Domů     Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
9.4.2024

Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky.

Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i řas, kteří se svým vzhledem liší od svého okolí. Kvůli tomu v Africe trpí vyloučením ze společnosti, jsou od dětství izolováni a čelí urážkám a posměchu.

Kromě toho jsou ohroženi zvýšením rizikem rakoviny kůže. Největší nebezpečí jim však hrozí od obchodníků s lidmi, kteří využívají rozšířených pověr o tom, že z těl albínů mohou získat kouzelné lektvary a amulety.

Albíni se proto stávají terčem útoků, jsou mrzačeni a zabíjeni. Jen proto, že se narodili jiní.

Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Specifická Tanzanie

Na území východoafrické Tanzanie najdeme nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro, největší africké jezero – Viktoriino, a také největší počet lidí s albinismem na světě.

Zatímco v USA připadá albinismus přibližně na jednoho z 18 000 až 20 000 lidí a ve většině afrických subregionů na jednoho z 5000 až 15 000 lidí, v Tanzanii trpí tímto onemocněním jeden z 1500 lidí.

Gen albinismu se v Tanzanii objevuje 10x častěji než jinde na světě. Rozšířil se zřejmě proto, že albíni jsou tu nuceni žít na okraji společnosti a berou se mezi sebou – jejich děti se pak také rodí s albinismem.

Když má však pouze jeden z rodičů albinismus, šance, že dítě ho bude mít také, je jen 25 %. Právě v Tanzanii také dochází k největšímu počtu útokům na albíny.

Duchové a bílé kozy

Tanzanci nazývají albíny zeru zeru, což ve svahilštině znamená duchové. Věří, že jsou albíni prokletí a obviňují je z nejrůznějších přírodních katastrof, jako je sucho nebo hladomor.

Paradoxem je, že přestože je Tanzanci viní z nejrůznějších tragédií a pohrom, zároveň věří, že jim albíni mohou přinést štěstí – konkrétně části jejich těl.

Podle pověry lze z jejich končetin, kostí, kůže a vnitřních orgánů vyrábět amulety nebo lektvary, které přinesou těm, kdo je používají, štěstí, zdraví, moc, bohatství, a dokonce i nadpřirozené schopnosti, třeba létání.

Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0
Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0

Cena za pověry

Kvůli předsudkům jsou albíni loveni jako zvěř, jsou jim usekávány končetiny (nejčastěji pravé ruce a levé nohy). Násilníky neodradí ani trest za útok na albíny, kterým je smrt oběšením. V Tanzanii je však usvědčena pouhá desetina obviněných.

K většině napadení proti albínům dochází ve venkovských oblastech Tanzanie, kde mnoho incidentů a zmizení albínů není vůbec hlášeno. Neexistují tak žádné přesné statistiky mrtvých. Mnoho dětí s albinismem je tu zabito hned po porodu.

Ani po smrti pak albíni nemají klid – pohřbíváni jsou do železobetonových hrobů, aby nedošlo k exhumaci hrobu a k uřezávání končetin po smrti, protože i mrtvý albín má v Tanzanii vysokou cenu.

Obchod s lidmi

V Tanzanii a okolních zemích východní a jižní Afriky bují trhy s částmi těl albínů. Žijící albín má pro překupníky cenu 340 000 amerických dolarů (více než sedm milionů korun).

Tak vysoké částky dělají z nezákonného obchodu s albíny celosvětově jednu z nejlukrativnějších a nejškodlivějších forem obchodování s lidmi. Části těl albínů jsou po útocích prodávány šamanům za tisíce dolarů, ti z nich potom tvoří lektvary či talismany.

Tyto „produkty“ si pak kupují klienti, kteří jsou bohatí a vlivní – chudý člověk si nic takového nemůže dovolit.

Víra v šamany a jejich schopnosti panuje i mezi vzdělanými a bohatými Tanzanci – častými kupujícími jsou politici, usilující o znovuzvolení, a obchodní magnáti.

Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

„Tichý zločin“

Je obtížné zakročit proti něčemu, co funguje jako „tichý zločin“. K obchodování a zabíjení albínů dochází většinou na místech, kde vládní služby chybí nebo nejsou účinné.

Kvůli tradicím, zvykům a pověrám je na těchto místních úrovních také méně právních a soudních orgánů, takže zločinecké sítě mohou fungovat takřka neomezeně. Tyto sítě zahrnují šamany, únosce, překupníky a zabijáky.

Největší vinu za situaci albínů však nesou klienti – bez poptávky po amuletech z části jejich těl byl k tomuto obchodování s lidmi vůbec nedocházelo.

Největší nepřítel – slunce

Navzdory častým napadením mají albíni ještě většího nepřítele, než jsou obchodníci s lidmi. Je to slunce, kterému tu říkají „tichý zabiják“, protože pokožka lidí s albinismem se snadno spálí.

Albíni jsou tak mnohem víc náchylní k onemocnění rakovinou kůže. Průměrně se lidé s albinismem dožívají 40 let, v Tanzanii ale jen 30 let.

V Africe je bohužel nedostatek zdravotnických zařízení, která by tento problém řešila a poskytovala albínům správnou léčbu. Kromě toho si velké množství lidí s albinismem nemůže dovolit potřebné opalovací krémy, které by je chránily.

Krém, který stojí v Tanzanii přibližně 15 dolarů (asi 320 Kč), je pro místní příliš drahý.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: The Department of State, Washington, DC/Creative Commons/Public Domain
Související články
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s