Už se vám to stalo? Vyrazili jste kvůli poranění kůže na pohotovost, že vám tam „dají dva, tři stehy“, a místo toho jste se vrátili se slepenou jizvou. Zvlášť v případě dětí lékaři tento postup používají stále častěji.
Svoji tubu s lepidlem na rány už ostatně můžete mít i doma v lékárničce. Tkáňové lepidlo si vybojovalo svoje místo vedle svorek, jehel a šicích vláken, známých po staletí.
Lepení nekomplikovaných jizev přispívá k rychlejšímu hojení, nevznikají při něm modřiny a otoky a díky tomu se pacient rychleji vrací do běžného života.
Vedle lepení povrchových poranění ovšem už lékařská věda zná i lepidla, skvěle zastupující šití uvnitř těla při operacích či po těžkých nehodách, dokonce existuje i žilní lepidlo.
Svoji cestu si tato hmota našla i do plastické chirurgie či na veterinu. Vedle urychlení hojení a většího komfortu pro pacienta boduje i omezením pooperačních komplikací, spojených s rozvojem zánětu v okolí jizvy.
Bez bolesti a rychleji
Tak si to představte. Vaše dítě skáče po posteli, podjede mu noha a jeho hlava skončí přesně na hraně nočního stolku. Přes čelo až k obočí se táhne krvavá jizva. Trochu ji ošetříte, ale je vám jasné, že je potřeba vyrazit na pohotovost.
Tam ránu vydezinfikují, zkontrolují, osuší, natřou lepidlem a za pár minut vycházíte z ordinace.
Žádné bolestivé umrtvování a propichování kůže jehlou při šití. To se zejména u dětí opravdu hodí. Brzy vyrážíte domů s tím, že v případě potřeby se zastavíte na kontrolu. Odpadá i nezbytné a bolestivé odstranění stehů.
Lepidlo totiž zaschne a po nějakém čase se buď vstřebá do těla, obrousí, nebo se odlepí samo.
I lepení jizev má své limity
Tato cesta nápravy poraněné kůže přispívá k nižšímu riziku zanesení infekce do rány a znamená menší jizvu. Má však i své limity. Nelze ji použít na velké, tržné či hluboké rány. Nehodí se taky do namáhaných míst, třeba na klouby.
Tkáňová lepidla se v Česku používají už přes deset let, jejich rozšíření je však pomalé.
Může to být dáno cenou, která i několikanásobně převyšuje náklady na klasické šití rány, i komplikovaným skladováním preparátů – například v lednici či mrazáku při stálé teplotě.
Revoluce pokračuje
Firmy, které se výrobou této převratné novinky na trhu zabývají, ovšem přicházejí s dalšími vylepšeními – na jizvy do namáhaných míst se pod lepidlo vkládá polyesterová síťka. Gel tak zvládne uzavřít i chirurgický řez, dlouhý kolem padesáti centimetrů!
Pomůže také s jizvou, vzniklou po porodu císařským řezem. Maminka se tak ihned po „císaři“ může jít osprchovat. Na straně pacienta jsou tedy jednoznačně plusy – komfort a rychlý návrat k běžnému životu. Výhod lepení tkání už využívá i plastická chirurgie.
A nazývá ho malým zázrakem, ať už zákazník touží po omlazení obličeje, či plastice břicha.
Plastičtí chirurgové u nás i ve světě tkáňové lepidlo používají k tomu, aby jím spojili a zafixovali podkožní tkáň k sobě, a zabránili tak vzniku nevyplněného prostoru pod kůží.
Svět umí slepit i křečové žíly
Novinkou v Česku je použití speciálních žilních lepidel místo operování křečových žil. Je potřeba pouze zavést katetr (speciální hadičku) a vpravit žilní biologické lepidlo do postižené oblasti.
Žíla se během krátké chvíle působením lepidla stáhne a po několika týdnech až měsících postupně zaniká.
Lepidlo v lékárničce, to se hodí
Ačkoliv je většina tkáňových lepidel v Česku dostupná pouze zdravotníkům, některá si můžete pořídit domů. Například Leukosan Adhesive, určený na drobná poranění a řezné rány. Vyjde na necelých 500 korun. Tubička o objemu 0,7 mililitrů je na jedno použití.