Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.
Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku 27 let Janis Joplin, jedna z nejvýznamnějších představitelek populární rockové hudby.
Její krátký život zcela vystihuje heslo „drogy, sex a rock’n’roll“. Toho všeho si totiž dopřává dostatek. Ostatně svým nevázaným chováním se odlišuje od přísně maloměstského prostředí svého rodného města už v mládí.
Liší se i svým vzhledem, a tak se respektu od spolužáků nikdy nedočká. Záhy proto propadne alkoholu, kvůli alkoholismu je poprvé hospitalizována už krátce po maturitě.
Královna blues závislá na drogách
Postupně ji začíná přitahovat svět populární hudby, nejvíce obdivuje bluesovou zpěvačku Bessie Smith, které se snaží přiblížit. To se jí daří, ale za cenu totální drogové sebedestrukce.
Janis zpívá v barech, kde startuje svoji krátkou, ale velmi strmou hudební kariéru. Její silnou stránkou je především nakřáplý hlas, díky kterému se stává královnou blues, ačkoli je běloška a blues je v té době doménou černochů.
Má i skvělé frázování a schopnost improvizace. Její pěvecký projev je syrový, ale nechybí v něm ani něha a cit.
Žádný sexsymbol
Její jméno však není spojováno jen se světem hudby, ale i s feminismem. Byla jednou z prvních zpěvaček, na kterou se nehledělo jako na sexuální symbol. Naopak, v knize The Rise and Fall of a Feminist Counterculture o ní Jerry Rodnitzky píše:
„Janis Joplin pomohla osvobodit miliony mladých dívek od rtěnky a podvazkových pásů, když přišla se vzhledem, který se vyznačoval nenošením podprsenky a divoce kombinovaným, volným stylem oblékání.
Její dlouhé hnědé vlasy, kterým chyběl lesk, pomohly některým ženám ustoupit od přehnaného česání, mytí, upravování a barvení, které i dnes stále svírá velkou část Ameriky. Dívkám přinesla odvahu být samy sebou.“
Sex, drogy a rock’n’roll
Nevázaná je Janis Joplin i v sexuální oblasti, bez ostychu přiznává, že měla velmi mnoho sexuálních partnerů i partnerek. Od roku 1967 je členkou kapely Big Brother & the Holding Company.
S tou vystupuje i na festivalu v Monterey, kde na ni diváci hledí s otevřenou pusou, jak „si ta bílá holka dává blues“. Je hvězdou hippies, ovšem stále hlouběji se propadá do drogové závislosti.
S kapelou Kozmic Blues Band vystupuje v roce 1969 i na festivalu ve Woodstocku, vedle hvězd jako Carlos Santana nebo Jimi Hendrix. Září zde naprosto neskutečně, a je-li to vůbec možné, získává ještě větší slávu.
Osudný mix heroinu s alkoholem
V září 1970 nahrává své pravděpodobně nejslavnější album Pearl, které však vychází až po její smrti. Dne 4. října 1970 je totiž zpěvačka nalezena v hotelovém pokoji v kalifornském Los Angeles mrtvá.
Příčinou smrti je předávkování heroinem v kombinaci s alkoholem. Přestože byla hudební kariéra této představitelky bílého soulu velmi krátká, podařilo se jí trvale zapsat do historie populární (rockové) hudby jako jedné z jejích nejvýznamnějších představitelek.
V roce 1995 je uvedena do Rokenrolové síně slávy, v roce 2008 získává 28. místo na seznamu stovky nejvýznamnějších umělců všech dob časopisu Rolling Stone.