Pokud tento strom uvidíte na fotografii, nenapadne vás nic jiného, než že snímek prošel zdařilými úpravami. Kdo si může prohlédnout duhový blahovičník na vlastní oči, obvykle je to láska na první pohled. Jeho kůra hraje všemi odstíny a tvoří fascinující barevné divadlo.
Překrásný duhový blahovičník, jehož oficiální český název je blahovičník oloupaný (Eucalyptus deglupta) je výjimečný nejenom svou krásou, ale rovněž v mnoha dalších ohledech. Například jde o jeden z mála eukalyptů, který neroste jenom v Austrálii.
Někteří odborníci také tvrdí, že se jedná o nejrychleji rostoucí strom na světě. Bylo zdokumentováno, že je schopen vyrůst až o 10 metrů během 15 měsíců. Dokáže také žít i na severní polokouli. Ne nadarmo se proto považuje za jeden ze stromů třetího tisíciletí.
Nádherně barevný obr
Přirozeně roste i na filipínském ostrově Mindanao, kde se mu daří tak dobře, že je zde možné najít opravdové velikány s výškou přes 70 metrů. Oblíbeným stromem se stává také mimo místa jeho přirozeného výskytu, například ve Spojených státech.
Stejně rychle jako v původní domovině tam roste například na Havaji. Neuvěřitelně zbarvená kůra dělá z těchto fascinujících stromů velkou turistickou atrakci. Na první pohled však na nich není nic zvláštního.
Teprve, když se z jejich kmenů začne kůra v pruzích olupovat, ukazují se pod ní jednotlivé vrstvy barevného lýka a odhalí se tak úžasné přírodní umělecké dílo.
Nejvíce patrná je hra barev u paty stromu, mnohé exempláře blahovičníků jsou však duhové po celé délce kmene.
Všestranné využití
Jako surovina pro průmysl se používá dřevo duhového blahovičníku při výrobě nábytku nebo k výrobě papíru. Tyto stromy efektivně pomáhají také v zemích, které se potýkají s následky odlesňování.
Dokážou totiž výborně zpevnit erodovanou půdu, jinde rychle vytvoří pokrývku míst, kde je zeleň zdevastovaná například zemětřesením nebo lesní těžbou.
Nedávné studie také prokázaly, že listy a větvičky tohoto eukalyptu poskytují triterpeny, kyselinu ursolovou, kyselinu oleanolovou a skvalen, které vykazují protinádorové, cytotoxické a další lidskému zdraví prospěšné vlastnosti.
Podle všech popsaných faktů by se mohlo zdát, že by bylo nejlepší, kdyby se tato úžasná dřevina rozšířila po celém světě.
Zimu nepřežije
Strom je však velmi choulostivý na klimatické podmínky. I když snesou lehké noční mrazíky, delší období chladu nejsou duhové blahovičníky schopny přežít. Kdo by tedy chtěl duhový blahovičník pěstovat v našich podmínkách, těžko uspěje.
Venku nepřežije zimu a na pěstování v domácích podmínkách je tento strom příliš vysoký, mohutný a rychle rostoucí. Také jeho kořenový systém je rozložitý a silný.
Kdo se chce těšit z krásy eukalyptů, pro pěstování v našich podmínkách si musí zvolit jiný druh této dřeviny.