkají. Po vraždě se sice převlékl, snažil se tak maskovat, bylo mu to ale pramálo platné.

Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0
Policejní zásah v Praze 2 po střelbě na Úřadu práce. FOTO: Albert Horáček. Creative Commons / CC SA 4.0

Nenávidí opravdu hodně lidí

Pokud by však strážcům zákona proklouzl mezi prsty, útočil by nejspíš dál. Podle policie měl totiž jakýsi seznam smrti. Byla na něm jeho rodina, úředníci, bývalí kolegové, pracovníci orgánů činných v trestním řízení.

Dvořák se má nejprve přiznat a litovat pouze policisty, který to „schytal“ za majitelku bytu v Libni. Během následujících dní ale asi poněkud pookřeje. Když se rozhoduje o jeho vazbě, mluví jen o lidech, kteří se ho měli dotknout.

Říká, že je justice zkorumpovaná a vytřela si s ním otvor. Muž v taláru jej posílá do vazby. Při odchodu Dvořák ještě stihne počastovat státní zástupkyni výrokem: „Chcípni, ty ropucho.“

Do objektivů ukazuje prostředníčky

O rok později, 27. června 2022, vede Dvořáka eskorta k pražskému městskému soudu. Šedesátníkovi hrozí doživotí. Obžalovaný tvrdí, že je nevinný. A kdyby jeden nevěděl, co udělal, možná by mu to i uvěřil.

Šedovlasý vyhublý muž s brýlemi na očích, rouškou přes ústa. Zdá se, že by kuřeti neublížil. Jenže to se skutečně jenom zdá. Na otázku soudce, zda chce vypovídat, reaguje: „Tento soud drze pohrdá zákony, porušuje je.

Je to parodie.“ A v podobném duchu pokračují také další stání. Na přítomné novináře pořvává věty jako: „Jdi do prd***, ty zkur****ne.“ Do objektivů ukazuje prostředníčky. Dvořáka tak soudce opakovaně vykazuje z jednací síně.

Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0
Vrchní soud v Praze potvrdil vrahovi doživotní trest. FOTO: VitVit / CC BY-SA 4.0

Ve vězení stráví zbytek života

Znalci mluví o Dvořákovi jako o narcistním a paranoidním muži. Státní zástupkyně zase připomíná, že útoky předem plánoval.

Zbraň prý koupil už někdy v roce 2015. Když dá předseda senátu Kamil Kydalka obžalovanému prostor k závěrečné řeči, Dvořák pronese: „Pokud bych měl tomuto zkorumpovanému soudu přednášet svoji závěrečnou řeč, tak ta by měla jenom jednu větu.

Přednášet závěrečnou větu tomuto soudu je to samé, jako kdybych házel perly sviním.“ Kydalka zdůrazní, že takto se ve společnosti nikdo chovat nebude. A je jedno, kolik mu je let.

„Tohle se snad nedělo ani na Divokém západě,“ poukazuje soudce na Dvořákovy zločiny a pošle jej na doživotí za mříže. V prosinci 2022 tohle rozhodnutí zpečetí také Vrchní soud v Praze.

Foto: Foto: Viz popisky. Úvodní foto: Albert Horáček / Creative Commons / CC SA 4.0
Související články
Svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz